Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

E 129 Czerwień Allura

Barwnik E 129,  czyli czerwień Allura może być oznaczona jako: C.I. 16035, czerwień FD&C 40, czerwień spożywcza 17, Allura Red.

Właściwości fizyczne: Barwnik należący do barwników azowych, występuje w postaci pomarańczowo- czerwonego proszku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na działanie światła i wysoką temp. Nie ulega zmianom pod wpływem działania tleniu i zmiany pH.

Otrzymywanie: E 129 jest otrzymywany z ropy naftowej. Może zawierać glin. Barwnik ten występuje w postaci soli sodowej, rzadziej wapniowej i potasowej.

Dzienne spożycie: 7 mg/ kg m. c.

Uwarunkowania prawne: Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja: „Może upośledzać uwagę i aktywność dzieci”. Czerwień Allulara jest zakazana w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji, Australii, Norwegii.

Funkcja w żywności: Barwnik nadający barwę pomarańczowo- czerwoną.




E 129 Czerwień Allura- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E 129 jest  stosowany do barwienia deserów, słodyczy, lodów oraz wyrobów ciastkarskich (masy cukrowe, polewy, ozdoby, dżemy, frużeliny, cukierki, wata cukrowa, puddingi, jogurty).  Pojawia się także w czerwonych napojach bezalkoholowych oraz gorzkich napojach, aromatyzowanych gorzkich winach gronowych. Substancja ta dodawana jest do napojów gazowanych i niegazowanych. Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia kandyzowanych warzyw i owoców, a także konserw z czerwonych owoców. E 129 jest dodawana do aromatyzowanych serów topionych, sosów i przypraw.  Rzadko jest stosowany w niektórych kiełbasach i potrawach mięsnych. E 129 znajdziemy głównie w produktach o wysokim stopniu przetworzenia jak gotowe desery, wytrawne sosy i dipy, napoje alkoholowe i bezalkoholowe (cydry, oranżady napoje energetyczne), soki i nektary.

Przemysł kosmetyczny: Czerwień allura jest barwnikiem  używanym do barwienia środków higieny osobistej (żele pod prysznic czy szampony), kosmetyków kolorowych przeznaczonych do makijażu (np. szminki) czy farbach do włosów. Czerwień allura jest też z powodzeniem używana podczas produkcji pigmentów do tatuaży.

Przemysł farmaceutyczny: Barwnik ten znajduje się w preparatach i suplementach dla sportowców. Jako substancja pomocnicza stosowana jest do produkcji syropów lub barwienia zewnętrznych powłok leków i suplementów diety sprzedawanych w postaci drażetek czy kapsułek.

Przemysł: Czerwień allura jest wykorzystywana do barwienia wyrobów polimerowych – tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji różnorodnych towarów.

 

E 129 Czerwień Allura- możliwe działanie niepożądane

W połączeniu z benzoesami  czerwień allura może powodować nadaktywność i brak koncentracji u dzieci (zobacz wpis Barwniki z Southampton). Ponadto może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na salicylany. Barwnik ten wzmaga wydzielanie histaminy i dlatego może wzmagać objawy u astmatyków.
Wg. Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem czerwień allura jest związkiem, który prawdopodobnie nie działa na ludzi rakotwórczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




E 129 Czerwień allura Barwnik spożywczy

Czerwień allura E 129 to barwnik azowy, który jest wykorzystywany do barwienia wyrobów cukierniczych, słodyczy, lodów. Jest to barwnik sysnetyczny, którego lepiej unikać

E 150 Karmel Barwniki spożywcze

Do barwienia żywności wykorzystuje się 4 rodzaje karmelu. Karmele powstają w wyniku palenia cukru w odpowiedniej temperaturze.

Dziurawiec zwyczajny- interakcje z lekami

Herbatki z ziela powszechnie pija się na problemy trawienne oraz na poprawę nastroju. Jednak trzeba wiedzieć, że dziurawiec wpływa na działanie wielu leków….

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Aronia w kuchni- jak ją wykorzystać?

Zastosowanie aronii w kuchni- owoce aronii idealnie nadają się do innych przetworów – soków z aronii, dżemów, galaretek, aronię można także suszyć i kandyzować

Morela ciekawostki

Morela ciekawostki. Poznaj informacje o morelach, o których nie słyszałeś….