Tematy na blogu

Witamina B2- korzyści jakie niesie dla organizmu

Witamina B2- 5 korzyści zdrowotnych, które można uzyskać dzięki tej witaminie

Ryboflawina  czyli witamina B2 należy do witamin z grupy B. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie stąd też organizm może magazynować ją tylko w niewielkich ilościach. Warto więc zadbać o odpowiedni poziom tej witaminy włączając do swojej diety produkty szczególnie bogate w ryboflawinę: wołowinę od krów karmionych trawą, przetwory mleczne, grzyby, migdały, pomidory, brokuł, brukselkę, boćwinkę, szpinak.

 

1. Witamina B2 wspiera zdrowie poznawcze

Witamina ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Zawiera pewne flawoproteiny, które są potrzebne do prawidłowego metabolizmu niezbędnych kwasów tłuszczowych w mózgu, wpływa także na regulację hormonów. Ponadto uczestniczy w powstawaniu neuroprzekaźników, regulując gospodarkę biochemiczną mózgu.

2. Witamina B2 niesie korzyści dla  układu nerwowego i może łagodzić objawy depresji

Witamina ta uczestniczy w powstawaniu neuroprzekaźników, wpływa na poprawę nastroju oraz zwiększa poziom energii. Razem z innymi witaminami z grupy B dba o prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego. Stąd też pomaga złagodzić skutki stresu oraz może łagodzić objawy depresji.

 

3. Witamina B2  i jej korzyści dla wzorku

Dzięki temu, że ryboflawina wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu glutationu wspiera wzrok. Działa ochronnie na oczy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób oczu. Wysoki poziom ryboflawiny w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę Ponadto razem z witaminą A- witamina B2 bierze udział w procesie widzenia o zmroku, a także wzmacnia rogówkę poprzez spowolnienie progresji ekstazji rogówki. 

 

4. Witamina B2 wykazuje działanie antyoksydacyjne

Witamina B2 jest składnikiem dwóch ważnych koenzymów: mononukleotydu ryboflawinowego i dinukleotydu ryboflawinowego, z którymi wchodzi w skład enzymów oksydoredukcyjnych. Ponadto jest jednym z kluczowych składników cyklu redoks glutationu. Proces ten hamuje utlenianie lipidów i zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne.

 

5. Witamina B2 poprawia zdrowie układu sercowo- naczyniowego

Witamina ta jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, wpływa na poziom hemoglobiny oraz wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi. Wysoki poziom homocysteiny we krwi jest możliwą przyczyną występowania chorób układu sercowo- naczyniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.