
Rodzina: Złotogłowowate
Rodzaj: Aloes
Łacińska: Aloe arborescens
Angielska: Bitter aloe
Niemiecka: Baumartige Aloe
Polskie nazwy: Alojzy, drzewko aloesowe, eliasz, elijos, halena, iliasz, judaszowa smiła laus, olejas, tężnik
Aloes pochodzi prawdopodobnie z Południowej Afryki. Ze względu na duże zapotrzebowanie obecnie jest uprawiany głównie w Japonii, Chinach, obu Amerykach oraz w Polsce. Na stanowiskach naturalnych występuje na półwyspie Arabskim i w Indiach, w Afryce Południowej, na Karaibach i na Madagaskarze.
Znanych jest 180 gatunków aloesów, występujących na wszystkich kontynentach.
Surowcem są świeże liście aloesu (Aloë folium) oraz stężały po wysuszeniu sok z liści, tzw. alona.
Alonę pozyskuje się także z innych gatunków aloesu (Aloe vera, Aloe ferox).
Liście aloesu wykorzystuje się do produkcji wielu przetworów w postaci syropów, płynów, maści, mazideł i wyciągów. Środek może być stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.
Aloes był znany i wykorzystywany w wielu rejonach już 3000 lat p.n.e. jako środek przeczyszczający. Arabowie przywieźli do Europy aloes w formie stężałego, żółtobrunatnego soku zwanego aloną, która była w świcie arabskim nie tylko środkiem przeczyszczającym, ale wykorzystywano ją także do balsamowania i palenia zwłok, wyrobu kadzideł i trwałych farb. Roślina ta jest wymieniona w papirusie Ebersa. Znali go starożytni Grecy i Rzymianie. Aloes i alona zostały opisane przez Dioskurydesa i Galena.
W XII wieku Albert Wielki przyczynił się do rozpowszechnienia aloesu w Europie Środkowej i Zachodniej.
W XIX wieku o właściwościach rośliny przypomina ksiądz Kneipp, który zaleca stosowanie aloesu w schorzeniach oczu. W tym czasie w lecznictwie stosowano sok ze świeżego aloesu, wodę aloesową, proszek aloesowy.
Święta z Bingen wspomina o aloesie jako leku na owrzodzenia i stany zapalne.
Aloes w medycynie ludowej uważany jest za środek przeczyszczający, a także stosowany w leczeniu ran, uśmierzający newralgiczne bóle głowy. Proszek stosowano na przeczyszczenie żołądka.
Preparaty z aloesu były także stosowane przy dyfterycie, tyfusie brzusznym, zapaleniu szpiku kostnego, wrzodach, flegmach, początkach katarakty, ropnym zapaleniu spojówek.
98% liści aloesu stanowi woda. Ponadto liście aloesu są źródłem antranoidów, kwasów organicznych, białek i polisacharydów o charakterze śluzu. Aloes zawiera witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, magnez, miedź, molibden.
Alona otrzymywana z aloesu zwiera: aloina, Alainozydy A i B, aleozyna, aleo-arbonazyd, żywice.
Dawka śmiertelna dla aloesu to 8 g proszku.
Odpowiednio zebrany liść aloesu zmiażdżyć i na każde 100 g miazgi dodać 200 g miodu. Całość powoli ogrzewać do wrzenia. Odstawić do następnego dnia, ponownie ogrzewać do wrzenia, przecedzić przez gęste sito do słoika. Miód przechowywać w lodówce. Przyjmować rano na czczo oraz na godzinę przed obiadem po łyżeczce jako środek pobudzający apetyt, przeciw nieżytowy i ogólnie wzmacniający. Jest wskazany dla dzieci, młodzieży i osób starszych.
Drozd J., Anuszewska E. L.; Działanie immunostymulujące wodnego wyciągu z liści aloesu drzewiastego (Aloe arborescens Mill.); Postępy fitoterapii 1/2014, str.23-24
Górnicka J.; Leksykon zdrowia apteka natury; AWM, Kalisz 2005, str. 177-179
Lamer- Zarawska E., Kowal- Gierczak B., Niedworok J.; Fitoterapia i leki roślinne; Wyd. Lekarskie PZWL 2012, str. 216-217
Ożarowski A., Jaroniewski W.; Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie; Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989, str. 79-81
Pisulewska E. , Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Maderska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM, Warszawa 2015, str. 4
Rybak D.; Rośliny lecznicze atlas; Wyd. Arkady, Warszawa 1993, str. 55-56
Sadowska A., Tomczak M., Rek J.; Egzotyczne rośliny lecznicze; Wyd. SGGW-AR, Warszawa 1987, str. 82
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderki, Podkowa Leśna 2016, str. 163-166
Tyszyńska- Kownacka D., Starek T.; Zioła w polskim domu; Wyd. Watra, Warszawa 1988, str. 42-44
Aloes (łac. Aloe) – uzdrowiciel po wsze czasy; Zielarz nr. 1 – Styczeń- Luty 2018, str. 10-11
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.