Rumianek to jeden z popularnych roślinnych surowców stosowany w kosmetykach. Z drobnych kwiatków rumianku pozyskiwane są wyciągi pełne dobroczynnych substancji. 

Rumianek- składniki aktywne

 Za lecznicze właściwości rumianku w głównej mierze odpowiada obecny w kwiatkach olejek eteryczny, bogaty przede wszystkim w alfa-bisabolol i chamazulen. Olejek ten zawiera również spiroeter, który skutecznie hamuje wydzielanie substancji odpowiadających za tworzenie się stanów zapalnych na skórze. Niezwykle cennym składnikiem wyciągów z rumianku są związki wykazujące silne działanie antyoksydacyjne takie jak: flawonoidy (kwercetyna, apigenina, luteolina), kumaryny (eskulina, umbeliferon, herniaryna), kwasy fenolowe i karotenoidy. Obecna jest również witamina C i cholina.




Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

Rumianek- działanie na skórę

  • Wyciągi z rumianku znane są przede wszystkim z właściwości łagodzących, kojących i przeciwzapalnych
  • Olejek eteryczny zawarty w rumianku wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
  • Rumiankowe ekstrakty działają przeciwobrzękowo, antyalergicznie, przeciwświądowo
  • Rumianek przyspiesza gojenie ran, pobudza procesy regeneracyjne w obrębie skóry, rozjaśnia przebarwienia
  • Z uwagi na bogactwo składników o właściwościach przeciwutleniających preparaty z rumiankiem ograniczają negatywny wpływ wolnych rodników na struktury kolagenowo-elastynowe, opóźniając tym samym proces jej starzenia się
  • Kosmetyki z rumiankiem oczyszczają skórę objętą łupieżem i łojotokiem oraz zmniejszają towarzyszące im nieraz uczucie swędzenia
  • Znajdujący się w ekstraktach rumiankowych flawonoid- apigenina pobudza wzrost nowych włosów
  • Rumianek stosowany w formie płukanek do włosów rozjaśni je, nadaje im naturalną barwę, połysk i elastyczność oraz ułatwia układanie
  • Rumianek delikatnie oczyszcza, zmiękcza i ujędrnia skórę, a przy tym sprawa, że staje się miękka i wygładzona
  • Dodany do peelingów ziołowych działa przeciwzapalnie. Jest stosowany w leczeniu zewnętrznych owrzodzeń skóry, trądziku, oparzeń słonecznych, termicznych czy rumienia skóry

 

Gdzie znajdują się preparaty z rumianku

Wyciągi z rumianku znajdziemy głównie w szamponach i kremach. Rumianek znajduje zastosowanie jako składnik kosmetyków do twarzy i ciała takich jak lotiony, mydła do rąk, płyny i sole do kąpieli.

  • Dzięki właściwościom hipoalergicznym i łagodzącym podrażnienia skóry rumianek znalazł szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków do cery wrażliwej oraz w kosmetykach dla alergików.
  • Zioło to dzięki łagodnemu działaniu znalazło zastosowanie także w kosmetykach do pielęgnacji niemowląt.
  • Roślina ta zajmuje ważne miejsce wśród surowców stosowanych w kosmetykach przeznaczonych do cery z trądzikiem i łojotokiem.

Na bazie rumianku można zrobić domowe kosmetyki- toniki, peelingi.

 

Tonik z rumianku 

  • Garść kwiatów rumianku
  • Szklanka wody

Kwiaty zalać wrzącą wodą. Pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Po odcedzeniu stosować do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu.

Tonik przechować w lodówce pamiętając, że zachowuje on świeżość tylko przez 3 dni.

 

Peeling do cery trądzikowej

  • 2 łyżeczki koszyczków rumianku
  • 1 łyżka płatków owsianych
  • 2 łyżki miodu
  • ¼ szklanki oliwy

Wszystkie składniki miksujemy. Niewielką ilość kosmetyku nakładamy na dłoń i okrężnymi ruchami wsmarowujemy w skórę twarzy i szyi, omijając okolice oczu. Na koniec spłukujemy ciepłą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowe kuracje od A do Z cz. 2, nr 03/2017, wydanie drugie, Wydawnictwo „Jot” Jolanta Orłowska, str. 49- 52

Trzyna; Peeling ziołowy- wybrane zagadnienia; Kosmetologia estetyczna 4/2013, str. 247-251

https://oily.pl/rumianek-w-kosmetyce/ (23.06.2019)




Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Awokado-łac. Persea Scheffer

Awokado nazywane również smaczliwką, to owoc pochodzący z Ameryki Środkowej. Awokado jest cenione ze względu zawartość kwasów jednonienasyconych
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.