E 162 czyli betanina często bywa także nazywana czerwienią buraczana.
Grupa związków: betanina należy do grupy barwników betacyjaninowych
Właściwości fizyczne: Jest to substancja wrażliwa na światło i podwyższoną temperaturę.
Właściwości chemiczne: Cząsteczka betaniny powstaje w wyniku połączenia kwasu betalamowego z glukozydem klo-DOPA-5-O-Glc.
Występowanie: Betanina stanowi 70% wszystkich barwników występujących w buraku. Ponadto znajdziemy ją w owocach kaktusa.
Otrzymywanie: Betaninę otrzymuje się głównie w procesie fermentacji buraków.
Wpływ na organizm:
Działanie przeciwutleniające tego barwnika jest tak silne, że nawet niewielka ilość dostarczona do organizmu ogranicza procesy utleniania warstwy lipidowej membran komórkowych, hamuje proces rozkładu hemu zawartego w hemoglobinie i mioglobinie. Co ciekawe betanina wykazuje działanie tylko w warstwie lipidowej.
Betanina jest środkiem zwalczającym wysoki poziom homocysteiny, która odpowiada za zmiany miażdżycowe i zakrzepowe oraz choroby serca.
Metabolizm:
E 162- betanina jest wydalana z moczem w ilości 3,7% dawki pierwotniej z owoców kaktusa oraz 0,28-0,9% w przypadku soku z buraka. Jednak nie ma badan pokazujących metabolizm betaniny w układzie pokarmowym.
Ze względu na niską odporność na wysoką temperaturę betaninę można stosować wyłącznie do żywności świeżej, produktów pakowanych w modyfikowanej atmosferze lub produktach nie poddawanych obróbce termicznej. Barwnik ten dodaje się do kiełbas, pasztetów, konserwowych warzyw, śniadaniowych przetworów zbożowych, owoców aromatyzowanych, ciast, galaretek, nadzień do cukierków, lodów, marmolad, napojów. Betaninę stosuje się także w kosmetykach.
Betanina jest uważana za barwnik nieszkodliwy. Jednak ze względu na to, że buraki nawożone są nawozami azotowymi, dlatego barwnik ten może być zanieczyszczony azotanami. Z tego względu nie zaleca się spożywania go przez małe dzieci.
Facebook-f Instagram Youtube Envelope Tematy na blogu Kwas foliowy- najlepsze naturalne źródła w diecie Kwas foliowy - źródła w diecie Kwas foliowy nazywany również witaminą B9 lub B11 pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji – od wzrostu komórek i tworzenia DNA, poprzez usprawnianie działania
Facebook-f Instagram Youtube Envelope Tematy na blogu 15 sierpnia- świeto Matki Boskiej Zielnej oraz polnych ziół Sierpniowe zioła i święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia to w polskim kościele święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny często nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. To właśnie tego dnia
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.