
Por to niskokaloryczne i bogate w błonnik warzywo, które jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Warzywo to należy do tej samej rodziny co cebula czy czosnek i ma również zastosowanie w lecznictwie.
Rząd: Szparagowce
Rodzina: Amarylkowate
Rodzaj: Czosnek
Łacińska: Allilum porrum, Allilum ampeloprusum
Angielska: Leek
Niemiecka: Lauch
Polskie nazwy: Pór,
Nazwa łacińska pora- Allilum z celtyckiego oznacza piekący, ostry.
Por pochodzi prawdopodobnie ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Nie występuje w stanie dzikim.
Por należy do roślin z rodzaju Allilum. Rodzaj ten obejmuje ponad 500 gatunków. Poszczególne odmiany różnią się czasem uprawy, długością i kształtem oraz barwą liści, długością łodygi rzekomą. Dana odmiana będzie inaczej wykorzystywana w przetwórstwie, poszczególne odmiany mają także inny smak i sposób przechowywania.
Zasadniczo odmiany pora dzieli się na dwie grupy:
Por był znany i wykorzystywany w starożytności. Cenili go Egipcjanie, Grecy, Rzymianie czy Żydzi. Roślina jest wymieniana w Biblii jako pokarm, którego brakowało Izraelitom, kiedy opuścili Egipt.
Początkowo por traktowana jako małowartościowe warzywo i stosowano jako dodatek do sałatek. Za czasów panowania Nerona roślina zyskała na popularności. Neron uważał, że por ugotowany z oliwką doskonale wzmacnia głos. Władca ten tak był zafascynowany porem, że zyskał przezwisko „pożeracza porów”.
Hipokrates wykorzystywał por główkowaty w leczeniu wielu schorzeń. Podawał go wymiotującym krwią. Medyk twierdził, że por świetnie wpływa na płodność, a sok z rośliny rozluźniał ściągnięte macice. Starożytni stosowali utarty z miodem do oczyszczania wrzodów. Por miał wzbudzać miłosne pożądanie oraz sprowadzać sen. Sok z pora stosowano na ukąszenia węży oraz inne rany. Była to także odtrutka na zatrucie grzybami.
Do Polski por trafił za sprawą królowej Bony, która tęskniąc za ojczystą kuchnią sprowadziła do naszego kraju wiele warzyw, w tym właśnie pora.
Por jest narodowym symbolem Walii. Legenda głosi, że św. Dawid kazał wojskom broniącym Walii wpiąć pora w nakrycia głowy, aby walczący mogli odróżnić się od nieprzyjaciół. Do dziś w dniu św. Dawida w Walii stroi się ubrania porem. Współcześni kibice meczów rugby przynoszą ze sobą pory i wymachując nimi dopingując swoją drużynę.
Święta Hildegarda uważała, że por ma pobudzać w człowieku rządze, a spożywany na surowo działa szkodliwie, ponieważ źle wpływa na krew, soki i gnicie.
W dawnej medycynie por był stosowany jako lek na gruźlicę. Często warzywo to było także zalecane przy wszelkiego rodzaju zatruciach, a szczególnie przy zatruciach grzybami czy ołowiem.
Por swoje działanie zawdzięcza obecności związków siarki- allicyny. Ponadto warzywo zawiera inulinę, kenferol, saponiny. To także źródło wielu witamin i minerałów.
Por:
Zewnętrznie pora można stosować jako środek na czyraki, hemoroidy, odciski, nagniotki oraz na ukąszenia owadów. Okłady z pora stosuje się na rany, pęknięcia skóry oraz zadrapania.
Pora nie powinny w dużych ilościach spożywać osoby cierpiące na choroby wątroby, zgagę, wrzody czy wzdęcia. Nie zaleca się także, aby pora spożywały kobiety w ciąży.
Powszechnie uważa się, że składniki pora przechodzą do mleka matki i dlatego odradza się spożywania tego warzywa przez kobiety karmiące, ponieważ dziecko może odmówić ssania.
Por może powodować zgagę i wzdęcia, szczególnie w czasie ciąży.
Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987, str. 86-87
Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 85- 86
Hirscher P.; Leczymy się i gotujemy ze świętą Hildegardą, Instytut Wydawniczy PAX, 2006, str. 10
Miśkowiec A.; Por- roślina Hipokratesa I Nerona; Panacea nr.1 (54), styczeń- marzec 2016, str. 28-29z
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/por-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_43347.html
http://bonavita.pl/por-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki
http://zdrowokracja.pl/pora-na-pora-bo-to-samo-zdrowie/
http://domowyzielnik.blogspot.com/2013/03/zdrowie-ze-spizarni-por.html
Dane ze stron: przed 01.12.2019
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.