
W czasach przedwojennych modne była hasło: „cukier krzepi”. Obecnie wiadomo, że jest to błędne stwierdzenie. Bo o ile cukier faktycznie dodaje energii, jest to działanie krótkotrwałe i niesie za sobą wiele niepożądanych reakcji. Nadmiar cukru w diecie jest przyczyną wielu schorzeń jak: próchnica, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie i wiele innych.
WHO zaleca, aby cukier stanowił max. 10% spożywanych kalorii.
Niestety cukier znajduje się praktycznie we wszystkich produktach, które kupujemy.
Czym więc zastąpić cukier w kuchni, aby zmniejszyć jego ilość? Oto kilka propozycji:
Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Za jej słodki smak odpowiadają glikozydy stewiolowe. Do słodzenia wykorzystuje się świeże i suszone liście. Na sklepowych półkach można znaleźć proszek z liści stewii, tabletki i płyny. Bardziej polecane są brązowe i zielone ekstrakty ze stewii, które są mniej przetworzone od tych białych.
Zastosowanie: Świeże liście dodaje się do sałatek i napojów. Proszek i płyny ze stewii można wykorzystać do słodzenia ciepłych napojów, przetworów owocowych czy wypieków.
Kalorie: 0
Słodkość: 200-300 razy słodsza od cukru
Wady: Stewia ma nieco gorzkawy posmak, dość szybko ulega krystalizacji podczas pieczenia
Ksylitol pozyskuje się z kory brzozy.
Zastosowanie: Można go wykorzystać do ciepłych napojów, wypieków, przetworów owocowych. Jego słodki smak utrzymuje się w szerokim zakresie temperatur.
Kalorie: 96
Indeks glikemiczny: 8
Słodkość: podobna do słodkości cukru
Wady: Nie nadaje się do pieczenia ciast drożdżowych
Syrop klonowy pozyskuje się z pni klonów. Jest to tradycyjny kanadyjski przysmak.
Zastosowanie: Można go stosować do słodzenia wypieków, jako polewę do deserów i naleśników, jako słodzik do drinków i koktajli
Trwałość: można go przechowywać do 18 miesięcy.
Kalorie: 270kcal/ 100g
Indeks glikemiczny: 65
Wady: zawiera dosyć dużo sacharozy, powinien być wiec stosowany okazjonalnie
Melasa to odpad w produkcji cukru. Występuje w postaci ciemnobrązowego syropu o zawartości 40-50% sacharozy. Najczęściej spotykana jest melasa buraczana i trzcinowa.
Zastosowanie: Melasą można słodzić ciepłe napoje, musli, jogurty, wypieki.
Kalorie: 290
Indeks glikemiczny: 70
Wady: ze względu na dużą zawartość sacharozy nie jest polecana dla diabetyków
Kupując miód należy wybierać surowy miód, który nie był pasteryzowany. Surowy miód zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów oraz enzymów. Posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Pasteryzowany miód nie ma żadnych właściwości zdrowotnych i dostarcza wówczas jedynie cukry proste.
Kalorie:324
Indeks glikemiczny: 50-87
Do słodzenia deserów można wykorzystać słodkie owoce jak: banany, daktyle, rodzynki, morele, figi
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.