Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Dynia w kuchni na świecie

Dynia króluje w kuchni  jesienią i jest szczególnie popularna w Ameryce, gdzie podaje się kawę czy herbatę o smaku dyni. Za Oceanem jesienią popularne są także ciasta, ciasteczka, babeczki, placuszki czy faszerowanie dynie. Podczas Święta Dziękczynienia oczywiście nie może zabraknąć słynnego pumpkin pie.
Ponadto warzywo to jest jednym z głównych składników diety meksykańskiej.
Również w  daniach kuchni azjatyckiej dynia odgrywa ważną rolę i jest składnikiem curry, zup oraz różnych dań warzywnych. Bardzo często jada się tam dynie nadziewane kaszą lub ryżem, do których dodaje się różne lokalne  składniki. Pure ze słodkiej dyni jest lubiane jako nadzienie w ciastkach ryżowych.

 

O właściwościach dyni przeczytasz >>>tutaj<<<




Dynia w kuchni – jak ją wykorzystać 

Owoce, kwiaty, młode liście oraz nasiona dyni są jadalne. W zasadzie jest to uniwersalne warzywo, które świetnie pasuje do wielu dań i deserów. Owoc dyni można spożywać jak warzywo w postaci świeżej. Miąższ można gotować, piec, smażyć lub grillować. To także doskonałe warzywo na zupę krem, zarówno na słodko jak i na ostro. Wnętrze dyni jest idealne do nadziewania różnymi farszami. Z dojrzałej dyni piecze się różnego rodzaju ciasta i ciasteczka. Z pewnością dynia świetnie nadaje się na przetwory, tutaj można z niej przygotować dżemy, marynaty, mrożonki, pikle, miąższ kandyzowany, a nawet soki. Dynia w kuchni to świetny dodatek do placków, gulaszu czy frytek. Wykorzystuje się ją także do pieczenia chleba. Jest to warzywo tak popularne i uniwersalne w kuchni, że można je wykorzystać nawet jako farsz do pierogów w wersji na wytrawnie lub na słodko.

Co ważne ugotowana dynia nie traci swoich cennych właściwości.

Smażone kwiaty dyni są popularne w kuchni meksykańskiej oraz włoskiej. Z kolei w  Grecji można spotkać kwiaty dyni podawane z serami lub ryżem. Można je także kandyzować i podawać jako ozdobę do deserów.

Z nasion dyni pozyskuje się olej, który można wykorzystać w kuchni, choć jego zielonkawy kolor powoduje, że nie jest to zbyt popularny olej. Taki olej wzbogaci smak zup czy sałatek nadając im lekko orzechowy smak. Nasiona dyni  same w sobie to doskonała przekąska, którą można dodać do musli czy do ciasta. Prażone na patelni świetnie urozmaicą sałatki.

Coraz częściej miąższ dyni wykorzystuje się jako naturalny barwnik, szczególnie do wyrobów piekarniczych, makaronów czy produktów mlecznych.

Dynia w kuchni- jak kupić i przechowywać

Kupując dynię w sklepie należy wybierać te najbardziej dojrzałe i pomarańczowe. Jej skórka powinna być gładka i jędrna. Unikamy warzyw z plamami na skórce. Jeżeli dynia jest lekko miękka może to znaczyć, że jest jeszcze niedojrzała, albo, że jej miąższ jest nasiąknięty wodą.
Co ważne po zakupie dynie można długo przechowywać w chłodnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu.
Bez problemu można  przechowywać dynię w całości. Jeżeli zużyjemy już jej kawałek  pozostałą część można przez kilka dni przechowywać w lodówce. Gotowaną lub pieczoną dynię można zamrozić i przechowywać z zamrażarce nawet do pół roku.

Kupując pestki dyni warto upewnić się, by nie kupować tych sprowadzanych z Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrojewicz Z.; Błaszczyk A.; Wróblewska M.; Dynia – zdrowa, ale zapomniana; Med. Rodz. 2016; 19 (2), str. 70-74

https://tygodnikprogram.com/dynia-symbol-jesieni/ (09.11.2020)

https://www.kokosowyblog.pl/czym-jest-dynia-i-jak-ja-wykorzystac (22.12.2020)

https://www.magdapisze.pl/zycie/dynia-gatunki-wlasciwosci-przepisy/ (22.12.202)

https://inspirowanesmakiem.pl/jak-wykorzystac-dynie-w-kuchni/ (22.12.2020)




Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Suszone morele- samo zdrowie

Suszone morele to zdrowa i pożywna przekąska, która powinna znaleźć się w każdym domu. Ich słodki smak zaspokoi chęć na coś słodkie, a niekoniecznie zdrowego.

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki

W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie