Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

E 104 Żółcień chinolinowa

Barwnik E  104,  czyli żółcień chinolinowa oznaczana jest również jako: Żółcień kwasowa 3, Japan Yellow 203, żółcień spożywcza 13,

Właściwości fizyczne: Żółty barwnik w postaci proszku lub granulek, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie, stabilny w obecności światła i wysokiej temperatury, niestabilny w obecności związków o działaniu utleniającym lub redukującym.

Otrzymywanie: Substancja otrzymywana w wyniku syntezy chemicznej, może pochodzić od zwierząt

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg m. c.

Regulacje prawne: Barwnik zabroniony w produktach spożywczych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Japonii. Na produktach zawierających żółcień chinolinową powinno znaleźć się ostrzeżenie, że produkt może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i koncentrację uwagi u dzieci.

Funkcje w żywności: Żółcień chinolinowa jest stosowana w produktach spożywczych o zabarwieniu zielonym, często jest też łączona z barwnikiem niebieskim.

Metabolizm: W niewielkim stopniu wchłaniana w przewodzie pokarmowym, wydalana głównie z kałem.




E 104 – żółcień chinolinowa zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 104 dodaje się do lodów owocowych, gazowanych i niegazowanych napojów bezalkoholowych, często znajduje się w dekoracjach, posypkach, lukrach, pomadach do ciast i tortów. Barwnik ten nadaję barwę w gotowych sosach oraz w wielu słodyczach, jak żelki, galaretki czy cukierki. To także dodatek do deserów mlecznych, dżemów, marmolad.

Przemysł farmaceutyczny: Żółcień chinolinowa jest barwnikiem stosowanym w kolorowych otoczkach leków, znajduje się w składzie preparatów zawierających witaminy, w  lekach przeciwko kolkom czy suplementów diety. E 104 znajduje się w składzie tabletek do ssana na ból gardła oraz w syropach.

Przemysł kosmetyczny: Żółcień chinolinowa jest stosowana do produkcji szminek, mydeł, past do zębów, środków do pielęgnacji włosów, farb do włosów, perfum, tuszów do tatuowania.

 

E 104 – żółcień chinolinowa możliwe działanie niepożądane

W kontakcie ze skórą żółcień chinolinowa może powodować reakcje alergiczne, objawiającą się wysypką i zaczerwienieniem skóry. Osoby uczulone na aspirynę powinny wystrzegać się tego barwnika. Żółcień chinolinowa może być czynnikiem wywołującym astmę.

E 104 w połączeniu z benzoesanami może powodować u dzieci nadmierną aktywność, nadpobudliwość ruchową oraz problemy z koncentracją (przeczytaj o Barwnikach z Southampton).

Barwnik ten może zawierać glin, który negatywnie wpływa na zdrowie. E 104 może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi. Przypuszcza się, że barwnik ten może mieć zdolność powodowana mutacji materiału genetycznego, barwnik ten może mieć działanie kancerogenne i przyczyniać się do raka wątroby, jednak brak ostatecznych dowodów naukowych.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E 129 Czerwień allura Barwnik spożywczy

Czerwień allura E 129 to barwnik azowy, który jest wykorzystywany do barwienia wyrobów cukierniczych, słodyczy, lodów. Jest to barwnik sysnetyczny, którego lepiej unikać

Agrest ciekawostki

Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach, a krzaki agrestu znaleźć można było w niemal każdym przydomowym ogródku.

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Chleb

Chleb- czego unikać w składzie

Dobry chleb powinien mieć w składzie mąkę, zakwas lub drożdże, wodę, sól oraz może zwierać różne ziarna i nasiona.
A co producenci dodają do chleba, aby był piękny i pachnący……

Interakcje witaminy B1 z lekami

Przyjmując witaminy, leki czy suplementy warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne dla naszego zdrowia interakcje

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Rola witaminy B1 w organizmie

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poznaj jaką rolę pełni w organizmie.