Soja jest warzywem, które budzi wiele kontrowersji, ze względu na fakt, iż znaczna jej część pochodzi z upraw modyfikowanych genetyczne. Szacuje się, że ok. 60% artykułów w sklepach zawiera soje lub składniki sojopochodne.
Warzywo to jest jednym z podstawowych źródeł białka w diecie wegetarian.
Rząd: Bobowce
Rodzina: Bobowate
Rodzaj: Soja
Łacińska: Glycine max, Glycine hispida
Angielska: Soy
Niemiecka: Soja
Polskie nazwy: Soja zwyczajna, owłosiona, uprawna
Nazwa łacińska soi odnosi się do smaku- glicyne oznacza słodki, max– duży.
Roślina pochodzi z rejonu wschodnioazjatyckiego.
Soja obejmuje około 16 gatunków, z których najczęściej uprawianym gatunkiem jest soja warzywna.
Surowcem przyprawowym są nasiona soi (Sojae semen). W lecznictwie stosowany jest także olej sojowy, otrzymywany z nasion.
Warzywo to znane jest w Chinach od 4 tyś. lat. Do Japonii soja dotarła na początku naszej ery. Natomiast w Europie warzywo to znane jest od XVI w.
Jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. W Chinach, Japonii oraz Korei soja jest określana mianem świętej rośliny. Początkowo soję wykorzystywano jako zielony nawóz. Dopiero z czasem odkryto, że jej sfermentowane ziarno można spożywać.
Europejczycy początkowo również wykorzystywali soję wyłącznie do produkcji paszy dla zwierząt oraz produkcji oleju.
W USA soja pojawiła się w połowie XVIII w., jednak na dużą skalę zaczęto ją produkować dopiero na początku XX wieku. W latach 60-tych XX w. zaczęto wykorzystywać soję do produkcji mąki sojowej, grysiku oraz powszechnie stosowanych dziś koncentratów białka sojowego.
Do 1954r. to Chiny były potentatem w produkcji soi, jednak z czasem liderem stały się Stany, które do dziś są głównym producentem soi na świece. To właśnie w USA opracowano oraz wyhodowano soję z wszczepionymi obcymi genami. Okaz ten jest szczególnie odporny na silne środki chwastobójcze.
Jest to jedna z najczęściej modyfikowanych roślin na świecie. Szacuje się, że uprawiana w USA soja aż 93% jest genetycznie modyfikowanej, natomiast w światowej produkcji ok 75% soi również pochodzi z upraw modyfikowanych. Podczas produkcji soja modyfikowana i niemodyfikowana jest mieszana w silosach skąd trafia na eksport. Głównym odbiorcom soi z USA jest Europa.
Jak na razie do tej pory nikt nie przeprowadził badań dotyczących wpływu spożywania genetycznie modyfikowanych organizmów na zdrowie człowieka.
Nasiona soi są cenione szczególnie przez wegetarian, ponieważ dostarczają pełnowartościowe białko. Swoje właściwości soja zawdzięcza obecności izoflawonów: genisteniny i daidzeniny. Ponadto roślina zawiera kwasy tłuszczowe: linolowy, oleinowy, α- linolenowy. To świetne źródło steroli, choliny i lecytyny. Dostarcza witaminy z gr. B, witaminę A i E oraz szereg minerałów.
Fermentowane produkty soi zawierają tyraminę.
Nie należy podawać niemowlętom i dzieciom mleka sojowego, ponieważ preparaty te mogą obniżać odporność oraz powodować alergię.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.