Tematy na blogu

Poznaj ciekawostki o goździkach

Goździki (Syzygium aromaticum)- ciekawostki

Goździki to nierozwinięte pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa rosnącego w Indonezji. Drzewo goździkowe, z którego pozyskuje się goździki nazywane bywa czapetką pachnącą. Drzewo goździkowe po raz pierwszy kwitnie po około 20 latach, a same goździki zbiera się ręcznie, w momencie, kiedy kwiat jest całkowicie zamknięty, a następnie suszy.
Goździki się uprawiane w wieli rejonach o gorącym klimacie, jednak największym ich producentem jest Indonezja.

 

Goździki ciekawostki z historii

Pierwsza wzmianka o goździkach pojawia się w chińskich pismach Han z okresu 220- 206 roku p. n. e. Wówczas podawano goździki cesarskim gościom jako odświeżacz powietrza, co miało uchronić władcę przed przykrymi zapachami podczas rozmów z poddanymi.

Goździki w handlu- ciekawostki historyczne

W średniowieczu goździki były sprzedawane przez muzułmańskich żeglarzy i kupców i to dzięki nim stały się popularne w Europie, choć były wówczas bardzo drogą przyprawą.
W XVII wieku toczyły się wojny o kontrolowanie sprzedaży goździków. Holendrzy wyeliminowali uprawy goździków ze wszystkich wysp z wyjątkiem Ambiony i Ternate, aby stworzyć niedobór i utrzymać wysokie ceny przyprawy. W kolejnym stuleciu Francuzi przemycali goździki z Indii Wschodnich, aby przełamać monopol holendrów. Z czasem udało się im wprowadzić uprawy goździków na Mauritiusie, Reunion, Antylach, Zanzibarze i Madagaskarze, co doprowadziło do upowszechnienia goździków i obniżenia ich ceny.
Sułtan Zanzibaru wydał dekret na mocy którego każdy właściciel ziemski miał obowiązek posadzić przynajmniej jedno drzewko goździkowe, a jeżeli zaniechał tego obowiązku, jego ziemia przechodziła w ręce jego poddanego. Do dziś za przemyt goździków z Zanzibaru grozi kara śmierci. Na znak tego, że Zanzibar jest związany z uprawa goździków w fladze tego kraju w latach 1963-1964 widniały dwa złote goździki.

 

Goździki ciekawostki- zastosowanie w medycynie ludowej

Ponad 200 lat p. n. e. w Chinach goździki były stosowane jako lek na ból zębów czy czkawkę spowodowaną zimnem. Do tej pory na w Azji przyprawę tą uważa się za skuteczny środek przy stanach lękowych, napięciach czy depresji.
Goździki wykazują silne działanie antyseptyczne, dlatego są składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Oprócz działania antyseptycznego goździki świetnie odświeżają oddech.
Uważa się, ze spożywanie 8 goździków dziennie wzmacnia serce.

 

Goździki ciekawostki – zastosowanie

  • Goździki i olejek goździkowy są stosowane jako środki zapachowe dodawane do środków do higieny jamy ustnej, mydeł, kremów, lotionów
  • Olejek goździkowy jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym
  • Z liści drzewa goździkowego pozyskuje się eugenol
  • Preparaty na bazie olejku goździkowego wykorzystuje się w stomatologii jako środki znieczulające
  • W Indonezji goździki dodaje się do papierosów i tabaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 209-211
  2. Charles D. J.; Antioxidant properties of spices, herbs and other sources, Springer Science 2013, str. 246-253
  3. Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia Umiejętności, Kraków 1893r. Str. 25
  4. https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/gozdziki-przyprawa-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-gozdzikow,20053.html (08.05.2021)
  5. https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/cudowne-gwozdziki/5652 (08.10.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.