- Maggi- czy warto ją stosować?
Maggi to najbardziej znana przyprawa na świecie. Dla wielu to niezastąpiony dodatek do zup, szczególnie do rosołu, mięs, sosów czy makaronów. Przyprawa ta powstała w XIX wieku i do tej pory jest bardzo popularna, choć jej oryginalny skład bardzo się zmienił.
Skład maggi
Głównym składnikiem oryginalnej magii był lubczyk ogrodowy. Jednak przez wiele lat skład tej przyprawy zmienił się i naturalne składniki zastąpiono sztucznymi substancjami. W składzie magii można znaleźć wodę, sól, ocet, glutaminian sodu pod różnymi postaciami, rybonukleotyd disodowy, glukozę i aromat. Niektóre produkty na półkach zawierają także barwnik, który powinniśmy unikać czyli karmel.
Czy maggi jest zdrowa?
W buteleczkach z magii można znaleźć przede wszystkim wodę, sól oraz sztuczne dodatki poprawiające smak. Niektóre z tych substancji są podejrzewane o to, że wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Glutaminian sodu może powodować nadpobudliwość, przyspieszać uderzenia serca czy powodować problemy ze wzorkiem. Uważa się, że może niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną. Z kolei rybonukleotyd disodowy może powodować wysypki skórne czy zaostrzać objawy astmy. Kolejną wadą przyprawy w płynie jest bardzo duża zawartości soli, której i tak spożywamy w nadmiarze w innych produktach, co sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego.
Co zamiast maggi
Magii można zastąpić dodając do potraw lubczyku, który nada rosołowy smak i podkreśli smak potrawy. Oczywiście oprócz lubczyku warto dodać też inne przyprawy, ciekawy smak potrawom nada zapomniana kozieradka czy seler, który ma zbliżony smak do lubczyku. Wymienione przyprawy nie dość, że poprawią smak potrawy to jeszcze korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jako dodatek wpływający korzystnie na smak potraw można również wykorzystać dobrej jakości sos sojowy, choć ten też zawiera dużą ilość soli. Kolejną opcją na zastąpienie maggi w kuchni jest przygotowanie własnej mieszanki suszonych przypraw i warzyw, które można potem wykorzystać na różne sposoby.
W internecie można znaleźć dużo przepisów na domowej roboty maggi, która będzie zdecydowanie zdrowsza od tej kupionej w sklepie.
- Podobne artykuły
Jak wybrać dobry ketchup- czyli co mamy w składzie
Na sklepowych półkach znajdziemy ketchupy o przeróżnym składzie. Najważniejsza rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to ilość pomidorów z jakiej został wyprodukowany ketchup…
Jak wybrać dobrej jakości chleb?
Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.
Cynamon cejloński czy chiński- różnice
Prawdziwy cynamon pochodzi z Cejlonu (stąd nazwa) oraz Madagaskaru, ale w sklepach najczęściej sprzedaje się tańszy cynamon chiński. Czy wiesz jaka jest różnica?
Maggi- czy warto jej używać?
Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez maggi, a tym czasem skład rej popularnej przyprawy pozostawia wiele do życzenia…..