
Łacińska: Aesculus hppocastanum
Angielska: Horse chesnut
Niemiecka: Rosskastanie
Polskie nazwy: Kasztanowiec biały, koński, gorzki
Słowo Aesculuc w języku łacińskim oznacza dąb o owocach jadalnych, z kolei hippocastanum to koński kasztan. Z języka greckiego hippos to koń, a kasteneion– orzech z Kastanii leżącej w Azji Mniejszej.
Kasztanowiec pochodzi z półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej, powszechnie uprawiany w Europie jako roślina ozdobna.
Znanych jest kilka form i odmian kasztanowca, które mogą się różnić kolorem kwiatów (białe, żółte, czerwone) i kształtem liści.
W lecznictwie stosuje się niedojrzałe owoce (Hippocastani fructus immatrurus), dojrzałe owoce- nasion kasztanowca (Hippocastani semen), korę (Hippocastani cortex), liście (Hippocastani folium) oraz białe kwiaty kasztanowca (Hippocastani flos).
Z surowców zielarskich izoluje się substancje czynne: escynę z nasion oraz eskulinę z kory.
W XVI wieku włoski lekarz i botanik Pietro Andrea Mattioli sprowadził roślinę do Włoch i odkrył jej właściwości ściągające oraz korzystny wpływ na układ krążenia. Sporządził też pierwszy opis kasztanowca na podstawie gałązki, którą otrzymał od posła carskiego w Stambule. Pierwsze kasztany były posadzone w Austrii w 1576 r., później w 1612 dotarły do Anglii, a w 1657 do Włoszech. W Polsce kasztanowiec pojawił się za panowania Stefana Batorego, który kazał posadzić kasztany w ogrodzie w Łobzowie pod Krakowem. Car Rosji Piotr I własnoręcznie posadził kasztanowce w zdobytej przez carską Rosję Rydze.
Nasiona swoje działanie zawdzięczają zawartości escyny i flawonoidów. Znaczną część nasion kasztanowca stanowi skrobia (nawet do 60%). Ponadto w nasiona występują: taniny, glikozydy kumarynowe czy sterole. Dostarczają również witamin, C, K, D oraz witamin z grupy B. Są także źródłem minerałów: magnezu, wapnia, miedzi, siarki, manganu, chloru i siarki.
Olej uzyskany z nasion zawiera: kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolenowy, linolowy oraz frakcję niezmydlającą się.
Kora i pąki kasztanowca to źródło żywic, tanin katechinowych, alantoiny i escyny.
Kwiaty kasztanowca zawierają również escynę oraz flawonoidy, kumaryny, kwas chlorogenowy, garbniki.
Kora z drzewa kasztanowca dostarcza związki kumarynowe takie jak: esculina, fraksyna, eskuletyna, skopoletyna. Ponadto to źródło flawonoidów, garbników, trójterpenów i saponin.
Wyciągi z kasztanowca stosuje się głównie jako środek roślinny przy zakrzepach i zastoinach żylnych, zwłaszcza w zakrzepowym zapaleniu żył, owrzodzeniach żylakowatych, w chorobie guzków krwawniczych oraz w zapaleniu ścięgien. Również w obrzękach wywołanych urazami mechanicznymi i zwichnięciami, w stanach zapalnych skóry i tkanki podskórnej, obrzękach głośni, płuc, a nawet mózgu.
Ponadto:
Arnal- Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2003, str. 43
Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Principles in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 200
Dłużewski S.; Kasztanowiec; Panacea nr 4 (5), 2003, str. 30
Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 18, 38-39
Griffith W.; Witaminy, minerały i pierwiastki śladowe; Agencja Elispa, Warszawa 1994, str. 332
Kasztanowiec zwyczajny, nasienie (Aesculus hippocastanum L., semen); Monografie roślin leczniczych, Panacea nr 3-4 (60-61), 2017, str. 20-22
Kossak S.; O ziołach i zwierzętach; Marginesy, 2017
Krześniak L. M.; Apteczka ziołowa; Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1986, str.100-103
Ożarowski A.; Ziołolecznictwo – poradnik dla lekarzy; PZWL, Warszawa 1982, str. 49
Piaskowska M.; Kasztan zwyczajny; Panacea nr 4 (5), 2003, str. 12-14
Starý F., Jirásek V.; Rośliny Lecznicze; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976r., str 56
Wielka księga ziół, Reader’s Digest, str. 196,226, 227
Wojan K.; Wybrane wiadomości z etnobotaniki i etnofarmacji. Karty z dziejów lecznictwa naturalnego.; Studia Rossica Gedanensia, 4/2017, 435–482; DOI
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.