Tematy na blogu

Cynamon- zastosowanie w kuchni

Cynamon-  w kuchni

Cynamon to przyprawa otrzymywana z kory drzewa rosnącego w Azji. Przyprawę tą pozyskuje się głównie z dwóch gatunków cynamonowca: cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum) oraz cynamonowca chińskiego (Cinnamomum cassia).Najbardziej ceniony jest cynamon cejloński pochodzący z Sir Lanki.

Kora cynamonu ma słodki i pachnący zapach oraz ciepły, aromatyczny, lekko słodkawy smak. Jest to przyprawa stosowana w wielu kuchniach świata do produkcji czekolad, napoi, alkoholi, cukierków lub jako dodatek do potraw. Cynamon jest dodawany do marmolad, deserów i kompotów czy grzanego wina. Kora cynamonu stanowi dodatek do zup, zwłaszcza owocowych, którym nadaje przyjemny aromat i słodko korzenny smak. Świetnie komponuje się z gruszkami i jabłkami. Cynamonem przyprawia się pieczywo, pierniki, lody, koktajle, wina.

Cynamon świetnie pasuje do dań słodkich i deserów, ale dobrze komponuje się również z daniami wytrawnymi i mięsnymi.

Cynamon w kuchniach świata

W Polsce cynamon to obowiązkowy dodatek do szarlotki czy ryżu z jabłkami.
Na zachodzie cynamon dodaje się głównie do produkcji pierników, często łączony się go z gałką muszkatołową, goździkami i anyżem. Z kolei na Bliskim Wschodzie jest to przyprawa dodawana do pikantnych potraw. Kuchnie wschodnie stosują cynamon jako przyprawę do mięs, głównie baraniny, gęsiny oraz wieprzowiny.
We Włoszech cynamon dodaje się do zupy fasolowej. Hiszpanie dodają go do czekolady. Grecy dodają laski cynamonu do gulaszu wołowego. We Francji jako dodatek do tostów czy cappuccino używa się cukier cynamonowy, który jest połączeniem mielonego cynamonu z białym cukrem, ponadto wzbogaca się nim potrawy z mięsa i dodaje do wina korzennego.
W Meksyku pija się kawę lub czekoladę z dodatkiem cynamonu.
Liście cynamonowca są wykorzystywane na Jamajce do przyprawiania wieprzowiny. W tych rejonach przygotowuje się z kory cynamonu budynie. W Indiach wykorzystuje się całą korę cynamonowca, którą smaży się, aby wydobyć jej aromat. W niektórych rejonach Chin można spotkać mielone paczki cynamonowca, które są niedojrzałymi owocami drzewa o słodkim zapachu 

 

Jak stosować cynamon w kuchni

W kuchni stosuje się cynamon w postaci całych lasek lub w postaci mielonej. Całe laski cynamonu można włożyć do nalewek, ponczu, win czy herbaty.

Mielony cynamon powinno się dodawać pod koniec gotowania. Z kolei całe laski cynamonu lepiej znoszą długą obróbkę termiczną.

Cynamon w kuchni- jak go przechowywać

Cała laska cynamonu dość długo zachowuje swoje właściwości. Cynamon w postaci zmielonej niestety dość szybko traci swój smak i aromat. Należy go przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w ciemnym miejscu.

 

Cynamon zastosowanie w kuchni

Cynamon jest składnikiem wielu mieszanek przypraw. Wchodzi w skład gram masalach, curry, czy przyprawy pięciu smaków.
Cynamon ma zastosowanie w cukiernictwie, do produkcji wódek i likierów. Jest składnikiem greckiego ouzo.

 

Cynamon w kuchni- jak kupić cynamon

W sklepach możemy kupić cynamon w postaci suszonych gałązek lub piórek oraz w postaci zmielonej. Kupując cynamon warto zwrócić uwagę na to czy kupujemy cynamon cejloński czy jego tańszą wersję- cynamon chiński.

UWAGA: Cynamon może być konserwowany dwutlenkiem siarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Duke J. A.; CRC Handbook of medicinal spices; CRC Press 2003, str. 24, 119-123 
  2. Kaławaj K., Lemieszek M. K.,; Prozdrowotne właściwości cynamonu; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, T 21, nr.3, str. 328-331 
  3. Kulczyński K., Gramza-Michałowska A., Cynamon- właściwości prozdrowotne; Przemysł Spożywczy, nr. 11, t 69, 2015 r.
  4. Quave C. L.; Medicinal Plants Monographs; Cassandra L. Quave 2013, str. 233-243 
  5. Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Wydawnictwo Tempus Plus, Kraków 1998r., str. 39, 74 
  6. Pisulewska E.; Tajemnice ziół- zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii; Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, Kraków 2016, str. 157 
  7. Wielka księga ziół, Reader’s Digest, Warszawa 2009
  8. https://www.kuchnieswiata.com.pl/cynamon-nie-tylko-do-szarlotki (16.02.2021)
  9. http://www.przyprawowy.pl/cynamon.html (16.02.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.