Tematy na blogu
Sok z Noni

Noni (łac. Morinda citrifolia) –

czyli morwa indyjska, to krzew występujący na wyspach Polinezji, Malezji, Australii i południowo-wschodniej Azji.

Sam sok jest dość specyficzny, cierpki, wytrawny w smaku, a przy tym bardzo aromatyczny.

W tradycji polinezyjskiej wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze, jednak najważniejszym surowcem leczniczym są owoce oraz wyciskany z nich sok. Sok z morwy indyjskiej uważany jest za remedium na dolegliwości skórne i trawienne. Stosuje się go przy obniżeniu nastroju i częstych infekcjach. Ponad to stymuluje prawidłową pracę komórek układu nerwowego.

Przypuszcza się, że sok ten może miećwłaściwości przeciwrakowe i przeciwbólowe, przywraca prawidłową pracę jelit i zapobiega grzybicom. Owoce z Noni przeciwdziałają miażdżycypoprawiając profil lipidowy.Ponad to działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację organizmu.

Sok z owoców morindy jest zalecany przy przewlekłym stresie i obniżonej odporności. Poleca się go w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz przy dużym stresie.  W medycynie ludowej sok ten stosuje się do płukania gardła w stanach zapalnych.

To także doskonałe źródłem witaminy C, wapnia i potasu, serotoniny

Przeciwwskazania do stosowania soku z noni

  • Choroby wątroby
  • Choroby nerek
  • Hiperkaliemia
  • Zaburzenia rytmu serca

Noni wchodzi w interakcje z niektórymi lekami.

Kuracja trwa zazwyczaj kilka miesięcy. A dzienna zalecana dawka soku to 40 ml.

Spożywany w nadmiarze może znacząco obciążyć wątrobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/noni-morwa-indyjska-dzialanie-i-wlasciwosci-noni-aa-4nYi-41Xs-9zwU.html
  2. http://bonavita.pl/sok-z-owocow-noni-wlasciwosci-dawkowanie-i-skutki-uboczne

Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.