E 104 Żółcień chinolinowa

Barwnik E  104,  czyli żółcień chinolinowa oznaczana jest również jako: Żółcień kwasowa 3, Japan Yellow 203, żółcień spożywcza 13,

Właściwości fizyczne: Żółty barwnik w postaci proszku lub granulek, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie, stabilny w obecności światła i wysokiej temperatury, niestabilny w obecności związków o działaniu utleniającym lub redukującym.

Otrzymywanie: Substancja otrzymywana w wyniku syntezy chemicznej, może pochodzić od zwierząt

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg m. c.

Regulacje prawne: Barwnik zabroniony w produktach spożywczych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Japonii. Na produktach zawierających żółcień chinolinową powinno znaleźć się ostrzeżenie, że produkt może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i koncentrację uwagi u dzieci.

Funkcje w żywności: Żółcień chinolinowa jest stosowana w produktach spożywczych o zabarwieniu zielonym, często jest też łączona z barwnikiem niebieskim.

Metabolizm: W niewielkim stopniu wchłaniana w przewodzie pokarmowym, wydalana głównie z kałem.




Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

E 104 – żółcień chinolinowa zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 104 dodaje się do lodów owocowych, gazowanych i niegazowanych napojów bezalkoholowych, często znajduje się w dekoracjach, posypkach, lukrach, pomadach do ciast i tortów. Barwnik ten nadaję barwę w gotowych sosach oraz w wielu słodyczach, jak żelki, galaretki czy cukierki. To także dodatek do deserów mlecznych, dżemów, marmolad.

Przemysł farmaceutyczny: Żółcień chinolinowa jest barwnikiem stosowanym w kolorowych otoczkach leków, znajduje się w składzie preparatów zawierających witaminy, w  lekach przeciwko kolkom czy suplementów diety. E 104 znajduje się w składzie tabletek do ssana na ból gardła oraz w syropach.

Przemysł kosmetyczny: Żółcień chinolinowa jest stosowana do produkcji szminek, mydeł, past do zębów, środków do pielęgnacji włosów, farb do włosów, perfum, tuszów do tatuowania.

 

E 104 – żółcień chinolinowa możliwe działanie niepożądane

W kontakcie ze skórą żółcień chinolinowa może powodować reakcje alergiczne, objawiającą się wysypką i zaczerwienieniem skóry. Osoby uczulone na aspirynę powinny wystrzegać się tego barwnika. Żółcień chinolinowa może być czynnikiem wywołującym astmę.

E 104 w połączeniu z benzoesanami może powodować u dzieci nadmierną aktywność, nadpobudliwość ruchową oraz problemy z koncentracją (przeczytaj o Barwnikach z Southampton).

Barwnik ten może zawierać glin, który negatywnie wpływa na zdrowie. E 104 może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi. Przypuszcza się, że barwnik ten może mieć zdolność powodowana mutacji materiału genetycznego, barwnik ten może mieć działanie kancerogenne i przyczyniać się do raka wątroby, jednak brak ostatecznych dowodów naukowych.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.