Por to  niskokaloryczne i bogate w błonnik warzywo, które jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Warzywo to należy do tej samej rodziny co cebula czy czosnek i ma również zastosowanie w lecznictwie.  

 

Systematyka

Rząd: Szparagowce
Rodzina: Amarylkowate
Rodzaj: Czosnek

 

Nazwy

Łacińska: Allilum porrum, Allilum ampeloprusum
Angielska: Leek
Niemiecka: Lauch
Polskie nazwy: Pór,

Nazwa łacińska pora- Allilum z celtyckiego oznacza piekący, ostry.

 

Występowanie

Por pochodzi prawdopodobnie ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Nie występuje w stanie dzikim.

 

Por- odmiany

Por należy do roślin z rodzaju Allilum. Rodzaj ten obejmuje ponad 500 gatunków. Poszczególne odmiany różnią się czasem uprawy, długością i kształtem oraz barwą liści, długością łodygi rzekomą. Dana odmiana będzie inaczej wykorzystywana w przetwórstwie, poszczególne odmiany mają także inny smak i sposób przechowywania.

Zasadniczo odmiany pora dzieli się na dwie grupy:

 • Odmiany letnie– zalicza się tutaj odmiany wczesne, średniowczesne i średnio późne. Odmiany te mają krótszy okres wegetacji, ich liście są jaśniejsze i mają delikatniejszy smak. Odmiany letnie są wykorzystywane na zaopatrzenie rynku latem oraz jako surowiec dla przemysłu i do przerobu na susz
 • Odmiany zimowe- są to odmiany późne, które mają ciemnozielną barwę liści pokrytą nalotem woskowym oraz z mocno zgrubiałą cebulą i krótszą łodygą rzekomą.
Ciąża a zioła

Poznaj listę ziół zakazanych i dozwolonych w czasie ciąży. Które zioła można stosować bezpiecznie na dolegliwości towarzyszące ciąży

Historia

Por był znany i wykorzystywany w starożytności. Cenili go Egipcjanie, Grecy, Rzymianie czy Żydzi.  Roślina jest wymieniana w Biblii jako pokarm, którego brakowało Izraelitom, kiedy opuścili Egipt.

Początkowo por traktowana jako małowartościowe warzywo i stosowano jako dodatek do sałatek. Za czasów panowania Nerona roślina zyskała na popularności. Neron uważał, że por ugotowany z oliwką doskonale wzmacnia głos. Władca ten tak był zafascynowany porem, że zyskał przezwisko „pożeracza porów”.

Hipokrates wykorzystywał por główkowaty w leczeniu wielu schorzeń. Podawał go wymiotującym krwią. Medyk twierdził, że por świetnie wpływa na płodność, a sok z rośliny rozluźniał ściągnięte macice. Starożytni stosowali utarty z miodem do oczyszczania wrzodów. Por miał wzbudzać miłosne pożądanie oraz sprowadzać sen. Sok z pora stosowano na ukąszenia węży oraz inne rany. Była to także odtrutka na zatrucie grzybami.

Do Polski por trafił za sprawą królowej Bony, która tęskniąc za ojczystą kuchnią sprowadziła do naszego kraju wiele warzyw, w tym właśnie pora.

Por jest narodowym symbolem Walii. Legenda głosi, że św. Dawid kazał wojskom broniącym Walii wpiąć pora w nakrycia głowy, aby walczący mogli odróżnić się od nieprzyjaciół. Do dziś w dniu św. Dawida w Walii stroi się ubrania porem. Współcześni kibice meczów rugby przynoszą ze sobą pory i wymachując nimi dopingując swoją drużynę.

 

Por u Świętej Hildegardy

Święta Hildegarda uważała, że por ma pobudzać w człowieku rządze, a spożywany na surowo działa szkodliwie, ponieważ źle wpływa na krew, soki i gnicie.

 

Por w medycynie ludowej

W dawnej medycynie por był stosowany jako lek na gruźlicę. Często warzywo to było także zalecane przy wszelkiego rodzaju zatruciach, a szczególnie przy zatruciach grzybami czy ołowiem.

 

Składniki mineralne

Por swoje działanie zawdzięcza obecności związków siarki- allicyny. Ponadto warzywo zawiera inulinę, kenferol, saponiny. To także źródło wielu witamin i minerałów.
POR- DZIAŁANIE LECZNICZE 

Por:

 • korzystnie wpływa na trawienie, pobudza apetyt, zwiększa przyswajanie pokarmów
 • obniżają poziom cukru we krwi
 • jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, dlatego jest zalecany przy anemii
 • pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu- reguluje stosunek złego cholesterolu do dobrego.
 • zmniejsza krzepliwość krwi
 • poprzez zwiększenie ilości śluzu ma działanie wykrztuśnie,
 • wspomaga odporność i chroni przed infekcjami
 • wspomaga pracę nerek i ma właściwości moczopędne oraz oczyszczające organizm z toksyn
 • podnosi sprawność seksualną mężczyzn i jest zaliczany do afrodyzjaków
 • w formie okładów jest stosowany w leczeniu bólów reumatycznych i artretycznych
 • ma działanie zasadotwórcze
 • pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu z ust
 • jest stosowany w zatruciach grzybami oraz ołowiem

Zewnętrznie pora można stosować jako środek na czyraki, hemoroidy, odciski, nagniotki oraz na ukąszenia owadów. Okłady z pora stosuje się na rany, pęknięcia skóry oraz zadrapania.

 

Przeciwwskazania

Pora nie powinny w dużych ilościach spożywać osoby cierpiące na choroby wątroby, zgagę, wrzody czy wzdęcia. Nie zaleca się także, aby pora spożywały kobiety w ciąży.

Powszechnie uważa się, że składniki pora przechodzą do mleka matki i dlatego odradza się spożywania tego warzywa przez kobiety karmiące, ponieważ dziecko może odmówić ssania.

 

Działanie niepożądane

Por może powodować zgagę i wzdęcia, szczególnie w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987, str. 86-87

Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 85- 86

Hirscher P.; Leczymy się i gotujemy ze świętą Hildegardą, Instytut Wydawniczy PAX, 2006, str. 10

Miśkowiec A.; Por- roślina Hipokratesa I Nerona; Panacea nr.1 (54), styczeń- marzec 2016, str. 28-29z

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/por-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_43347.html

http://bonavita.pl/por-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki

http://zdrowokracja.pl/pora-na-pora-bo-to-samo-zdrowie/

http://domowyzielnik.blogspot.com/2013/03/zdrowie-ze-spizarni-por.html

Dane ze stron: przed 01.12.2019
Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Marchew zwyczajna (łac. Dacus carota)

Marchew zwyczajna – królowa warzyw, doskonale wpływa na procesy trawienne i jest doskonałym źródłem karotenoidów. Świetnie smakuje i korzystnie wpływa na zdrowie
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.