Preparaty zawierające witaminę B1 to najczęściej wieloskładnikowe suplementy na zmęczenie, stres, poprawę koncentracji. Tiamina jest składnikiem witamin dla kobiet w ciąży oraz dla osób starszych.
Tiamina jest najczęściej spotykana w preparatach zawierających kompleks witamin z grupy B. Witaminę B1 sprzedaje się w postaci tabletek lub preparatów do iniekcji. Od października 2019 dawka 100 mg tiaminy jest dopuszczona w suplementach diety. W preparatach wielowitaminowych najczęściej występuje w ilości ok 1 mg, choć są i takie, które zawierają jej więcej.
W suplementach diety witamina B1 najczęściej spotykana jest w formie chlorowodorku tiaminy lub azotanu tiaminy. Są to substancje rozpuszczalne w wodzie o ograniczonej biodostępności, a większa część przyjętej dawki zostaje wydalona z moczem.
Obecnie stosuje się nowoczesne formy tej witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (benfotiamina, sulfotiamina), które są lepiej przyswajalne i łatwiej przenika do komórek, gdzie znacznie dłużej utrzymuje aktywność tiaminy.
Oświadczenia zdrowotne dla witaminy zatwierdzone przez EFSA:
Witaminę B1 najlepiej jest łączyć z witaminami: C, E, B3, B5 oraz z cynkiem, magnezem
Witamina B1 działa antagonistycznie z witaminami B2, B, 6, B12.
Kawa i herbata obniżają wchłanianie witaminy B1.
Witaminy B1 nie należy łączyć z niektórymi lekami. O interakcjach tiaminy z lekami przeczytacie >>> tutaj<<<
Literatura
Niedobory tiaminy odpowiadają za wahania nastroju, irytację, mogą być także przyczyną depresji. Witamina B1 występuje w wielu różnych produktach i jej niedobory występują bardzo rzadko, jednak suplementacja witaminą B1 jest zalecana przy cukrzycy czy przy nadużywaniu alkoholu.
Stężenie tiaminy można oszacować na podstawie badań krwi oraz ocenie stopnia jej wydalania z moczem.
Zalecane spożycie (RDA) dla tiaminy szacuje się na:
Dla dzieci od 1 do 9 lat: 0,5-0,9 mg
Dla chłopców w wieku 10-18 lat: 1- 1,2 mg
Dla dziewczęta w wielu 10-18 lat 1-1,1 mg
Mężczyźni 1,3 mg
Kobiety 1,1-1,5 mg
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.