Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

 E 132 Indygokarmina

Barwnik E 132, czyli indygokarmina może być oznaczany także jako: indygotyna, błękit indygowy, Niebieski FD&C 2, barwnik smołowy

Indygotyna to sól sodowa kwasu 5,5’-indygodwusulfonowego.

Właściwości fizyczne: Indygokarmina to ciemny granatowo- fioletowy proszek z miedzianym połyskiem. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, dobrze znosi wysokie temp., ale ma ograniczoną czułość na światło. Nie jest odporny na działanie kwasów oraz tlenu, który powoduje jego odbarwienie. Roztwory indygotyny mają barwę w różnych odcieniach niebieskiego, do głębokiego granatu. W pH zasadowym przybiera barwę żółtą.

Naturalne występowanie: Pierwowzorem dla tego barwnika jest niebieska substancja (indygo) występująca w indygowcu barwierskim (łac. Indygofera tinctoria).

Otrzymywanie: E 132 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej lub procesów biotechnologicznych z wykorzystaniem genetycznie zmienionych mikroorganizmów.

Historia: Po raz pierwszy w wyniku syntezy chemicznej barwnik ten został wyprodukowany w 1887 roku, dzięki badaniom chemików zatrudnionych w BASF.

Dzienne spożycie: 5 mg/kg m. c.

Funkcje w żywności: Jest to barwnik nadający produktom spożywczym barwę niebieską. W kombinacjach z barwnikiem żółtym może dawać zielone zabarwienie. Nie stosuje się go w artykułach kwaśnych.

 




E 132 Indygokarmina- zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 132 wykorzystuje do barwienia lodów i słodyczy, często jest dodawany do glazury w drażetkach. To dodatek nadający barwę żelkom, galaretkom, gumom do żucia, cukierkom i landrynkom. E 132 znajdziemy także w napojach energetycznych i izotonicznych. Indygokarmina znajduje się w niebieskich likierach, czasami również w napojach bezalkoholowych.

Przemysł medyczny: Indygokarmina jest wykorzystywana w diagnostyce medycznej jako kontrast podawany donaczyniowo w różnego rodzaju badaniach (wykrywanie nowotworów żołądka i jelit, w zabiegach urologicznych i ginekologicznych).

Przemysł farmaceutyczny: Indygokarmina znajduje się w lekach, pieluchach jednorazowych i opatrunkach. Barwnik ten stosuje się także w suplementach diety.

Przemysł kosmetyczny: Barwnik E 132 znajduje się w kosmetykach do ciała o barwie niebieskiej, np. żele pod prysznic, płukanki do włosów

Przemysł: Indygokarmina jest barwnikiem wykorzystywanym do barwienia wełny, jedwabiu, nylonu. Indygityna jest stosowana jako odczynnik chemiczny, głównie jako wskaźnik pH, wskaźnik redoks.

 

E 132 Indygokarmina- możliwe działanie niepożądane

Nie zostało udokumentowane szkodliwe działanie indygokarminy.  Substancja ta może zwiększać wydzielanie histaminy, więc powinny jej unikać osoby chore na astmę i alergicy. Indygokarmina może powodować reakcje alergiczne w postaci wysypek skórnych, pokrzywek, świądu. W niektórych przypadkach może także powodować problemy z sercem i nadpobudliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




E 160b Annato Barwnik spożywczy

E 160b- czyli annatto to naturalny barwnik, pozyskiwany z arnoty właściwej. Stosowany głównie w serach żółtych, lodach i margarynach

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Odmiany mięty-jakie są rodzaje mięty

Mięta to wszystkim znane zioło, które posiada bardzo dużo odmian. Każda z odmian będzie różniła się zapachem i smakiem. A oto kilka najbadziej znanych odmian mięty

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……