
Barwa i stabilność syntetycznych barwników zależy od ich budowy chemicznej i grupy chromoforowej. Dobrze rozpuszczają się w wodzie, w glikolu propylenowym i glicerynie. Znacznie słabiej rozpuszczają się w sorbitolu.
Barwniki te najczęściej stosuje się jako kwaśne sole sodowe z wyjątkiem błękitu patentowego, który stosuje się w postaci soli wapniowej.
Syntetyczne barwniki organiczne stosowane do barwienia żywności dzieli się na 5 klas w zależności od budowy chemicznej.
Syntetyczne barwniki nieorganiczne to: ditlenek tytanu, węglan wapnia, tlenki i wodorotlenki żelaza, aluminium, srebro oraz złoto.
Barwniki syntetyczne stosuje się w żywności ponieważ wykazują one szeroką gamę kolorystyczną, są bardziej wydajne niż barwniki naturalne ze względu na duże stężenie substancji barwiącej, a ponadto charakteryzują się wysoką czystością barwy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają standardową moc barwienia i są łatwiejsze w użyciu. Są także znacznie tańsze w produkcji, a surowce do ich syntezy są łatwo dostępne.
Barwnikami syntetycznymi nie wolno barwić: napojów bezalkoholowych, koncentratów napojów w proszku, naturalnych i syntetycznych substancji aromatycznych oraz wina, piwa, koniaku, winiaku, rumu i araku, przetworów mleczarskich, lodów, przetworów owocowych i warzywnych, przetworów mącznych i piekarskich, koncentratów spożywczych (z wyjątkiem koncentratów deserów w proszku), tłuszczów, octu, musztardy, majonezów i sosów sałatkowych.
Szkodliwe działanie barwników może wynikać z przemian tych związków pod wpływem czynników fizycznych oraz ich interakcji ze składnikami naturalnie występującymi w produktach spożywczych.
W procesie syntezy barwników syntetycznych stosuje się jako katalizatory lub w innych celach sole i tlenki ołowiu, miedzi, selenu, chromu. Zanieczyszczenia tymi związkami mogą wpływać na szkodliwość barwników, dlatego ustala się max. dopuszczalne ilości zanieczyszczeń w barwnikach. Substraty wykorzystywane do otrzymywania barwników również wykazują działanie rakotwórcze, mogą powodować alergie, dychawicę oskrzelową, choroby pęcherza czy egzemę.
Do objawów toksycznego działania syntetycznych barwników u zwierząt laboratoryjnych można zaliczyć: powiększenie nerek, uszkodzenia mięśni, przebarwienia skóry, osłabienie wzroku, niedokrwistość oraz uczulenia.
Brzozowska A.; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 2004
Harasym J., Bogacz- Radomska L.; Barwniki w żywności- historia wykorzystania, obecne źródła i perspektywy; Postęp cywilizacyjny- stan obecny i perspektywy; Wydawnictwo Naukowe Tygiel, Lublin 2016, str. 89-105
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2010r w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych i substancji pomagających w przetwarzaniu (Dz. U. nr 232 poz. 1525).
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.