Tematy na blogu

Aronia- jak ją wykorzystać w kuchni?

Aronia- zastosowanie w kuchni

Aronia nie jest zbyt popularna w Polsce ze względu na cierpki smak. Jednak jej owoce są niezwykle bogate w antocyjany i witaminę C. Dlatego warto sięgnąć po owoce aronii i szczególnie we wrześniu przygotować soki czy dżemy z aronii.

Aronia w kuchni 

Owoce mają cierpki smak, jeżeli się je przemrozi wówczas tracą goryczkę. Również suszenie zmniejsza ilość garbników, które odpowiadają za cierpki smak aronii.
I choć jej cierpki odstrasza, to warto spożywać aronię, ze względu na jej bogaty skład i dużą zawartość związków przeciwutleniajacych.

Jak wykorzystać aronię w kuchni?


Świeża aronia jest świetnym dodatkiem do likierów, sosów owocowych i słodkich deserów.
Aronia jest cennym składnikiem potraw, który daje ciekawy, nieoczywisty smak. Dodaje się ją do mięs i zup. To również świetny owoc do przetwarzania. Z owoców przyrządza się konfitury, dżemy, powidła, marmolady, galaretki, syropy, soki, kompoty, wina oraz nalewki.

Kandyzowane skórki owoców ozdabiają wyroby cukiernicze.
Suszone owoce aronii są powszechnie wykorzystywane do sporządzania herbatek, produktów zielarskich oraz suplementów. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do musli, potraw mlecznych czy wypieków.


Dzięki zawartym w owocach aronii barwników wykorzystuje się ją jako naturalny barwnik do wielu produktów spożywczych. Sokiem barwi się jogurty, nadaje on także piękny kolor winom.
W Kanadzie owoce aronii wykorzystuje się do produkcji octu.

 

Aronia w kuchni- jak ją przechowywać?

Surowa aronia może być przechowywana w lodówce nawet do dwóch tygodni. Można ją także zamrozić lub ususzyć. Suszona aronia powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs czy jako dodatek do herbat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Szopa A., Kubica P., Ekiert H.; Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia x prunifolia (Marsh.) Rehd.); Post. Fitoter. 2017; 18 (2), str. 145-157
  2. Wasilewska G. ; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str.34-35
  3. https://twojogrodek.pl/Jak-wykorzystac-owoce-aronii-Przepisy-i-przetwory (02.08.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.