E 133 Błękit brylantowy

Barwnik E 133, czyli  błękit brylantowy FCF może być  oznaczony jako: Niebieski FD&C1

Właściwości fizyczne: barwnik słabo odporny na działanie światła i ciepła. Rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w olejach.

Otrzymywanie: E 133 jest otrzymywany syntetycznie, może zawierać aluminium.

Dzienne spożycie: 6 mg/kg masy ciała na dzień

Metabolizm: W znacznej części błękit jest wydalany przez organizm ludzki, jego śladowe ilości, które zostaną wchłonięte pozostają w organach wewnętrznych i tkankach przez 96 godzin od spożycia.

Funkcje w żywności: Niebieski barwnik spożywczy, występuje w większości produktów o niebieskim zabarwieniu. W połączeniu z tartrazyną lub innymi żółtymi barwnikami daje różne odcienie zielonego.

Uwarunkowania prawne: W Niemczech przez długi czas barwnik ten był zabroniony, jednak w wyniku ujednolicania prawa w Unii Europejskiej został ponownie dopuszczony jako dodatek do produktów spożywczych w 1998r. Nie jest  dopuszczony do stosowania w produktach spożywczych na terenie Szwajcarii.

E 133 nie może być stosowany w kosmetykach przeznaczonych do stosowania w okolicy oczu.




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

E 133 Błękit brylantowy- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Błękit brylantowy FCF wykorzystuje się do produkcji napojów i słodyczy, głównie drobnych wypieków, ciasteczek i pieczywa śniadaniowego. Błękit jest składnikiem żelatyny, galaretek oraz kremów do ciast. Znajduje się w lodach, zupkach, syropach, produktach mlecznych. Barwi się nim napoje izotoniczne, niektóre gatunki piw, niebieskie Curacao. Błękit brylantowy jest także dopuszczony jako dodatek do angielskich konserw warzywnych, znajduje się np. w groszku konserwowym,  stosuje się  go do oznakowania wyrobów mięsnych.

Przemysł kosmetyczny: Błękit brylantowy jest stosowany do barwienia past do zębów, dezodorantów, mydeł, szamponów, płynów do płukania ust. Znajduje się również w farbach do włosów.

Przemysł farmaceutyczny: Błękit brylantowy jest stosowany do barwienia niebieskich kapsułek.

 

E 133 Błękit brylantowy- możliwe działanie niepożądane

E 133 powinny unikać osoby z zespołem jelita drażliwego i schorzeniami układu pokarmowego. Na błękit brylantowy powinny uważać osoby uczulone na aspirynę. Nie powinny go spożywać dzieci.

Błękit brylantowy może powodować alergię oraz astmę. Badania nad działaniem kancerogennym błękitu brylantowego nie dały jednoznacznej odpowiedzi, czy ten związek może mieć takie działanie. Wg RTECS błękit brylantowy FCF wykazuje „niejednoznaczne działanie rakotwórcze”, jednak WHO uznaje ten barwnik za bezpieczny dla ludzi.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że barwnik przyjmowany w dużych dawkach uszkadza geny i zaburza gospodarkę energetyczną w komórkach. Błękit brylantowy jest zaliczany do grupy estrogenów metalowych, ponieważ może zawierać aluminium, stąd też może wykazywać działanie podobne do żeńskich hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.