Tematy na blogu

E 127 Erytrozyna

Inne nazwy i oznaczenia: sól sodowa tetrajodofluoresceiny, tetrajodofluoresceina, czerwień kwasowa 51, CI45430, Food Red 14

Właściwości fizyczne: fluorescencyjny barwnik należący do barwników azowych, Stosowany w postaci soli sodowej. Najczęściej występuje w postaci czerwono-niebieskiego proszku lub granulatu. W środowisku kwaśnym zmienia kolor. Im bardziej kwaśne środowisko tym intensywniejszy kolor. Dobrze znosi wysoką temp., ale jest mało odporny na działanie promieni słonecznych

Otrzymywanie: Barwnik pozyskiwany ze smoły węglowej, przy określonej procedurze postępowania może zawierać glin.

Dzienne spożycie: 0,1 mg/ kg masy ciała

Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę od różowego po czerwono- wiśniowy.

Uwarunkowania prawne: Jest to barwnik zakazany w Norwegii i Stanach Zjednoczonych, ze względu na szkodliwe działanie.  W Unii Europejskiej można stosować ten barwnik tylko do barwienia koktajli wiśniowych i wiśni kandyzowanych.

 

Zastosowanie

Przemysł spożywczy: Erytrozyna może być dodawana dla celów estetycznych do wiśni koktajlowych syropów zawierających wiśnie i do wiśni kandyzowanych. E 127 wykorzystuje się czasem do barwienia otoczek kiełbas oraz ciast w proszku, dżemów czy galaretek.

Przemysł kosmetyczny: Erytrozyna jest dodawana do różów do policzków oraz cieni do powiek. Można ją znaleźć w pastach do zębów.

Przemysł farmaceutyczny: E 127 nadaje barwę otoczkom i tabletkom.

Inne: Erytrozyna jest wykorzystywana w tuszach do drukarek, w klejach do protez.

 

Możliwe działanie niepożądane

U osób z chorobami tarczycy duże ilości erytrozyny mogą prowadzić do nadczynności tarczycy, co przejawia się ogólnym niepokojem, nerwowością i nadmiernym poceniem się. Erytrozyna może nasilać objawy alergii powodując pokrzywkę oraz światłowstręt.Osoby chorujące na astmę i uczulone na salicylany powinny się wystrzegać tego barwnika.

U dzieci erytrozyna może powodować zaburzenia koncentracji i trudności w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.122- 123
  2. https://zywienie.abczdrowie.pl/erytrozyna-to-szkodliwy-barwnik-zobacz-gdzie-sie-znajduje-wideo (28.01.2020)
  3. https://www.badania-medyczne.pl/toksyczny-trujacy-barwnik-znajduje-sie-jedzeniu-lekach-kosmetykach/ (28.01.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.