E151 Czerń brylantowa 

Barwnik  E 151, czyli czerń brylantowa BN może być oznaczona jako: Czerń PN, Food Black, Cl 28440

Właściwości fizyczne: Czerń brylantowa to czarnofioletowy barwnik, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, wykazuje wysoką odporność na światło, ale nie jest trwały w wysokich temperaturach.

Otrzymywanie: Jest to syntetyczny barwnik azowy, który  może zostać przekształcony w odpowiedni lak glinowy, a więc może być źródłem glinu. Barwnik ten może być także zanieczyszczony ołowiem.

Metabolizm: Czerń brylantowa jest w niewielkim stopniu wchłaniania w układzie pokarmowym, gdzie pod wpływem bakterii jelitowych zostaje przekształcona do amin aromatycznych.

Dzienne spożycie5 mg/kg m. c. /dzień

Uwarunkowania prawne: Barwnik zabroniony do stosowania w Japonii, Kanadzie, USA, Finlandii, Norwegii.




Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 151 Czerń brylantowa- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E151 jest dodawany do kandyzowanych cukierków, kolorowych alkoholi, lodów, jogurtów, ciemnych sosów, niektórych musztard, czy gotowców sushi. Czerń brylantowa jest także składnikiem ciemnych deserów, gotowych ciast czy galaretek. Bardzo często jest dodawana do produktów z ciemnymi owocami, aby wzmocnić ich kolor. Producenci chętnie dodają ten barwnik do kawioru, aby wyglądał bardziej szlachetnie. Stosowana także do jadalnych skórek serów, niektórych wyrobów cukierniczych, gum do życia, pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich

Przemysł kosmetyczny: Czerń brylantowa jest dodawana do kosmetyków.

Przemysł farmaceutyczny: Barwnik ten znajduje się w lekach i suplementach diety.

E 151 Czerń brylantowa- możliwe działanie niepożądane

Jak wszystkie barwniki azowe czerń brylantowa działa silnie alergizująco. Nie powinny jej spożywać osoby wrażliwe na salicylany. Może uszkadzać nerki. 




Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.