Systematyka

Rząd: Wawrzynowce
Rodzina: Wawrzynowate
Rodzaj: Smaczliwka

 

Nazewnictwo

Łacińska: Persea Scheffer
Angielska: Avokado
Niemiecka: Avokado
Polska nazwa: smaczliwka, gruszka krokodyla, gruszka maślana, gruszka aligatora

Awokado zawiera bardzo korzystny skład tłuszczów jednonienasyconych do kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Dlatego też owoc ten jest tak ceniony przez dietetyków oraz osoby zdrowo odżywiające się. Gruszka krokodyla korzystnie wpływa na nasz organizm, chroni układ pokarmowy oraz krwionośny, ma działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwcukrzycowe. Miąższ smaczliwki działa również odżywiająco i nawilżająco na skórę.

 

Awokado- występowanie

Awokado pochodzi z rejonów Meksyku i Peru. Występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej.

 

Odmiany

Rodzaj smaczliwka obejmuje ok 118 gatunków występujących w Ameryce Północnej, Południowej oraz nieliczne gatunki rosną w południowo- wschodniej Azji. Owoc smaczliwki może różnić się wielkością owoców, porą kwitnienia i długością okresu między kwitnieniem a dojrzewaniem owoców. W Europie najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami są „Fuerte” – duże, zielone o gruszkowatym kształcie i „Hass” – z ciemną porowatą skórką i bardziej owalne.

 

 

Surowiec

Surowcem leczniczym są liście (Perseae folium), owoce oraz pestka. Surowcem stosowanym zarówno w dietetyce jak i kosmetyce jest olej z miąższu awokado (Avocado oleum).

 

Historia

Awokado znane było Indianom, którzy uważali je za afrodyzjak. W Ameryce roślina  była uprawiana 7 tysięcy lat p.n.e. Ślady tego owocu odnaleziono na wykopaliskach w Peru, pochodzących z 4000 roku p.n.e. Do Europy owoc ten trafił w 1653 r. dzięki Hiszpanom, którzy podróżowali za ocean.
Kolorowy talerz- sposób na zdrowie

Kolorowy talerz- dlaczego warto jeść kolorowo Kolorowy talerz a zdrowa dieta Warzywa i owoce to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego powinny być częścią zdrowej diety.

Korzyści i wartości odżywcze kiszonek

Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać

Awokado w medycynie ludowej

Awokado stosuje się na ukąszenia węży jako środek hamujący krwawienia. W krajach Ameryki Środkowej  jest wykorzystywane jako środek na nadciśnienie.

W Meksyku wyciągi z kory i suszonych liści awokado stosuje się jako środek wywołujący miesiączkę, a odwary ze świeżych gałązek są wykorzystywane jako środek w leczeniu niepłodności u kobiet. Z drugiej strony stosuje się odwary ze świeżych liści i nasion jako środek zapobiegający ciąży i przyspieszający poród. Przed porodem przygotowuje się kąpiel dla rodzącej z dodatkiem pestki, liści i odrobiny soli, aby kobieta się zrelaksowała przed porodem. Wywary ze świeżej kory poddaje się doustnie, aby zapobiec poronieniu i przyspieszyć powrót do zdrowia po porodzie, również w leczeniu krwotoków między miesiączkami. Odwary z suszonych liści to lek na kaszel i przeziębienie. Wywary z liści podaje się przy biegunkach.

 

Awokado zastosowanie

 • Kora z drzewa smaczliwki ma zastosowanie jako barwnik w Gwatemali
 • Drewno z awokado wykorzystuje się w budownictwie
 • W dawnych czasach sporządzany czerwono- brązowy tusz do pisania z nasion tej rośliny

 

Składniki mineralne zawarte w awokado

Owoc gruszki krokodyla zawiera ok. 80% tłuszczy. Jest to jeden z najbardziej kalorycznych owoców, który prawie w ogóle nie zawiera cukrów. 100g miąższu z owocu zawiera nawet 221 kcal.

Awokado jest jednym z nielicznych źródeł glutationu, który pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jest też doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Wśród związków tłuszczowych zawartych w awokado można wymienić jednonienasycone kwasy tłuszczowe niewielkie ilości kwasów omega-6 czy  sterole. Smaczliwka zawiera duże ilości flawonoidów i polifenoli. Owoc ten jest także ceniony ze względu na dużą zawartość witamin, karotenoidów oraz soli mineralnych.

Liście produkują olejek eteryczny zawierający estragol, kariofilen, eugenol i monoterpeny.
AWOKADO DZIAŁANIE LECZNICZE

 • Miąższ  owocu pomaga zapobiegać skokom cukru we krwi
 • Owoce awokado zalecane osobom cierpiącym na stany zapalne żołądka i jelit
 • Wspomaga pracę wątroby oraz chroni ją przed szkodliwymi toksynami
 • Chroni błony śluzowe przed nadmiernym zakwaszeniem żołądka
 • Korzystnie wpływa na wzrok, zapobiega powstaniu zaćmy oraz zwyrodnień plamki żółtej
 • Jest zalecane kobietom w ciąży jako źródło świetnie przyswajalnego kwasu foliowego
 • Działa ochronnie na stawy przy reumatyzmie i działa przeciwzapalnie
 • Korzystnie wpływa na układ krwionośny, wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi.
 • Zawarte w awokado związki powodują obniżenie poziomu złego cholesterolu,
 • Duża ilość kwasu foliowego obecna w awokado zmniejsza ilość homocysteiny

 

Awokado- działanie niepożądane

Spożywanie zbyt dużej ilości pestek może powodować reakcję alergiczną u osób wrażliwych. U osób uczulonych na lateks może wywołać reakcję krzyżową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bingemer S.; Superfoods źródło energii prosto z natury; Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017, str. 30-31

Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987., str. 50-52

Jarosz M., Dzieniszewski J.; Uważaj co jesz, gdy zażywasz leki; PZWL, Warszawa 2016, str. 38

Karabela M.; Awokado; Panacea nr. 2 (47), kwiecień- czerwiec 2014, str. 25

Quave C. L.; Medicinal Plant Monographs; Cassandra L. Quave, 2013, str. 497-508

Ross I. A.; Medicinal Plants of the World, Vol.1, chemical constituents, traditional and modern uses; Wydanie III, Springer Science 2003, str. 383- 392

Wyk B- E. Wink M.; Rośliny lecznicze świata, ilustrowany przewodni; MedPharm Polska 2008, str. 232

Zieleń- Zynek I., Kowalska J., Będkowska- Szczepańska A., Ziółkowski G., Gąsior M., Hudzik B., Zubelewicz- Szkodzińska B.; Interakcje wybranych leków kardiologicznych ze składnikami diety; Folia Cardiologica 2019, T14, nr. 1, str. 46-51

http://jakzdrowozyc.pl/chcesz-co-chcesz-wiedziec-o-awokado/  (przed 06.03.2016)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/awokado-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_42136.html  (przed 06.03.2016)

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/awokado-nie-tylko-smakuje-ale-rowniez-upieksza,12851  (przed 06.03.2016)
Ananas zwyczajny łac. Ananas comosus

Ananas (łac. Ananas comosus) to smaczny owoc pochodzący z tropików. Anans znany jest jako świetny środek przeciwszkorbutowy, korzystnie wpływa na trawienie

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.