
E 129 czyli czerwień Allura może być oznaczona jako: C.I. 16035, czerwień FD&C 40, czerwień spożywcza 17
Właściwości fizyczne: Barwnik należący do barwników azowych, występuje w postaci pomarańczowo- czerwonego proszku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i wysoką temp. Nie ulega zmianom pod wpływem działania tleniu i zmiany pH.
Otrzymywanie: Otrzymywany z ropy naftowej. Może zawierać glin. Barwnik ten występuje w postaci soli sodowej, rzadziej wapniowej i potasowej.
Dzienne spożycie: 7 mg/ kg m. c.
Uwarunkowania prawne: Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja: „Może upośledzać uwagę i aktywność dzieci”. Czerwień Allulara jest zakazana w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji, Australia, Norwegia.
Funkcja w żywności: Barwnik nadający barwę pomarańczowo- czerwoną.
Przemysł spożywczy: Barwnik stosowany do barwienia deserów, słodyczy, lodów oraz wyrobów ciastkarskich. Pojawia się także w czerwonych napojach bezalkoholowych oraz gorzkich napojach, aromatyzowanych gorzkich winach gronowych. Dodawany również do napojów gazowanych i niegazowanych. Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia kandyzowanych warzyw i owoców, a także konserw z czerwonych owoców. E 129 jest dodawana do aromatyzowanych serów topionych, sosów i przypraw. Rzadko jest stosowany w niektórych kiełbasach i potrawach mięsnych.
Przemysł kosmetyczny: Czerwień allura jest barwnikiem stosowanym w szminkach do ust.
Przemysł farmaceutyczny: Preparaty i suplementy dla sportowców.
W połączeniu z benzoesami może powodować nadaktywność i brak koncentracji u dzieci. Ponadto może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Barwnik ten wzmaga wydzielanie histaminy i dlatego może wzmagać objawy u astmatyków.
Wg. Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem czerwień allura jest związkiem, który prawdopodobnie nie działa na ludzi rakotwórczo.
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.