E 160a mieszanina karotenoidów i beta karoten

Barwnik E 160a, czyli karoteny to barwniki występujący pod nazwami: mieszanina karotenoidów (oznaczona jaki E 160a (i)), beta-karoten (oznaczony jako E160a (ii))

Naturalne występowanie: Karotenoidy występują w roślinach o barwie żółtej do pomarańczowej głównie w marchwi, a także w zielonych warzywach i zielonych liściach

Otrzymywanie: Surowcem do pozyskiwania beta karotenu jest najczęściej marchew, olej palmowy lub algi. Jednak dla przemysłu barwnik E 160a najczęściej jest produkowany za pomocą procesów chemicznych lub inżynierii genetycznej.

Dzienne spożycie: dla karotenu 5 mg/ kg m. c.

Rola w organizmie: Karoteny są to związki określane mianem prowitaminy A, wykazują działanie antyoksydacyjne przyczyniając się do ochrony komórek przed szkodliwym działaniem rodników tlenowych. Spożywanie beta karotenu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

Metabolizm: Karoteny są wchłaniane w przewodzie pokarmowym i wydalane głownie z kałem. Karoten gromadzi się głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Znaczna część beta-karotenu ulega przekształceniu w organizmie do witaminy A. Związki te mogą mieć korzystny wpływ na organizm ludzki, ze względu na działanie przeciwutleniające.

Funkcje w żywności: Karoteny nadają żywności barwę od żółtej lub pomarańczowej.
Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Marchew zwyczajna (łac. Dacus carota)

Marchew zwyczajna – królowa warzyw, doskonale wpływa na procesy trawienne i jest doskonałym źródłem karotenoidów. Świetnie smakuje i korzystnie wpływa na zdrowie

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

E 160a mieszanina karotenoidów i beta karoten- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Karoteny często są dodawane do masła czy margaryny, nadają piękny żółty kolor serom. Karoteny dodaje się do majonezów, makaronów, wypieków. E 160a dodaje się do napojów owocowych. Karoteny poprawiają kolor olejów, marcepanu, lodów, deserów, kremów, budyniów, jogurtów, zup w proszku czy sosów pomidorowych.

Przemysł farmaceutyczny: Karoteny są składnikami preparatów witaminowych.

 

E 160amieszanina karotenoidów i beta karoten- możliwe działanie niepożądane

Duże ilości beta karotenu (powyżej 20 mg) może zwiększać ryzyko schorzeń układu krążenia. Osoby palące papierosy nie powinny suplementować, ani spożywać większych ilości beta-karotenu ponieważ może on u nich zwiększać ryzyko raka płuc. U dzieci duża ilość karotenu powoduje zabarwienie skóry na żółto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 135- 137

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/37,0/Karoteny-e160a.html (31.01.2021)
Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.