E 100 kurkumina

Barwnik E 100 czyli kurkumina występuje także pod innymi nazwami i oznaczeniami: Naturalny żółty, żółcień kurkumowa, Cl 75300,

Nazwa systematyczna: diferulometan

Właściwości fizyczne: Kurkumina to żółto- pomarańczowy proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w etanolu, acetonie, metanolu i olejach. Jej barwa kształtuje się w zależności od pH: od żywego żółtego odcienia w środowisku kwaśnym do czerwono-brązowego w zasadowym. Jest to barwnik  odporny na ogrzewanie i działanie kwasów, ale wrażliwy na promieniowanie UV i wysokie pH.

Naturalne występowanie: Znajduje się w ostryżu długim (Curcuma longa i Curucuma domestica).

Otrzymywanie: Barwnik pozyskuje się z kłącza kurkumy poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami.

Dzienne spożycie: 1 mg/kg masy ciała

Metabolizm: Kurkumina jest szybko metabolizowana i wydalana z kałem.

Historia: Cząsteczkę kurkuminy po raz pierwszy wyizolowano w 1815 roku, natomiast dopiero w 1910 roku ustalono jej strukturę przestrzenną. Dokonali tego polscy naukowcy: Stanisław Kostanecki, Janina Miłobędzka i Wiktor Lampe.

Funkcja w żywności: Kurkumę stosuje się głównie jako przyprawę. W kuchni azjatyckiej ma zastosowanie do barwienia ryżu na kolor żółty oraz jest składnikiem curry. W przemyśle spożywczym kurkuminę wykorzystuje się jako naturalny barwnik nadający produktom barwę żółto- pomarańczową.

Wpływ na organizm: Kurkumina wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, chemoprewencyjne, neuroprotekcyjne. 
Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

E100 kurkumina-  zastosowanie

Przemysł spożywczy: Kurkumina jest najczęściej spotykana w przyprawach, między innymi w curry. Jako jeden z nielicznych barwników może być stosowana w margarynach i tłuszczach bezwodnych, ponadto dodawana jest do dżemów, galaretek, konfitur, kiełbas, pasztetów. Jako jedyna jest dodawana do suszonych ziemniaków. Barwnik ten spotkamy także w serkach topionych, paluszkach rybnych oraz niektórych wyrobach cukierniczych.

Przemysł chemiczny: Barwnik ten stosuje się do barwienia do bawełny  oraz jako wskaźnik chemiczny.

Przemysł farmaceutyczny: Kurkumina jest składnikiem suplementów diety.

 

E 100 możliwe działanie niepożądane


Jeden z naturalnych barwników nie jest szkodliwy dla zdrowia przy zachowaniu zalecanej dziennej dawki.

 

Dodatki często występujące z kurkuminą

E 270, E 1413, E 1442, E 494, E 904, E 413, E 650, E 133, E 1103

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.