E 160c ekstrakt z papryki

Barwnik E 160c, czyli ekstrakt z papryki może być oznaczony także oznaczony jako: kapsaicyna, kapsantyna lub kapsorubina,

Właściwości fizyczne: Ekstrakt z papryki jest rozpuszczalny w tłuszczach, jest wrażliwa na działanie światła i wysokich temperatur.

Grupa barwników: Jest to barwnik karotenoidowy

Naturalne występowanie: Różne odmiany papryki

Otrzymywanie: Barwnik pozyskiwany jest z głównie z papryki

Dzienne spożycie: 24 mg/kg m. c

Metabolizm: Kapsaicyna jest transportowana w osoczu krwi przez lipoproteiny. Czas jej półtrwania w organizmie wynosi około 20 godzin.

Funkcje w żywności: Barwnik E 160c  nadaje  produktom barwę od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, z dużą ilością odcieni.

Wpływ na organizm: Kapsaicyna jako główny składnik papryki, który poprawia krążenie krwi, wpływa na trawienie poprzez stymulację produkcji soku żołądkowego, wzmaga apetyt, działa przeciwzapalnie, łagodnie pobudzająco i tonizująco, przyspiesza przemianę materii, pomaga zwalczać wzdęcia, przeziębienia, dreszcze.
Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

E160c ekstrakt z papryki zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160c jest dopuszczony do wszystkich produktów spożywczych. Ponieważ kapsaicyna ma posmak papryki jest to barwnik stosowany przeważnie do dań pikantnych o barwie żółtej lub pomarańczowej. Ekstrakt z papryki dodaje się do, warzyw, galaretek, masła, serów, sałatek, pieczywa czy produktów z mąki ryżowej. Ponieważ barwnik ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach świetnie sprawdza się do barwienia margaryn, past, majonezów, sosów na bazie tłuszczu. Ponadto ekstrakty z papryki dodaje się do lodów i deserów mlecznych. Barwnik E160c znajduje się również w sokach pomarańczowych, słodyczach, mieszankach przypraw i zemulgowanych produktach mięsnych. Ograniczenia do ilości spożywanego barwnika są wyznaczone tylko dla kiełbasy i pasztetów.

Przemysł paszowy: Kapsaicynę dodaje się do karmy dla kurcząt, aby żółtka jaj miał bardziej żółty kolor oraz aby mięso drobiowe lepiej wyglądało.

Barwnik E 160C ma także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

 

E 160c- możliwe działanie niepożądane

Ekstrakt z papryki jest uważany za barwnik bezpieczny. U ludzi wrażliwych barwnik ten może prowadzić do reakcji alergicznych w postaci pokrzywki oraz astmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Orzech włoski łac. Juglans regia

Orzech włoski- właściwości lecznicze: orzechy włoskie stanowią bardzo ważne źródło witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu…

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.