E 123 Amarant

Barwnik E 123, czyli  amarant jest oznaczany również jako: Czerwień spożywcza 9, Czerwień kwasowa 27, Bordeaux S,

Właściwości fizyczne: Jest to czerwono- niebieski proszek lub granulki. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabo rozpuszcza się w etanolu. Roztwory amarantu mają barwę czerwono-niebieską. Jest odporny na działanie światła i wysokiej temperatury. Kwasy owocowe wpływają na zmianę barwy. Stosowany w postaci soli sodowych, potasowych lub wapniowych.

Grupa: Syntetyczny barwnik azowy

Otrzymywanie: E 123 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej z ropy naftowej, stąd też może zawierać aluminium.

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg masy ciała na dzień ( w Polsce), jednak zaleca się ograniczyć spożycie, zwłaszcza u dzieci

Metabolizm: W niewielkim stopniu  amarant jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Brak badań dotyczących metabolizmu u ludzi.

Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę ciemnoczerwoną, purpurową.

Uwarunkowania prawne: Barwnik zakazany jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych.
Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

E 123 Amarant- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Amarant jest dopuszczony do stosowana w przemyśle spożywczym jako dodatek do określonych napojów alkoholowych i ikry. Jest to substancja dodawana do napojów alkoholowych gorzkich typu aperitif i wyrobów spirytusowych. Ponadto E 123 możemy znaleźć w ciastach w proszku, galaretkach, płatkach śniadaniowych, dżemach i konfiturach z czarnej porzeczki.

Przemysł kosmetyczny: Popularny barwnik w szminkach i różach.

Przemysł: Amarant jest stosowany do barwienia tkanin, skór i papierów.

 

E 123 Amarant- możliwe działanie niepożądane

Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu tego barwnika. Amarant nasila objawy nietolerancji na salicylany. Może powodować alergię w postaci wysypki, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Amarant może także powodować duszności i napady astmatyczne oraz atopowego zapalenia skóry.
Spożywanie dużych ilości produktów barwionych amarantem może doprowadzić do uszkodzenia nerek (prawdopodobnie odpowiada za odkładanie się wapnia w nerkach), wątroby i bezpłodności. Powinien być całkowicie ograniczony przez kobiety w ciąży, gdyż może przyczynić się do wad wrodzonych płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.