Barwniki syntetyczne- właściwości

Barwa i stabilność syntetycznych barwników zależy od ich budowy chemicznej i grupy chromoforowej. Dobrze rozpuszczają się w wodzie, w glikolu propylenowym i glicerynie. Znacznie słabiej rozpuszczają się w sorbitolu.

Barwniki te najczęściej stosuje się jako kwaśne sole sodowe z wyjątkiem błękitu patentowego, który stosuje się w postaci soli wapniowej.

Barwniki syntetyczne- podział

Syntetyczne barwniki organiczne stosowane do barwienia żywności dzieli się na 5 klas w zależności od budowy chemicznej.

  • Barwniki azowe– wyróżnia się tutaj barwniki monoazowe, bisazowe, trisazowe i polizaowe. Do barwienia żywności dopuszczonych jest 11 barwników z tej grupy. Wykazują barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną lub brązową.
  • Barwniki triarylometanowe– do barwienia żywności dopuszczone są tylko 3 barwniki z tej grupy, wykazują barwę błękitną/ zieloną o szerokiej gamie odcieni
  • Barwniki chinolinowe– do barwienia żywności jest dopuszczony tylko jedne barwnik z tej grupy- żółcień chinolinowa
  • Barwniki ksantenowe– są to związki pochodne ksantenu, tylko jeden barwnik z tej grupy jest dopuszczony do barwienia żywości- erytrozyna barwniki indygoidowe- do żywności dopuszczony jest tylko jeden barwnik z tej grupy- indygotyna.

Syntetyczne barwniki nieorganiczne to: ditlenek tytanu, węglan wapnia, tlenki i wodorotlenki żelaza, aluminium, srebro oraz złoto. 




E 160d likopen barwnik spożywczy

E 160d czyli likopen jest naturalnym barwnikiem występującym w wielu żółtych, pomarańczowych i czerwonych owocach i warzywach. Jego dodatek do żywności …

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Barwniki syntetyczne w żywności

Barwniki syntetyczne stosuje się w żywności ponieważ wykazują one szeroką gamę kolorystyczną, są bardziej wydajne niż barwniki naturalne ze względu na duże stężenie substancji barwiącej, a ponadto charakteryzują się wysoką czystością barwy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają standardową moc barwienia i są łatwiejsze w użyciu. Są także znacznie tańsze w produkcji, a surowce do ich syntezy są łatwo dostępne.
Barwnikami syntetycznymi nie wolno barwić: napojów bezalkoholowych, koncentratów napojów w proszku, naturalnych i syntetycznych substancji aromatycznych oraz wina, piwa, koniaku, winiaku, rumu i araku, przetworów mleczarskich, lodów, przetworów owocowych i warzywnych, przetworów mącznych i piekarskich, koncentratów spożywczych (z wyjątkiem koncentratów deserów w proszku), tłuszczów, octu, musztardy, majonezów i sosów sałatkowych.

 

Barwniki syntetyczne- działanie niepożądane

Szkodliwe działanie barwników może wynikać z przemian tych związków pod wpływem czynników fizycznych oraz ich interakcji ze składnikami naturalnie występującymi w produktach spożywczych.
W procesie syntezy barwników syntetycznych stosuje się jako katalizatory lub w innych celach sole i tlenki ołowiu, miedzi, selenu, chromu. Zanieczyszczenia tymi związkami mogą wpływać na szkodliwość barwników, dlatego ustala się max. dopuszczalne ilości zanieczyszczeń w barwnikach. Substraty wykorzystywane do otrzymywania barwników również wykazują działanie rakotwórcze, mogą powodować alergie, dychawicę oskrzelową, choroby pęcherza czy egzemę.

Do objawów toksycznego działania syntetycznych barwników u zwierząt laboratoryjnych można zaliczyć: powiększenie nerek, uszkodzenia mięśni, przebarwienia skóry, osłabienie wzroku, niedokrwistość oraz uczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brzozowska A.; Toksykologia żywności – przewodnik do ćwiczeń; Wyd. SGGW, Warszawa 2004

Harasym J., Bogacz- Radomska L.; Barwniki w żywności- historia wykorzystania, obecne źródła i perspektywy; Postęp cywilizacyjny- stan obecny i perspektywy; Wydawnictwo Naukowe Tygiel, Lublin 2016, str. 89-105 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2010r w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych i substancji pomagających w przetwarzaniu (Dz. U. nr 232 poz. 1525).




Co to jest allicyna

Allicyna to substancja aktywna biologicznie, która powstaje w wyniku rozgniecenia ząbków czosnku. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne

Beta karoten rola w organizmie

Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…

Karotenoidy- najważniejsze informacje

Karotenoidy to barwniki, które nadają barwę żółtą lub pomarańczową licznym gatunkom roślin. Związki te znajdują się także w zielonych liściach

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.