Ciąża a zioła- bezpieczeństwo stosowania

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Różne dolegliwości towarzyszące temu stanowi sprawiają, że kobiety sięgają bardzo często po leki ziołowe i zioła, które uważają za bezpieczne. Jednak niewiele kobiet w ciąży ma wystarczającą wiedzę, żeby bezpiecznie korzystać z ziół. Wiele jest ziół, które mogą zaszkodzić zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku.

 

Ciąża a zioła- które zioła są bezpieczne

 

Ciąża a zioła- te zioła mogą być niebezpieczne

Zioła i ciąża- tych ziół unikaj:

 




Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Chmiel w produkcji piwa

Chmiel odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji piwa, nadaje mu charakterystyczną goryczkę i dodatkowe nuty aromatyczne, jednak nie jest głównym składnikiem piwa

Zioła w ciąży- jakie zioła są bezpieczne 

European Scientific Cooperative on Phytotherapy (ESCOP) podzieliła zioła i leki roślinne na 4 kategorie pod względem bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży.

Do kategorii A należą surowce które można stosować w ciąży. Zalicza się tutaj:

Do kategorii B należą surowce, co do których brak jest danych dotyczących ich szkodliwego wpływu na kobiety w ciąży lub dziecko. Zaleca się je stosować po konsultacji z lekarzem. Zalicza się tutaj:

  • Korzeń prawoślazu, liść brzozy, owoc kminku, ziele tysiącznika, kwiatostan głogu, ziele glistnika, kłącze kurkumy, liść karczocha, ziele wiązówki błotnej, korzeń goryczki, korzeń żeń- szenia, liść oczaru, korzeń harkorośli, ziele dziurawca, porost islandzki, ziele nostrzyka, liść ortosyfonu, ziele męczennicy, liść babki lancetowatej, korzeń pierwiosnka, liść czarnej porzeczki, liść rozmarynu, kora wierzby, korzeń lub liść mniszka, ziele tymianku, ziele pokrzywy, korzeń kozłka, ziele nawłoci, kłącze imbiru

Do kategorii C zalicza się surowce, co do których dane dotyczące ich bezpieczeństwa w ciąży są ograniczone. Najlepiej ich nie stosować lub przyjmować po konsultacji z lekarzem. Zalicza się tutaj:

  • Korę cynamonowca, korzeń jeżówki bladej, korzeń jeżówki wąskolistnej, korzeń lub ziele jeżówki purpurowej, korzeń eleuterokoka, olejek eukaliptusowy, nasienie kasztanowca, kłącze ruszczyka

Do kategorii D zalicza się zioła i leki roślinne, których nie należy stosować w czasie ciąży:

  • Ziele piołunu, aloes, olejek anyżowy, liść boldo, kłącze pluskwicy, olejek koperkowy, nasienie kozieradki, kora kruszyny, liść miłorzębu, korzeń lukrecji, owoc jałowca, kłącze krzyżownicy, kora kruszyny amerykańskiej, korzeń rzewienia, liść szałwii, liść lub owoc senesu, liść mącznicy

 

Ciąża a zioła- to musisz wiedzieć

Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i organizm kobiety może różne reagować na określone zioła lub przyprawy. Warto więc konsultować stosowanie wszystkich środków z lekarzem prowadzącym oraz stosować zioła z rozwagą nie przekraczając zalecanych dawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łuczak A., Nowak M., Szałek E.; Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży; Farmacja współczesna 2017, 10, str. 140-146




Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Awokado-łac. Persea Scheffer

Awokado nazywane również smaczliwką, to owoc pochodzący z Ameryki Środkowej. Awokado jest cenione ze względu zawartość kwasów jednonienasyconych

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.