E-163- antocyjany

Barwnik E 163, czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników stosowanych do barwienia żywności.

Grupa barwników: glikozydy antocyjanidynowe- to naturalne barwniki flawonowe

Właściwości fizyczne: Antocyjany to barwniki, których barwa zależy od pH środowiska. W środowisku kwaśnym wykazują barwę czerwoną, a ze wzrostem wartości pH zmieniają barwę na niebieską. Są odporne na działanie światła i utlenianie. Pod wpływem temperatury brunatnieją. Są bardzo wrażliwe na obecność jonów Zn, Fe, Al.
Antocyjany są najbardziej stabilne przy pH wynoszącym 3,5, a ze wzrostem pH ich stabilność maleje.

Naturalne występowanie: Antocyjany występują w wielu kwiatach i owocach

Otrzymywanie: Do barwienia żywności wykorzystuje się najczęściej ekstrakt ze skórek winogron oraz wyciągi z czarnej porzeczki, ale dopuszczone są także inne owoce i warzywa jadalne jako źródło barwników antocyjaninowych.

Dzienne spożycie: Ponieważ barwnik E 163 pozyskuje się z roślin jadalnych, nie ma ustalonego limitu dla tego barwnika

Rola w organizmie: Antocyjany są silnymi przeciwutleniaczami, stąd też poprawiają ostrość widzenia, dobrze wpływają na naczynia krwionośne, uszczelniają naczynia włosowate, wykazują działanie przeciwzapalne, zapobiegają obrzękom. Uczestniczą w przemianach utleniająco- redukujących.

Metabolizm: Antocyjany są w niewielkim stopniu wchłaniane z przewodu pokarmowego (<1%). Ich maksymalne stężenie po spożyciu występuje w przeciągu 2 godzin od spożycia. Szacuje się, że około 68% wchłoniętych antocyjanów jest metabolizowanych. Następnie są one wydalane w postaci monoglukuronidu. Pozostała część jest wydalana w postaci niezmienionej wraz z kałem.
Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Co to jest allicyna

Allicyna to substancja aktywna biologicznie, która powstaje w wyniku rozgniecenia ząbków czosnku. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne

Funkcje w żywności: Barwnik E 163 wpływa na nienamnażanie się bakterii, wirusów i grzybów, dzięki czemu jedzenie tak szybko się nie psuje. Ponadto dzięki dodatkowi antocyjanów zwiększa się wartość odżywcza produktu. Wadą barwnika E 163 jest mała trwałość- ze względu na dużą wrażliwość na zmiany temperatury i pH. Brawa uzyskana w żywności będzie zależała od zastosowanego surowca, metody uzyskiwania ekstraktu czy pH produktu. Ekstrakt z winogron jest najczęściej stosowany, ponieważ jest dostępny w kolorze czerwonym, żółtym i purpurowym. Wzrasta także zainteresowanie wyciągiem z czarnej marchwi.

Uwarunkowania prawne: Ponieważ nie ma jednoznacznej definicji barwnika E163, do barwienia żywności można wykorzystać różne owoce bądź warzywa jadalne.

E 163- antocyjany zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E 163, czyli antocyjany świetnie sprawdzi się w produktach, które zawierają w składzie owoce. Najczęściej można go znaleźć w żelkach, galaretkach, słodyczach, lemoniadach, lodach, marmoladach i konfiturach. Znajduje się także w przetworach owocowych oraz ulepszaczach do ciast. Symbol E 163 możemy także znaleźć w składzie jogurtów, wyrobów cukierniczych. Antocyjany wykorzystuje się także do barwienia napojów bezalkoholowych i wina.

Przemysł kosmetyczny: Antocyjany z aronii dodaje się do kosmetyków jako środek chroniący skórę przed promieniowaniem UV 

Przemysł farmaceutyczny: Antocyjany wchodzą w skład wielu suplementów diety wpływających na oczy, są składnikiem preparatów dla kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na problemy z układem krążenia.


E 163 Antocyjany- możliwe działanie niepożądane

Ponieważ barwniki antocyjaninowe wchodzą w skład żywności uważa się ja za bezpieczny barwnik.

 

E 163- ciekawostki

Barwniki antocyjaninowe mają zastosowanie jako wskaźnik przy ocenie kolorowej żywności. Ocenia się profil antocyjanów w badaniu jakości dżemów owocowych czy wina. Związki te mogą wpływać na smak danego produktu np. uważa się, że kakao zawdzięcza swój cierpki i gorzki smak właśnie obecności antocyjanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

p. red. Anny Brzozowskiej; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 2004

Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 143-144

Szaniawska M., Taraba A., Szymczyk K.; Budowa, właściwości i zastosowanie antocyjanów; Nauki inżynierskie i Technologie, 2 (17), 2015, str. 63-78 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2013.3145 (02.03.2023)
Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Tymianek łac. Thymus vulgaris

Tymianek to aromatyczna przyprawa, która łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jest pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.