Tematy na blogu

E 129 Czerwień Allura

E 129 czyli czerwień Allura może być oznaczona jako: C.I. 16035, czerwień FD&C 40, czerwień spożywcza 17

Właściwości fizyczne: Barwnik należący do barwników azowych, występuje w postaci pomarańczowo- czerwonego proszku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i wysoką temp. Nie ulega zmianom pod wpływem działania tleniu i zmiany pH.

Otrzymywanie: Otrzymywany z ropy naftowej. Może zawierać glin. Barwnik ten występuje w postaci soli sodowej, rzadziej wapniowej i potasowej.

Dzienne spożycie: 7 mg/ kg m. c.

Uwarunkowania prawne: Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja: „Może upośledzać uwagę i aktywność dzieci”. Czerwień Allulara jest zakazana w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji, Australia, Norwegia.

Funkcja w żywności: Barwnik nadający barwę pomarańczowo- czerwoną.

 

                             E 129 Czerwień Allura- zastosowanie 

Przemysł spożywczy: Barwnik stosowany do barwienia deserów, słodyczy, lodów oraz wyrobów ciastkarskich.  Pojawia się także w czerwonych napojach bezalkoholowych oraz gorzkich napojach, aromatyzowanych gorzkich winach gronowych. Dodawany również do napojów gazowanych i niegazowanych. Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia kandyzowanych warzyw i owoców, a także konserw z czerwonych owoców. E 129 jest dodawana do aromatyzowanych serów topionych, sosów i przypraw.  Rzadko jest stosowany w niektórych kiełbasach i potrawach mięsnych.

Przemysł kosmetyczny: Czerwień allura jest barwnikiem stosowanym w szminkach do ust.

Przemysł farmaceutyczny: Preparaty i suplementy dla sportowców.

 

                    E 129 Czerwień Allura- możliwe działanie niepożądane

W połączeniu z benzoesami może powodować nadaktywność i brak koncentracji u dzieci. Ponadto może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Barwnik ten wzmaga wydzielanie histaminy i dlatego może wzmagać objawy u astmatyków.

Wg. Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem czerwień allura jest związkiem, który prawdopodobnie nie działa na ludzi rakotwórczo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Literatura

  1. Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.123- 124
  2. https://vitalia.pl/ch_add,36,0_Czerwien-allura-ac.html (10.02.2020)
  3. https://www.kamyknazdrowie.pl/E_129_Czerwien_Allura_AC (10.02.2020)
  4. https://zdrowie831.wordpress.com/2018/03/03/czerwien-allura-barwnik-spozywczy/(11.02.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.