- E 104 żółcień chinolonowa
E 104 Żółcień chinolinowa
Barwnik E 104, czyli żółcień chinolinowa oznaczana jest również jako: Żółcień kwasowa 3, Japan Yellow 203, żółcień spożywcza 13,
Właściwości fizyczne: Żółty barwnik w postaci proszku lub granulek, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie, stabilny w obecności światła i wysokiej temperatury, niestabilny w obecności związków o działaniu utleniającym lub redukującym.
Otrzymywanie: Substancja otrzymywana w wyniku syntezy chemicznej, może pochodzić od zwierząt
Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg m. c.
Regulacje prawne: Barwnik zabroniony w produktach spożywczych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Japonii. Na produktach zawierających żółcień chinolinową powinno znaleźć się ostrzeżenie, że produkt może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i koncentrację uwagi u dzieci.
Funkcje w żywności: Żółcień chinolinowa jest stosowana w produktach spożywczych o zabarwieniu zielonym, często jest też łączona z barwnikiem niebieskim.
Metabolizm: W niewielkim stopniu wchłaniana w przewodzie pokarmowym, wydalana głównie z kałem.
E 104 – żółcień chinolinowa zastosowanie
Przemysł spożywczy: E 104 dodaje się do lodów owocowych, gazowanych i niegazowanych napojów bezalkoholowych, często znajduje się w dekoracjach, posypkach, lukrach, pomadach do ciast i tortów. Barwnik ten nadaję barwę w gotowych sosach oraz w wielu słodyczach, jak żelki, galaretki czy cukierki. To także dodatek do deserów mlecznych, dżemów, marmolad.
Przemysł farmaceutyczny: Żółcień chinolinowa jest barwnikiem stosowanym w kolorowych otoczkach leków, znajduje się w składzie preparatów zawierających witaminy, w lekach przeciwko kolkom czy suplementów diety. E 104 znajduje się w składzie tabletek do ssana na ból gardła oraz w syropach.
Przemysł kosmetyczny: Żółcień chinolinowa jest stosowana do produkcji szminek, mydeł, past do zębów, środków do pielęgnacji włosów, farb do włosów, perfum, tuszów do tatuowania.
E 104 – żółcień chinolinowa możliwe działanie niepożądane
W kontakcie ze skórą żółcień chinolinowa może powodować reakcje alergiczne, objawiającą się wysypką i zaczerwienieniem skóry. Osoby uczulone na aspirynę powinny wystrzegać się tego barwnika. Żółcień chinolinowa może być czynnikiem wywołującym astmę.
E 104 w połączeniu z benzoesanami może powodować u dzieci nadmierną aktywność, nadpobudliwość ruchową oraz problemy z koncentracją (przeczytaj o Barwnikach z Southampton).
Barwnik ten może zawierać glin, który negatywnie wpływa na zdrowie. E 104 może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi. Przypuszcza się, że barwnik ten może mieć zdolność powodowana mutacji materiału genetycznego, barwnik ten może mieć działanie kancerogenne i przyczyniać się do raka wątroby, jednak brak ostatecznych dowodów naukowych.
Hans- Urlich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014r., str. 115-116
https://wizaz.pl/kosmetyki/skladnik,463358,ci-47005.html (23.09.2019)
https://vitalia.pl/ch_add,47,0_Zolcien-chinolinowa.html (09.2019)
https://wylecz.to/diety/zolcien-chinolinowa-e104-co-to-jest-funkcje-szkodliwosc-zoltego-barwnika/ (23.09.2019)
- Podobne artykuły
E 160a karoteny i beta karoten- barwniki spożywcze
E 160a czyli karoteny to mieszanina naturalnych barwników, które nadają żywności kolor od żółtego po pomarańczowy.
E 140- Chlorofil- Barwnik spożywczy
Chlorofil należy do naturalnych barwników. Pozyskuje się go z pokrzywy bądź lucerny.
E 161b luteina- barwnik spożywczy
E 161b czyli luteina, to karotenoidowy barwnik do żywności nadający produktom kolor czerwono- żółty.
E 162 Betanina- barwnik spożwyczy
E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego