
Inne nazwy i oznaczenia: CI 42051, Blue Food 5,
Właściwości fizyczne: Barwnik dobrze rozpuszczalny w wodzie, odporny na wysoką temperaturę i promienie świetlne. Najczęściej stosowany w postaci soli sodowej.
Otrzymywanie: W wyniku syntezy chemicznej. Może zawierać glin.
Dzienne spożycie: 15 mg/kg masy ciała
Metabolizm: Bardzo słabo wchłania się w przewodzie pokarmowym i w większości jest wydalany z kałem w niezmienionej postaci.
Uwarunkowania prawne: Błękit patentowy jest zakazany w Australii, USA i Kanadzie.
Przemysł spożywczy: Barwnik ten jest wykorzystywany do barwienia na niebiesko napojów, słodyczy oraz lodów. Stosuje się go do oznakowania skorupk jaj. Barwnik patentowy jest stosowany w różnych pomadach i glazurach czy półproduktach żelujących do dekoracji.
Można go łączyć z tartrazyną lub żółcią koszelinową w celu uzyskania zielonego koloru.
Przemysł farmaceutyczny: Błękit patentowy jest barwnikiem barwiącym wiele kapsułek i tabletek.
Medycyna: Błękit patentowy V jest jeszcze stosowany podczas badania radiologicznego układu chłonnego.
Stomatologia: Błękit jest stosowany jako barwnik do tabletek barwiących, pokrywających płytkę, w celu jej uwidocznienia.
Błękit patentowy uchodzi za barwnik raczej za nieszkodliwy. Może zwiększać wydzielanie histaminy, a więc może nasilać objawy astmy i reakcje alergiczne. Powinny go unikać osoby uczulone na salicylany. Podejrzewa się, że błękit może powodować nadpobudliwość.
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.