czyli morwa indyjska, to krzew występujący na wyspach Polinezji, Malezji, Australii i południowo-wschodniej Azji.
Sam sok jest dość specyficzny, cierpki, wytrawny w smaku, a przy tym bardzo aromatyczny.
W tradycji polinezyjskiej wszystkie części rośliny mają właściwości lecznicze, jednak najważniejszym surowcem leczniczym są owoce oraz wyciskany z nich sok. Sok z morwy indyjskiej uważany jest za remedium na dolegliwości skórne i trawienne. Stosuje się go przy obniżeniu nastroju i częstych infekcjach. Ponad to stymuluje prawidłową pracę komórek układu nerwowego.
Przypuszcza się, że sok ten może miećwłaściwości przeciwrakowe i przeciwbólowe, przywraca prawidłową pracę jelit i zapobiega grzybicom. Owoce z Noni przeciwdziałają miażdżycypoprawiając profil lipidowy.Ponad to działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację organizmu.
Sok z noni jest zalecany przy przewlekłym stresie i obniżonej odporności. Poleca się go w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz przy dużym stresie. W medycynie ludowej sok z noni stosuje się do płukania gardła w stanach zapalnych.
To także doskonałe źródłem witaminy C, wapnia i potasu, serotoniny
Noni wchodzi w interakcje z niektórymi lekami.
Kuracja trwa zazwyczaj kilka miesięcy. A dzienna zalecana dawka soku to 40 ml.
Spożywany w nadmiarze może znacząco obciążyć wątrobę.
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.