Tematy na blogu

Dynia w kuchni

Dynia w kuchni na świecie

Dynia króluje w kuchni  jesienią i jest szczególnie popularna w Ameryce, gdzie podaje się kawę czy herbatę o smaku dyni. Za Oceanem jesienią popularne są także ciasta, ciasteczka, babeczki, placuszki czy faszerowanie dynie. Na święto Dziękczynienia nie może zabraknąć słynnego pumpkin pie.
Warzywo to jest jednym z głównych składników diety meksykańskiej.
W daniach kuchni azjatyckiej dynia jest składnikiem curry, zup oraz różnych dań warzywnych. Bardzo często jada się dynie nadziewane kaszą lub ryżem, do których dodaje się różne składniki lokalne. Pure ze słodkiej dyni jest lubiane jako nadzienie w ciastkach ryżowych.

Dynia w kuchni – jak ją wykorzystać 

Owoce, kwiaty, młode liście oraz nasiona dyni są jadalne. W zasadzie jest to uniwersalne warzywo, które świetnie pasuje do wielu dań i deserów. Owoc dyni można spożywać jak warzywo w postaci świeżej. Miąższ można gotować, piec, smażyć lub grillować. To także doskonałe warzywo na zupę krem, zarówno na słodko jak i na ostro. Wnętrze dyni jest idealne do nadziewania różnymi farszami. Z dojrzałej dyni piecze się różnego rodzaju ciasta i ciasteczka. Dynia świetnie nadaje się na przetwory. Można z niej przygotować dżemy, marynaty, mrożonki, pikle, miąższ kandyzowany, a nawet soki. Dynia w kuchni to świetny dodatek do placków, gulaszu czy frytek. Wykorzystuje się ją do pieczenia chleba. Jest to warzywo tak popularne i uniwersalne w kuchni, że można je wykorzystać nawet jako farsz do pierogów w wersji na wytrawnie lub na słodko.

Co ważne ugotowana dynia nie traci swoich cennych właściwości.

Smażone kwiaty dyni są popularne w kuchni meksykańskiej oraz włoskiej. W Grecji można spotkać kwiaty dyni podawane z serami lub ryżem. Można je także kandyzować i podawać jako ozdobę do deserów.

Z nasion dyni pozyskuje się olej, który można wykorzystać w kuchni, choć jego zielonkawy kolor powoduje, że nie jest to zbyt popularny olej. Taki olej wzbogaci smak zup, sałatek nadając im lekko orzechowego smaku. Nasiona dyni to doskonała przekąska, która można dodać do musli czy do ciasta. Prażone na patelni świetnie urozmaicą sałatki.

Coraz częściej miąższ dyni wykorzystuje się jako naturalny barwnik, szczególnie do wyrobów piekarniczych, makaronów czy produktów mlecznych.

 

Dynia w kuchni- jak kupić i przechowywać

Kupując dynię w sklepie należy wybierać te najbardziej dojrzałe i pomarańczowe. Jej skórka powinna być gładka i jędrna. Unikamy warzyw z plamami na skórce. Jeżeli dynia jest lekko miękka może to znaczyć, że jest jeszcze niedojrzała, albo, że jej miąższ jest nasiąknięty wodą.
Po zakupie dynie można długo przechowywać w chłodnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu.
Dynię można przechowywać w całości w chłodnym miejscu. Jeżeli zużyjemy kawałek dyni pozostałą część można przez kilka dni przechowywać w lodówce. Gotowaną lub pieczoną dynię można zamrozić i przechowywać z zamrażarce nawet do pół roku.
Kupując pestki dyni warto upewnić się, by nie kupować tych sprowadzanych z Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Zdrojewicz Z.; Błaszczyk A.; Wróblewska M.; Dynia – zdrowa, ale zapomniana; Med. Rodz. 2016; 19 (2), str. 70-74
  2. https://tygodnikprogram.com/dynia-symbol-jesieni/ (09.11.2020)
  3. https://www.kokosowyblog.pl/czym-jest-dynia-i-jak-ja-wykorzystac (22.12.2020)
  4. https://www.magdapisze.pl/zycie/dynia-gatunki-wlasciwosci-przepisy/ (22.12.202)
  5. https://inspirowanesmakiem.pl/jak-wykorzystac-dynie-w-kuchni/ (22.12.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.