
Goździki to nierozwinięte pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa rosnącego w Indonezji. Drzewo goździkowe, z którego pozyskuje się goździki nazywane bywa czapetką pachnącą. Drzewo goździkowe po raz pierwszy kwitnie po około 20 latach, a same goździki zbiera się ręcznie, w momencie, kiedy kwiat jest całkowicie zamknięty, a następnie suszy.
Goździki się uprawiane w wieli rejonach o gorącym klimacie, jednak największym ich producentem jest Indonezja.
Pierwsza wzmianka o goździkach pojawia się w chińskich pismach Han z okresu 220- 206 roku p. n. e. Wówczas podawano goździki cesarskim gościom jako odświeżacz powietrza, co miało uchronić władcę przed przykrymi zapachami podczas rozmów z poddanymi.
W średniowieczu goździki były sprzedawane przez muzułmańskich żeglarzy i kupców i to dzięki nim stały się popularne w Europie, choć były wówczas bardzo drogą przyprawą.
W XVII wieku toczyły się wojny o kontrolowanie sprzedaży goździków. Holendrzy wyeliminowali uprawy goździków ze wszystkich wysp z wyjątkiem Ambiony i Ternate, aby stworzyć niedobór i utrzymać wysokie ceny przyprawy. W kolejnym stuleciu Francuzi przemycali goździki z Indii Wschodnich, aby przełamać monopol holendrów. Z czasem udało się im wprowadzić uprawy goździków na Mauritiusie, Reunion, Antylach, Zanzibarze i Madagaskarze, co doprowadziło do upowszechnienia goździków i obniżenia ich ceny.
Sułtan Zanzibaru wydał dekret na mocy którego każdy właściciel ziemski miał obowiązek posadzić przynajmniej jedno drzewko goździkowe, a jeżeli zaniechał tego obowiązku, jego ziemia przechodziła w ręce jego poddanego. Do dziś za przemyt goździków z Zanzibaru grozi kara śmierci. Na znak tego, że Zanzibar jest związany z uprawa goździków w fladze tego kraju w latach 1963-1964 widniały dwa złote goździki.
Ponad 200 lat p. n. e. w Chinach goździki były stosowane jako lek na ból zębów czy czkawkę spowodowaną zimnem. Do tej pory na w Azji przyprawę tą uważa się za skuteczny środek przy stanach lękowych, napięciach czy depresji.
Goździki wykazują silne działanie antyseptyczne, dlatego są składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Oprócz działania antyseptycznego goździki świetnie odświeżają oddech.
Uważa się, ze spożywanie 8 goździków dziennie wzmacnia serce.
Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 209-211
Charles D. J.; Antioxidant properties of spices, herbs and other sources, Springer Science 2013, str. 246-253
Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia Umiejętności, Kraków 1893r. Str. 25
https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/gozdziki-przyprawa-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-gozdzikow,20053.html (08.05.2021)
https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/cudowne-gwozdziki/5652 (08.10.2021)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.