- Banan zastosowanie w kuchni
Banan- Zastosowanie w kuchni
Banan to jeden z najpopularniejszych owoców na świecie. Często gości w kuchniach na całym świecie. Wyróżnia się dwie odmiany bananów- banany słodkie (plamiste, pizang) oraz skrobiowe (rajskie, plantany). Te skrobiowe są przeznaczone głównie do gotowania.
Banany są doskonałym źródłem potasu, magnezu i manganu. Pierwiastki te wpływają na lepszą koncentrację, sprzyjają nauce oraz korzystnie wpływają na ciśnienie krwi i układ krwionośny. Ponadto zawierają tryptofan, który poprawia nastrój. Jeżeli dużo ćwiczysz, to dojrzały banan zapewni szybką porcję łatwo przyswajalnych cukrów, które podniosą poziom energii w organizmie.
Banany spożywamy przeważnie na surowo, ale można je jeść gotowane, pieczone lub suszone. Propozycji wykorzystania i podania bananów jest naprawdę dużo. Mogą być dodatkiem do sałatek, musli, deserów. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do koktajli i lodów. Z bananów piecze się ciasta czy chlebek bananowy, popularne są także banany z grilla. Wytwarza się z nich mączkę i pikle. Ciekawą opcją jest smażenie bananów w cieście naleśnikowym lub bezpośrednio na tłuszczu.
Banan w kuchni na świecie
W Afryce jada się banany w różnych postaciach: surowe, gotowane, pieczone w popiele, smażone w oleju, wędzone czy suszone na słońcu. Ponadto jada się kwiatostany i przykwiatki, a pąki kwiatowe gotuje się Z miąższu bananów pozyskuje się mąkę, mączkę, dżemy, marmolady, syropy, wina i namiastkę kawy. We Wschodniej Afryce oraz w Kenii z bananów wytwarza się piwo.
W Azji spożywa się owoce, kwiaty oraz wnętrze łodygi, na której rosły owoce. W krajach azjatyckich męskie pąki kwiatostanów są popularnym warzywem, a popiół ze spalonych liści wykorzystuje się jako dodatek do curry.
Banan w kuchni- zastosowanie liści
Liście bananowca są duże, elastyczne i wodoodporne, dzięki czemu również znalazły zastosowanie w kuchni. W gorącym klimacie, gdzie żywność szybko się psuje świetnie sprawdzają się do owijania żywności, aby dłużej zachowała świeżość. Młodymi liśćmi bananowca np. często owija się mięso do pieczenia. Ryż gotuje się zawinięty w liść bananowca, aby wzmocnić jego aromat.
W Indiach często podaje się dania na liściach bananowca, wykorzystuje się je do owijania ryby gotowanej na parze
Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze i bogate w witaminy; Państwowe wydawnictwo Rolnicze i leśne, Warszawa 1987, str. 57-59
Swaminathan U.; Healing with herbs; Jaico Publishing House, 2006;
Toussian- Samat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 610- 612
Atlas roślin, które zmieniły świat; Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2020str. 72-73
https://kuchnialidla.pl/skladniki/banany (26.07.2022)
- Podobne artykuły
Witamina B6- naturalne źródła
Witamina B6 nazywana pirydoksyną występuje w produktach zwierzęcych i roślinnych. Doskonałym źródłem tej witaminy są suszone morele, awokado, banany…
Witamina B2 i jej źródła w diecie
Witamina B2 czyli ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Pełni w organizmie ważne funkcje. Jej najlepszym źródłem jest mleko i przetwory mleczne
Naturalne źródła tiaminy (wit. B1)
Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tiamina jest obecna w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych