Rumianek to jedne z popularnych roślinnych surowców stosowany w kosmetykach.
Składniki rumianku odpowiedzialne za działanie:
Za lecznicze właściwości rumianku w głównej mierze odpowiada obecny w kwiatkach olejek eteryczny, bogaty przede wszystkim w alfa-bisabolol i chamazulen. Olejek ten zawiera również spiroeter, który skutecznie hamuje wydzielanie substancji odpowiadających za tworzenie się stanów zapalnych na skórze. Niezwykle cennym składnikiem wyciągów z rumianku są związki wykazujące silne działanie antyoksydacyjne takie jak: flawonoidy (kwercetyna, apigenina, luteolina), kumaryny (eskulina, umbeliferon, herniaryna), kwasy fenolowe i karotenoidy. Obecna jest również witamina C i cholina.
Wyciągi z rumianku znajdziemy głównie w szamponach i kremach.Rumianek znajduje zastosowanie jako składnik kosmetyków do twarzy i ciała takich jak lotiony, mydła do rąk, płyny i sole do kąpieli.
Na bazie rumianku można zrobić domowe kosmetyki- toniki, peelingi.
Kwiaty zalać wrzącą wodą. Pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Po odcedzeniu stosować do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu.
Tonik przechować w lodówce pamiętając, że zachowuje on świeżość tylko przez 3 dni.
2 łyżeczki koszyczków rumianku
1 łyżka płatków owsianych
2 łyżki miodu
¼ szklanki oliwy
Wszystkie składniki miksujemy. Niewielką ilość kosmetyku nakładamy na dłoń i okrężnymi ruchami wsmarowujemy w skórę twarzy i szyi, omijając okolice oczu. Na koniec spłukujemy ciepłą wodą.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.