E-163- antocyjany

Barwnik E 163, czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników stosowanych do barwienia żywności.

Grupa barwników: glikozydy antocyjanidynowe- to naturalne barwniki flawonowe

Właściwości fizyczne: Antocyjany to barwniki, których barwa zależy od pH środowiska. W środowisku kwaśnym wykazują barwę czerwoną, a ze wzrostem wartości pH zmieniają barwę na niebieską. Są odporne na działanie światła i utlenianie. Pod wpływem temperatury brunatnieją. Są bardzo wrażliwe na obecność jonów Zn, Fe, Al.
Antocyjany są najbardziej stabilne przy pH wynoszącym 3,5, a ze wzrostem pH ich stabilność maleje.

Naturalne występowanie: Antocyjany występują w wielu kwiatach i owocach

Otrzymywanie: Do barwienia żywności wykorzystuje się najczęściej ekstrakt ze skórek winogron oraz wyciągi z czarnej porzeczki, ale dopuszczone są także inne owoce i warzywa jadalne jako źródło barwników antocyjaninowych.

Dzienne spożycie: Ponieważ barwnik E 163 pozyskuje się z roślin jadalnych, nie ma ustalonego limitu dla tego barwnika

Rola w organizmie: Antocyjany są silnymi przeciwutleniaczami, stąd też poprawiają ostrość widzenia, dobrze wpływają na naczynia krwionośne, uszczelniają naczynia włosowate, wykazują działanie przeciwzapalne, zapobiegają obrzękom. Uczestniczą w przemianach utleniająco- redukujących.

Metabolizm: Antocyjany są w niewielkim stopniu wchłaniane z przewodu pokarmowego (<1%). Ich maksymalne stężenie po spożyciu występuje w przeciągu 2 godzin od spożycia. Szacuje się, że około 68% wchłoniętych antocyjanów jest metabolizowanych. Następnie są one wydalane w postaci monoglukuronidu. Pozostała część jest wydalana w postaci niezmienionej wraz z kałem.
Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Funkcje w żywności: Barwnik E 163 wpływa na nienamnażanie się bakterii, wirusów i grzybów, dzięki czemu jedzenie tak szybko się nie psuje. Ponadto dzięki dodatkowi antocyjanów zwiększa się wartość odżywcza produktu. Wadą barwnika E 163 jest mała trwałość- ze względu na dużą wrażliwość na zmiany temperatury i pH. Brawa uzyskana w żywności będzie zależała od zastosowanego surowca, metody uzyskiwania ekstraktu czy pH produktu. Ekstrakt z winogron jest najczęściej stosowany, ponieważ jest dostępny w kolorze czerwonym, żółtym i purpurowym. Wzrasta także zainteresowanie wyciągiem z czarnej marchwi.

Uwarunkowania prawne: Ponieważ nie ma jednoznacznej definicji barwnika E163, do barwienia żywności można wykorzystać różne owoce bądź warzywa jadalne.

E 163- antocyjany zastosowanie

Przemysł spożywczy: Barwnik E 163, czyli antocyjany świetnie sprawdzi się w produktach, które zawierają w składzie owoce. Najczęściej można go znaleźć w żelkach, galaretkach, słodyczach, lemoniadach, lodach, marmoladach i konfiturach. Znajduje się także w przetworach owocowych oraz ulepszaczach do ciast. Symbol E 163 możemy także znaleźć w składzie jogurtów, wyrobów cukierniczych. Antocyjany wykorzystuje się także do barwienia napojów bezalkoholowych i wina.

Przemysł kosmetyczny: Antocyjany z aronii dodaje się do kosmetyków jako środek chroniący skórę przed promieniowaniem UV 

Przemysł farmaceutyczny: Antocyjany wchodzą w skład wielu suplementów diety wpływających na oczy, są składnikiem preparatów dla kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na problemy z układem krążenia.


E 163 Antocyjany- możliwe działanie niepożądane

Ponieważ barwniki antocyjaninowe wchodzą w skład żywności uważa się ja za bezpieczny barwnik.

 

E 163- ciekawostki

Barwniki antocyjaninowe mają zastosowanie jako wskaźnik przy ocenie kolorowej żywności. Ocenia się profil antocyjanów w badaniu jakości dżemów owocowych czy wina. Związki te mogą wpływać na smak danego produktu np. uważa się, że kakao zawdzięcza swój cierpki i gorzki smak właśnie obecności antocyjanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

p. red. Anny Brzozowskiej; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 2004

Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 143-144

Szaniawska M., Taraba A., Szymczyk K.; Budowa, właściwości i zastosowanie antocyjanów; Nauki inżynierskie i Technologie, 2 (17), 2015, str. 63-78 

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2013.3145 (02.03.2023)
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.