
Aronia pomimo niezbyt przyjemnego smaku z pewnością zasługuje na miano superfood. Owoce aronii w smaku są dosyć cierpkie i bardzo aromatyczne. Miąższ aronii jest dość suchy, stąd po spożyciu owoców w buzi pojawia się uczucie wysuszenia.
Aronia swoje działanie zawdzięcza barwnikom, które nadają jej ciemnofioletowy, prawie czarny kolor. Barwniki te to głównie antocyjany i flawonoidy. Związki te chronią komórki i chronią przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo duża zawartości witamin sprawia, że aronia korzystnie wpływa na układ odpornościowy, regeneruje mięśnie i kości oraz zapobiega stanom zapalnym.
Aronia jest bogata w witaminy P, C, A, K oraz witaminę E i kwas foliowego. Aronia jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a jest to zasługa kwasu felurowego, flawonoli, kwasu elagowego. Za piękną barwę aronii odpowiadają antocyjany, które również wykazują silne działanie przeciwutleniające. Miąższ aronii to doskonałe źródło błonnika, złożonego głównie z pektyn. Aronia dostarcza także wiele minerałów: manganu, żelaza, molibdenu i jodu.
Aronia to z pewnością wyjątkowy owoc, który korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Warto jeść aronię ponieważ:
W sklepach można znaleźć suszone jagody aronii, sok, syrop czy konfitury.
Aronia jest owocem, który świetnie nadaje się na domowe przetwory. Robi się z nich soki, nalewki, dżemy, marmolady, galaretki. Owoce aronii można wysuszyć i wykorzystać później do przygotowania pysznej herbatki.
W przemyśle spożywczym owoce aronii wykorzystuje się jako barwnik
Białek M., Rutkowska J., Hallmann E.; Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej; Żywność. Nauka, Technologia. Jakość, 2012, 6 (85), str. 21-30
Bingemer S.; Superfoods źródło energii prosto z natury; Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017, str. 27
Wawer I. Aronia Polski paradoks; Wydawnictwo Agropharm, 2006
https://motywatordietetyczny.pl/2020/09/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-jagodach-aronia/ (26.01.2021)
https://www.medme.pl/artykuly/aronia-wlasciwosci-lecznicze-i-odzywcze,69364.html (26.01.2021)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.