E 160d- likopen

Barwnik E 160d, czyli likopen jest oznaczany również jako ekstrakt z pomidorów, naturalny żółty 27 (Natural Yellow 27).

Grupa barwników: Likopen to naturalny barwnik karotenoidowy

Właściwości fizyczne: E 160d dobrze rozpuszcza się w tłuszczach,  jest bardzo wrażliwy na działanie światła.

Naturalne występowanie: Pomidory, żółte i pomarańczowe warzywa i owoce: papryka, arbuz, papaja, morele, różowe grejpfruty, jagody, marchew.

Otrzymywanie: Likopen może być pozyskiwany z pomidorów lub izolowany z grzybów Blakeslea trispora. Do celów przemysłowych może być syntezowany chemicznie.

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg m.c.

Metabolizm: Likopen jest wchłaniany w jelicie cienkim w obecności tłuszczu. We wchłanianiu likopenu biorą również udział specjalne transportery, które transportują ten związek do wątroby, gdzie likopen zostaje włączony do cząsteczek lipoprotein. To właśnie w postaci lipoprotein jest związek ten jest transportowany do tkanek naszego organizmu

Funkcje w żywności: Nadaje produktom spożywczym zabarwienie od żółto pomarańczowego po czerwone, działa również jako przeciwutleniacz. Likopen pozyskiwany z pomidorów nadaje produktom wyraźny pomidorowy smak, co ogranicza jego zastosowane na rzecz syntetycznego likopenu.

Wpływ na organizm: Likopen jest antyoksydantem i ma wysoką zdolność do zwalczania wolnych rodników. Zapobiega tym samym rozwojowi stresu oksydacyjnego, który ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, działa przeciwzapalnie i wspomaga odporność. Ponadto obniża ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Uwarunkowania prawne: Syntetyczny likopen nie jest dopuszczony do barwienia żywności w krajach UE.




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

160d likopen- zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160d jest dodawany do przetworów mlecznych, tłuszczy do smarowania, zup i mieszanek do zup, słodyczy, napojów gazowanych, marmolad, przypraw i mieszanek przypraw, dodatków smakowych, pikli, sosów pikantnych, musztardy

Przemysł farmaceutyczny: E 160d jest wykorzystywany  jako składnik  suplementów diety.

Przemysł kosmetyczny: E 160d dodaje się do różnego rodzaju kremów nawilżających i ochronnych.

 

E 160d likopen- możliwe działanie niepożądane

E 160d uważany jest za barwnik nieszkodliwy. Osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego nie zaleca się spożywania dużych ilości likopenu czy pomidorów, ponieważ jak większość roślin psiankowatych pomidory mogą podrażniać jelito.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

Arnika górska- łac. Arnica montana

Arnika górska jest rośliną znaną ze swoich leczniczych właściwości. Już od dawna bywała wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy. Rośnie na terenach górskich

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.