E 123 Amarant

Barwnik E 123, czyli  amarant jest oznaczany również jako: Czerwień spożywcza 9, Czerwień kwasowa 27, Bordeaux S,

Właściwości fizyczne: Jest to czerwono- niebieski proszek lub granulki. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabo rozpuszcza się w etanolu. Roztwory amarantu mają barwę czerwono-niebieską. Jest odporny na działanie światła i wysokiej temperatury. Kwasy owocowe wpływają na zmianę barwy. Stosowany w postaci soli sodowych, potasowych lub wapniowych.

Grupa: Syntetyczny barwnik azowy

Otrzymywanie: E 123 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej z ropy naftowej, stąd też może zawierać aluminium.

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg masy ciała na dzień ( w Polsce), jednak zaleca się ograniczyć spożycie, zwłaszcza u dzieci

Metabolizm: W niewielkim stopniu  amarant jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Brak badań dotyczących metabolizmu u ludzi.

Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę ciemnoczerwoną, purpurową.

Uwarunkowania prawne: Barwnik zakazany jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych.




Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 123 Amarant- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Amarant jest dopuszczony do stosowana w przemyśle spożywczym jako dodatek do określonych napojów alkoholowych i ikry. Jest to substancja dodawana do napojów alkoholowych gorzkich typu aperitif i wyrobów spirytusowych. Ponadto E 123 możemy znaleźć w ciastach w proszku, galaretkach, płatkach śniadaniowych, dżemach i konfiturach z czarnej porzeczki.

Przemysł kosmetyczny: Popularny barwnik w szminkach i różach.

Przemysł: Amarant jest stosowany do barwienia tkanin, skór i papierów.

 

E 123 Amarant- możliwe działanie niepożądane

Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu tego barwnika. Amarant nasila objawy nietolerancji na salicylany. Może powodować alergię w postaci wysypki, egzemy czy atopowego zapalenia skóry. Amarant może także powodować duszności i napady astmatyczne oraz atopowego zapalenia skóry.
Spożywanie dużych ilości produktów barwionych amarantem może doprowadzić do uszkodzenia nerek (prawdopodobnie odpowiada za odkładanie się wapnia w nerkach), wątroby i bezpłodności. Powinien być całkowicie ograniczony przez kobiety w ciąży, gdyż może przyczynić się do wad wrodzonych płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.