Barwniki w żywności

Barwniki stosowane w żywności znane są od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano różnych substancji pochodzenia naturalnego do barwienia żywności czy tkanin. Często jako barwniki wykorzystywano rośliny przyprawowe, które obok aromatu dostarczały duże ilości barwników, jak curry, szafran czy papryka.

Dziś barwniki stosuje się w celu odtworzenia pierwotnej barwy środków spożywczych, utraconej w wyniku ich przetwarzania, przechowywania, pakowania i dystrybucji. Ponadto stosuje się je również w celu nadania barwy środkom spożywczym zazwyczaj bezbarwnym, w celu wzmocnienia istniejącej barwy, w celu podkreślenia aromatu (smaku) środka spożywczego związanego z konkretną barwą i uczynienia go łatwiejszym do rozpoznania.

Dodawanie środków barwiących do żywności pozwala na otrzymanie charakterystycznych cech produktu oraz przywracanie naturalnej barwy produktom, których barwa w czasie przetwarzania uległa niekorzystnej zmianie. Dodaje się je do produktów nieposiadających barwy lub takich, w których barwa jest nie atrakcyjna lub niezgodna z oczekiwaniami klienta. Dodaje się je  również w celu zamaskowania niektórych przebarwień lub ograniczenia strat związków zapachowych i witamin wrażliwych na działanie światła.

Środki nadające barwę z założenia nie służą ani poprawie smaku, ani zapachu, jak również nie są stosowane w celu przedłużeniu przydatności do spożycia i w większości przypadków nie wnoszą też żadnych nowych wartości odżywczych.
Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Regulacje prawne dotyczące stosowania barwników w żywności

Szczegółowe przepisy określające warunki stosowania barwników i innych dodatków do żywności reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18.09.2008r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych. Dodatkowo obowiązują nas rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa żywności z późniejszymi poprawkami.
Na etykietach produktów spożywczych związki te mają oznaczenia od E100 do E 199.
Barwniki w żywności– ograniczenia do stosowania w przemyśle spożywczym

Środków barwiących nie należy dodawać do żywności nieprzetworzonej,  nie mogą ich zawierać: miód pszczeli, naturalne przyprawy, słód, wyroby kakaowe, kawa palona, herbaty, oleje i tłuszcze, naturalne wody mineralne, mleko, śmietana.

Barwniki nie powinny także znajdować się w środkach spożywczych przeznaczonych dla małych dzieci i niemowląt.
W niektórych produktach żywnościowych dozwolona jest tylko minimalna dawka substancji barwiącej
niezbędna do uzyskania zamierzonego efektu technologicznego, której producenci nie powinny przekraczać.

 

Barwniki- rola w odżywianiu

Barwniki nie mają prawie żadnego znaczenia odżywczego, są dodatkiem do żywności poprawiającym właściwości organoleptyczne i estetyczne gotowego produktu. Zwiększają one atrakcyjność żywności poprzez nadanie lub przywrócenie określonej barwy.

 

Barwniki w żywności- wpływ na organizm ludzki

Ogólnie substancje barwiące pochodzenia naturalnego uważa się za nieszkodliwe dla zdrowia, jednak osoby wrażliwe i cierpiące na alergię powinny uważać na produkty zawierające barwniki, ponieważ mogą one powodować silną reakcję alergiczną.
W sprawie barwników syntetycznych dodawanych do żywności istnieją różne opinie na temat ich wpływu na organizm ludzki. Ogólnie syntetycznych substancji barwiących nie powinny spożywać dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brzozowska A.; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 20

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2010r w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych i substancji pomagających w przetwarzaniu (Dz. U. nr 232 poz. 1525)

Harasym, L. Bogacz- Radomska; Barwniki w żywności- historia wykorzystania, obecne źródła i perspektywy; Postęp Cywilizacyjny- stan obecny i perspektywy; Lublin 2016, str. 89- 105

https://www.farmacja.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/Barwniki.pdf  (10.05.2019)

 
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Curry-aromatyczna przyprawa z Indii

Curry to bardzo aromatyczna przyprawa, a dokładnie mieszanka przypraw, która wywodzi się z kuchni indyjskiej. Najpopularniejsze danie z jej …

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.