Tematy na blogu
Sok z brzozy

Co to jest sok z brzozy?

Sok z brzozy nazywany oskołą lub bzowiną pozyskuje się na przedwiośniu z co najmniej 10 letnich brzóz lub ich gałęzi. Oskoła wygląda ja woda, posiada jednak słodkawy smak, który zawdzięcza zawartości ksylitolu.

 

Co zawiera sok z brzozy?

Sok ten jest bogaty w witaminy i mikroelementy. To źródło witamin z grupy B, witaminy C, fosforu, żelaza, potasu, wapnia magnezu, żelaza. Oskoła zawiera także naturalne kwasy- cytrynowy i jabłkowy oraz wiele innych związków o korzystnym wpływie na organizm.

Sok z brzozy w kuracji wiosennej

Kuracje wiosenne polegające na piciu bzowiny 2-3 razy dziennie przez okres 2-3 tygodni wzmacniają organizm, uzupełnią braki witamin i pomagają w regeneracji organizmu po zimie. Regularnie pity wspomaga przemianę materii, korzystnie działa na nerki i wątrobę, pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz wspomaga odporność. Świeży sok pomaga na częste bóle głowy i szumy uszne, wzmacnia układ krwionośny, zapobiega miażdżycy. Picie oskoły poleca się osobom cierpiącym na skoki ciśnienia, przewlekłe zmęczenie. W medycynie ludowej istnieje przekonanie, że sok ten ma działanie przeciwnowtoworowe.

Sok brzozowy ma też inne zastosowanie- to doskonała płukanka do włosów. Po zastosowaniu soku z brzozy włosy stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej puszyste.

 

Jak przechowywać sok brzozowy?

Jeżeli sami zbieramy oskołę warto wiedzieć, że sok taki zachowuje świeżość max do 2 dni, później zaczyna fermentować i jest nie zdatny do picia. Jeżeli chcemy dłużej cieszyć się dobroczynnym działaniem bzowiny to możemy ją zamrozić lub utrwalić wódką. Pasteryzacja soku brzozowego niestety powoduje straty witamin i właściwości leczniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura:

  1. http://www.chinskieprzepisy.pl/artykuly/sok-z-brzozy-zastosowanie-i-wlasciwosci
  2. http://mama-dobra-rada.pl/sok-z-brzozy-wartosci-wlasciwosci-przepisy/

Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.