E 104 Żółcień chinolinowa

Barwnik E  104,  czyli żółcień chinolinowa oznaczana jest również jako: Żółcień kwasowa 3, Japan Yellow 203, żółcień spożywcza 13,

Właściwości fizyczne: Żółty barwnik w postaci proszku lub granulek, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie, stabilny w obecności światła i wysokiej temperatury, niestabilny w obecności związków o działaniu utleniającym lub redukującym.

Otrzymywanie: Substancja otrzymywana w wyniku syntezy chemicznej, może pochodzić od zwierząt

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg m. c.

Regulacje prawne: Barwnik zabroniony w produktach spożywczych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Japonii. Na produktach zawierających żółcień chinolinową powinno znaleźć się ostrzeżenie, że produkt może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i koncentrację uwagi u dzieci.

Funkcje w żywności: Żółcień chinolinowa jest stosowana w produktach spożywczych o zabarwieniu zielonym, często jest też łączona z barwnikiem niebieskim.

Metabolizm: W niewielkim stopniu wchłaniana w przewodzie pokarmowym, wydalana głównie z kałem.
Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

E 104 – żółcień chinolinowa zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 104 dodaje się do lodów owocowych, gazowanych i niegazowanych napojów bezalkoholowych, często znajduje się w dekoracjach, posypkach, lukrach, pomadach do ciast i tortów. Barwnik ten nadaję barwę w gotowych sosach oraz w wielu słodyczach, jak żelki, galaretki czy cukierki. To także dodatek do deserów mlecznych, dżemów, marmolad.

Przemysł farmaceutyczny: Żółcień chinolinowa jest barwnikiem stosowanym w kolorowych otoczkach leków, znajduje się w składzie preparatów zawierających witaminy, w  lekach przeciwko kolkom czy suplementów diety. E 104 znajduje się w składzie tabletek do ssana na ból gardła oraz w syropach.

Przemysł kosmetyczny: Żółcień chinolinowa jest stosowana do produkcji szminek, mydeł, past do zębów, środków do pielęgnacji włosów, farb do włosów, perfum, tuszów do tatuowania.

 

E 104 – żółcień chinolinowa możliwe działanie niepożądane

W kontakcie ze skórą żółcień chinolinowa może powodować reakcje alergiczne, objawiającą się wysypką i zaczerwienieniem skóry. Osoby uczulone na aspirynę powinny wystrzegać się tego barwnika. Żółcień chinolinowa może być czynnikiem wywołującym astmę.

E 104 w połączeniu z benzoesanami może powodować u dzieci nadmierną aktywność, nadpobudliwość ruchową oraz problemy z koncentracją (przeczytaj o Barwnikach z Southampton).

Barwnik ten może zawierać glin, który negatywnie wpływa na zdrowie. E 104 może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi. Przypuszcza się, że barwnik ten może mieć zdolność powodowana mutacji materiału genetycznego, barwnik ten może mieć działanie kancerogenne i przyczyniać się do raka wątroby, jednak brak ostatecznych dowodów naukowych.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.