E 160a mieszanina karotenoidów i beta karoten

Barwnik E 160a, czyli karoteny to barwniki występujący pod nazwami: mieszanina karotenoidów (oznaczona jaki E 160a (i)), beta-karoten (oznaczony jako E160a (ii))

Naturalne występowanie: Karotenoidy występują w roślinach o barwie żółtej do pomarańczowej głównie w marchwi, a także w zielonych warzywach i zielonych liściach

Otrzymywanie: Surowcem do pozyskiwania beta karotenu jest najczęściej marchew, olej palmowy lub algi. Jednak dla przemysłu barwnik E 160a najczęściej jest produkowany za pomocą procesów chemicznych lub inżynierii genetycznej.

Dzienne spożycie: dla karotenu 5 mg/ kg m. c.

Rola w organizmie: Karoteny są to związki określane mianem prowitaminy A, wykazują działanie antyoksydacyjne przyczyniając się do ochrony komórek przed szkodliwym działaniem rodników tlenowych. Spożywanie beta karotenu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

Metabolizm: Karoteny są wchłaniane w przewodzie pokarmowym i wydalane głownie z kałem. Karoten gromadzi się głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Znaczna część beta-karotenu ulega przekształceniu w organizmie do witaminy A. Związki te mogą mieć korzystny wpływ na organizm ludzki, ze względu na działanie przeciwutleniające.

Funkcje w żywności: Karoteny nadają żywności barwę od żółtej lub pomarańczowej.
Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

E 160a mieszanina karotenoidów i beta karoten- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Karoteny często są dodawane do masła czy margaryny, nadają piękny żółty kolor serom. Karoteny dodaje się do majonezów, makaronów, wypieków. E 160a dodaje się do napojów owocowych. Karoteny poprawiają kolor olejów, marcepanu, lodów, deserów, kremów, budyniów, jogurtów, zup w proszku czy sosów pomidorowych.

Przemysł farmaceutyczny: Karoteny są składnikami preparatów witaminowych.

 

E 160amieszanina karotenoidów i beta karoten- możliwe działanie niepożądane

Duże ilości beta karotenu (powyżej 20 mg) może zwiększać ryzyko schorzeń układu krążenia. Osoby palące papierosy nie powinny suplementować, ani spożywać większych ilości beta-karotenu ponieważ może on u nich zwiększać ryzyko raka płuc. U dzieci duża ilość karotenu powoduje zabarwienie skóry na żółto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 135- 137

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/37,0/Karoteny-e160a.html (31.01.2021)
Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Curry-aromatyczna przyprawa z Indii

Curry to bardzo aromatyczna przyprawa, a dokładnie mieszanka przypraw, która wywodzi się z kuchni indyjskiej. Najpopularniejsze danie z jej …

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.