Czy warto jeść kaszę jaglaną?

Kasza jaglana w ostatnich czasach zyskuje coraz większą popularność. Kaszę tą otrzymuje się z ziaren prosa. W Chinach i Japonii proso pojawiło się przed ryżem, jest to jedno z najstarszych zbóż uprawnych. Kasza jaglana wykazuje wiele cennych właściwości, dzięki którym korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ze względu na swoje działanie jest szczególnie często wykorzystywana przez wegetarian i osoby chore na celiakię. Ziarno prosa jest bogactwem składników mineralnych i witamin: witamin z grupy B, witaminę A i E, magnez, potas, fosfor, krzem, wapń, mangan, cynk, żelazo. Zawiera więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień czy żyto. Ma także spore ilości białka i węglowodanów złożonych.




Pradawne odmiany zbóż

Pradawne odmiany zbóż stają się coraz bardziej popularne. Do pradawnych zbóż można zaliczyć samopsze, płaskurkę oraz orkisz. Ziarna te…

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Sprawdź dlaczego warto jeść kaszę jaglaną

Jak żadna z innych kasz usuwa nadmiar wilgoci z organizmu- a więc wszelkie śluzy, łagodzi otyłość pomaga przy problemach ze stawami, grzybicą czy nowotworami. Dzięki działaniu zasadotwórczemu kasza jaglana pomaga odkwasić organizm i reguluje równowagę kwasowo- zasadową. Co ważne kasza jaglana nie zawiera glutenu, a więc świetnie sprawdzi się u osób chorujących na celiakię.

 

Zalety kaszy jaglanej:

  • wzmacnia nerki i dodaje energii życiowej

  • wpływa korzystnie na śledzionę, żołądek i trzustkę

  • odbudowuje płyny ciała, zmniejsza suchość

  • działa alkalizujaco

  • stanowi antidotum na przeziębienia, zakażenia dróg oddechowych oraz choroby stawów

  • działa dobrze przy nadkwasocie, odświeża oddech, przeciwdziała rozwojowi bakterii w jamie ustnej

  • charakteryzuje się wysokim poziomem aminokwasów

  • jest bogata w krzem

  • posiada dużo lizyny- dlatego jest polecana dla małych dzieci i osób starszych oraz w trakcie rekonwalescencji

  • ma dużo lecytyny

  • zapobiega poronieniom

  • działa przeciwgrzybicznie- jest to jedno z najlepszych zbóż dla osób cierpiących na grzybicę

  • może być pomocna przy zaburzeniach pracy jajników

  • jest zalecana osobom z anemią ponieważ zawiera dużo łatwo przyswajalnego żelaza

  • warto ją włączyć do diety gdy żyjemy w ciągłym stresie

  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego

  • reguluje profil lipidowy krwi obniżając zbyt wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu

  • zalecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie

  • ma zastosowanie w wielu dietach: oczyszczających organizm, antyprzeziębieniowej, antydepresyjnej, antyłuszczycowej, antynowotworowej

 

Jak jeść kaszę jaglaną?

Pomimo iż kasza z prosa jest bardzo zdrowa, nie każdemu pasuje jej smak. Często wynika to ze złego przygotowania kaszy. Aby pozbyć się goryczy z kaszy jaglanej dobrze jest przed ugotowaniem wypłukać kaszę kilka razy naprzemiennie w ciepłej i w zimnej wodzie. Innym sposobem jest podprażenie ziaren na suchej patelni.

A jak podawać proso? tutaj możliwości jest naprawdę sporo. Kasza jaglana świetnie sprawdzi się jako zamiennik ziemniaków lub ryż. Można z niej przygotować pożywne śniadania zarówno na słodko jak i na wytrawnie. Jest także świetnym dodatkiem do bezglutenowych ciast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz- dlaczego warto jeść kolorowo Kolorowy talerz a zdrowa dieta Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny być częścią zdrowej diety.

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko- znaczenie w codziennej diecie Białko jako składnik odżywczy Białko to główny  składnik diety człowieka. Białka są podstawowymi strukturalnymi i funkcjonalnymi składnikami każdej komórki ciała.

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Babka zwyczajna- łac. Plantago major

Babka zwyczajna nazywana również babką szerokolistną to jedno z wielu ziół chętnie wykorzystywanych w medycynie ludowej oraz niekonwencjonalnej

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.