E 132 Indygokarmina

Barwnik E 132, czyli indygokarmina może być oznaczany także jako: indygotyna, błękit indygowy, Niebieski FD&C 2, barwnik smołowy

Indygotyna to sól sodowa kwasu 5,5’-indygodwusulfonowego.

Właściwości fizyczne: Indygokarmina to ciemny granatowo- fioletowy proszek z miedzianym połyskiem. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, dobrze znosi wysokie temp., ale ma ograniczoną czułość na światło. Nie jest odporny na działanie kwasów oraz tlenu, który powoduje jego odbarwienie. Roztwory indygotyny mają barwę w różnych odcieniach niebieskiego, do głębokiego granatu. W pH zasadowym przybiera barwę żółtą.

Naturalne występowanie: Pierwowzorem dla tego barwnika jest niebieska substancja (indygo) występująca w indygowcu barwierskim (łac. Indygofera tinctoria).

Otrzymywanie: E 132 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej lub procesów biotechnologicznych z wykorzystaniem genetycznie zmienionych mikroorganizmów.

Historia: Po raz pierwszy w wyniku syntezy chemicznej barwnik ten został wyprodukowany w 1887 roku, dzięki badaniom chemików zatrudnionych w BASF.

Dzienne spożycie: 5 mg/kg m. c.

Funkcje w żywności: Jest to barwnik nadający produktom spożywczym barwę niebieską. W kombinacjach z barwnikiem żółtym może dawać zielone zabarwienie. Nie stosuje się go w artykułach kwaśnych.

 
Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 132 Indygokarmina- zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 132 wykorzystuje do barwienia lodów i słodyczy, często jest dodawany do glazury w drażetkach. To dodatek nadający barwę żelkom, galaretkom, gumom do żucia, cukierkom i landrynkom. E 132 znajdziemy także w napojach energetycznych i izotonicznych. Indygokarmina znajduje się w niebieskich likierach, czasami również w napojach bezalkoholowych.

Przemysł medyczny: Indygokarmina jest wykorzystywana w diagnostyce medycznej jako kontrast podawany donaczyniowo w różnego rodzaju badaniach (wykrywanie nowotworów żołądka i jelit, w zabiegach urologicznych i ginekologicznych).

Przemysł farmaceutyczny: Indygokarmina znajduje się w lekach, pieluchach jednorazowych i opatrunkach. Barwnik ten stosuje się także w suplementach diety.

Przemysł kosmetyczny: Barwnik E 132 znajduje się w kosmetykach do ciała o barwie niebieskiej, np. żele pod prysznic, płukanki do włosów

Przemysł: Indygokarmina jest barwnikiem wykorzystywanym do barwienia wełny, jedwabiu, nylonu. Indygityna jest stosowana jako odczynnik chemiczny, głównie jako wskaźnik pH, wskaźnik redoks.

 

E 132 Indygokarmina- możliwe działanie niepożądane

Nie zostało udokumentowane szkodliwe działanie indygokarminy.  Substancja ta może zwiększać wydzielanie histaminy, więc powinny jej unikać osoby chore na astmę i alergicy. Indygokarmina może powodować reakcje alergiczne w postaci wysypek skórnych, pokrzywek, świądu. W niektórych przypadkach może także powodować problemy z sercem i nadpobudliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Owoce dzikiej róży- właściwości

Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.