Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

E151 Czerń brylantowa 

Barwnik  E 151, czyli czerń brylantowa BN może być oznaczona jako: Czerń PN, Food Black, Cl 28440

Właściwości fizyczne: Czerń brylantowa to czarnofioletowy barwnik, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, wykazuje wysoką odporność na światło, ale nie jest trwały w wysokich temperaturach.

Otrzymywanie: Jest to syntetyczny barwnik azowy, który  może zostać przekształcony w odpowiedni lak glinowy, a więc może być źródłem glinu. Barwnik ten może być także zanieczyszczony ołowiem.

Metabolizm: Czerń brylantowa jest w niewielkim stopniu wchłaniania w układzie pokarmowym, gdzie pod wpływem bakterii jelitowych zostaje przekształcona do amin aromatycznych.

Dzienne spożycie5 mg/kg m. c. /dzień

Uwarunkowania prawne: Barwnik zabroniony do stosowania w Japonii, Kanadzie, USA, Finlandii, Norwegii.




E 151 Czerń brylantowa- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E151 jest dodawany do kandyzowanych cukierków, kolorowych alkoholi, lodów, jogurtów, ciemnych sosów, niektórych musztard, czy gotowców sushi. Czerń brylantowa jest także składnikiem ciemnych deserów, gotowych ciast czy galaretek. Bardzo często jest dodawana do produktów z ciemnymi owocami, aby wzmocnić ich kolor. Producenci chętnie dodają ten barwnik do kawioru, aby wyglądał bardziej szlachetnie. Stosowana także do jadalnych skórek serów, niektórych wyrobów cukierniczych, gum do życia, pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich

Przemysł kosmetyczny: Czerń brylantowa jest dodawana do kosmetyków.

Przemysł farmaceutyczny: Barwnik ten znajduje się w lekach i suplementach diety.

E 151 Czerń brylantowa- możliwe działanie niepożądane

Jak wszystkie barwniki azowe czerń brylantowa działa silnie alergizująco. Nie powinny jej spożywać osoby wrażliwe na salicylany. Może uszkadzać nerki. 




E 162 Betanina- barwnik spożwyczy

E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Rumianek w kosmetyce

Wyciągi z rumianku mają zastosowanie w pielęgnacji skóry z podrażnieniami czy przy alergiach. Są także składnikiem kosmetyków dla niemowląt

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Rola witaminy B1 w organizmie

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poznaj jaką rolę pełni w organizmie.

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.