E 129 Czerwień Allura

Barwnik E 129,  czyli czerwień Allura może być oznaczona jako: C.I. 16035, czerwień FD&C 40, czerwień spożywcza 17, Allura Red.

Właściwości fizyczne: Barwnik należący do barwników azowych, występuje w postaci pomarańczowo- czerwonego proszku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i wysoką temp. Nie ulega zmianom pod wpływem działania tleniu i zmiany pH.

Otrzymywanie: E 129 jest otrzymywany z ropy naftowej. Może zawierać glin. Barwnik ten występuje w postaci soli sodowej, rzadziej wapniowej i potasowej.

Dzienne spożycie: 7 mg/ kg m. c.

Uwarunkowania prawne: Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja: „Może upośledzać uwagę i aktywność dzieci”. Czerwień Allulara jest zakazana w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji, Australii, Norwegii.

Funkcja w żywności: Barwnik nadający barwę pomarańczowo- czerwoną.
Barwniki syntetyczne

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 129 Czerwień Allura- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E 129 jest  stosowany do barwienia deserów, słodyczy, lodów oraz wyrobów ciastkarskich (masy cukrowe, polewy, ozdoby, dżemy, frużeliny, cukierki, wata cukrowa, puddingi, jogurty).  Pojawia się także w czerwonych napojach bezalkoholowych oraz gorzkich napojach, aromatyzowanych gorzkich winach gronowych. Substancja ta dodawana jest do napojów gazowanych i niegazowanych. Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia kandyzowanych warzyw i owoców, a także konserw z czerwonych owoców. E 129 jest dodawana do aromatyzowanych serów topionych, sosów i przypraw.  Rzadko jest stosowany w niektórych kiełbasach i potrawach mięsnych. E 129 znajdziemy głównie w produktach o wysokim stopniu przetworzenia jak gotowe desery, wytrawne sosy i dipy, napoje alkoholowe i bezalkoholowe (cydry, oranżady napoje energetyczne), soki i nektary.

Przemysł kosmetyczny: Czerwień allura jest barwnikiem  używanym do barwienia środków higieny osobistej (żele pod prysznic czy szampony), kosmetyków kolorowych przeznaczonych do makijażu (np. szminki) czy farbach do włosów. Czerwień allura jest też z powodzeniem używana podczas produkcji pigmentów do tatuaży.

Przemysł farmaceutyczny: Barwnik ten znajduje się w preparatach i suplementach dla sportowców. Jako substancja pomocnicza stosowana jest do produkcji syropów lub barwienia zewnętrznych powłok leków i suplementów diety sprzedawanych w postaci drażetek czy kapsułek.

Przemysł: Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia wyrobów polimerowych – tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji różnorodnych towarów.

 

E 129 Czerwień Allura- możliwe działanie niepożądane

W połączeniu z benzoesami  czerwień allura może powodować nadaktywność i brak koncentracji u dzieci (zobacz wpis Barwniki z Southampton). Ponadto może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Barwnik ten wzmaga wydzielanie histaminy i dlatego może wzmagać objawy u astmatyków.
Wg. Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem czerwień allura jest związkiem, który prawdopodobnie nie działa na ludzi rakotwórczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Popularne odmiany dyni zwyczajnej

Dynia zwyczajna i jej najpopularniejsze odmiany- zastosowanie w kuchni. Dynie można spotkać w różnych kształtach i kolorach, są smaczne i bardzo wartościowe….

Banan zastosowanie w kuchni

Banan to najpopularniejszy owoc na świecie. Jest bardzo smaczny i odżywczy, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do deserów, ciast czy jako samodzielna przekąska

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Imbir lekarski – Zingiber officinale

Imbir lekarski (Zingiber officinale) to cenne źródło witamin i minerałów. Poznaj właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania jakie ma imbir.

Curry

Curry to bardzo aromatyczna przyprawa, a dokładnie mieszanka przypraw, która wywodzi się z kuchni indyjskiej. Najpopularniejsze danie z jej …

Arnika górska- Arnica montana

Arnika górska jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości. Już od dawna bywała wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy. Rośnie na terenach górskich

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.