- E 129 Czerwień Allura
E 129 Czerwień Allura
Barwnik E 129, czyli czerwień Allura może być oznaczona jako: C.I. 16035, czerwień FD&C 40, czerwień spożywcza 17, Allura Red.
Właściwości fizyczne: Barwnik należący do barwników azowych, występuje w postaci pomarańczowo- czerwonego proszku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i wysoką temp. Nie ulega zmianom pod wpływem działania tleniu i zmiany pH.
Otrzymywanie: E 129 jest otrzymywany z ropy naftowej. Może zawierać glin. Barwnik ten występuje w postaci soli sodowej, rzadziej wapniowej i potasowej.
Dzienne spożycie: 7 mg/ kg m. c.
Uwarunkowania prawne: Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja: „Może upośledzać uwagę i aktywność dzieci”. Czerwień Allulara jest zakazana w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji, Australii, Norwegii.
Funkcja w żywności: Barwnik nadający barwę pomarańczowo- czerwoną.
E 129 Czerwień Allura- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Barwnik E 129 jest stosowany do barwienia deserów, słodyczy, lodów oraz wyrobów ciastkarskich (masy cukrowe, polewy, ozdoby, dżemy, frużeliny, cukierki, wata cukrowa, puddingi, jogurty). Pojawia się także w czerwonych napojach bezalkoholowych oraz gorzkich napojach, aromatyzowanych gorzkich winach gronowych. Substancja ta dodawana jest do napojów gazowanych i niegazowanych. Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia kandyzowanych warzyw i owoców, a także konserw z czerwonych owoców. E 129 jest dodawana do aromatyzowanych serów topionych, sosów i przypraw. Rzadko jest stosowany w niektórych kiełbasach i potrawach mięsnych. E 129 znajdziemy głównie w produktach o wysokim stopniu przetworzenia jak gotowe desery, wytrawne sosy i dipy, napoje alkoholowe i bezalkoholowe (cydry, oranżady napoje energetyczne), soki i nektary.
Przemysł kosmetyczny: Czerwień allura jest barwnikiem używanym do barwienia środków higieny osobistej (żele pod prysznic czy szampony), kosmetyków kolorowych przeznaczonych do makijażu (np. szminki) czy farbach do włosów. Czerwień allura jest też z powodzeniem używana podczas produkcji pigmentów do tatuaży.
Przemysł farmaceutyczny: Barwnik ten znajduje się w preparatach i suplementach dla sportowców. Jako substancja pomocnicza stosowana jest do produkcji syropów lub barwienia zewnętrznych powłok leków i suplementów diety sprzedawanych w postaci drażetek czy kapsułek.
Przemysł: Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia wyrobów polimerowych – tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji różnorodnych towarów.
E 129 Czerwień Allura- możliwe działanie niepożądane
W połączeniu z benzoesami czerwień allura może powodować nadaktywność i brak koncentracji u dzieci (zobacz wpis Barwniki z Southampton). Ponadto może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Barwnik ten wzmaga wydzielanie histaminy i dlatego może wzmagać objawy u astmatyków.
Wg. Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem czerwień allura jest związkiem, który prawdopodobnie nie działa na ludzi rakotwórczo.
Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.123- 124
https://vitalia.pl/ch_add,36,0_Czerwien-allura-ac.html (10.02.2020)
https://www.kamyknazdrowie.pl/E_129_Czerwien_Allura_AC (10.02.2020)
https://zdrowie831.wordpress.com/2018/03/03/czerwien-allura-barwnik-spozywczy/(11.02.2020)
- Podobne artykuły
E 160c ekstrakt z papryki- barwnik spożywczy
E160C- kapsaicyna, to barwnik otrzymywany z suszonej papryki. Jest organicznym związkiem chemicznym. W przemyśle spożywczym kapsaicyny używa się jako barwnik, gdyż nadaje
E 154- Brąz FK barwnik spożywczy
E 154 czyli brąz FK jest barwnikiem zakazanym do stosowania w wielu Krajach. W Polsce stosowany do barwienia wędzonych śledzi
E 160d likopen barwnik spożywczy
E 160d czyli likopen jest naturalnym barwnikiem występującym w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach. Jego dodatek do żywności …
E 160e beta-apo-8′-karotenal barwnik spożywczy
E 160e- czyli beta-apo-8′-karotenal zaliczany jest do naturalnych barwników karotenoidowych. Uznawany za nieszkodliwy