- E 100 Kurkumina
E 100 kurkumina
Barwnik E 100 czyli kurkumina występuje także pod innymi nazwami i oznaczeniami: Naturalny żółty, żółcień kurkumowa, Cl 75300,
Nazwa systematyczna: diferulometan
Właściwości fizyczne: Kurkumina to żółto- pomarańczowy proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w etanolu, acetonie, metanolu i olejach. Jej barwa kształtuje się w zależności od pH: od żywego żółtego odcienia w środowisku kwaśnym do czerwono-brązowego w zasadowym. Jest to barwnik odporny na ogrzewanie i działanie kwasów, ale wrażliwy na promieniowanie UV i wysokie pH.
Naturalne występowanie: Znajduje się w ostryżu długim (Curcuma longa i Curucuma domestica).
Otrzymywanie: Barwnik E 100 pozyskuje się z kłącza kurkumy poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami.
Dzienne spożycie: 1 mg/kg masy ciała
Metabolizm: Kurkumina jest szybko metabolizowana i wydalana z kałem.
Historia: Cząsteczkę kurkuminy po raz pierwszy wyizolowano w 1815 roku, natomiast dopiero w 1910 roku ustalono jej strukturę przestrzenną. Dokonali tego polscy naukowcy: Stanisław Kostanecki, Janina Miłobędzka i Wiktor Lampe.
Funkcja w żywności: Kurkumę stosuje się głównie jako przyprawę, szczególnie w kuchni azjatyckiej, gdzie poza walorami przyprawowymi ma zastosowanie do barwienia ryżu na kolor żółty oraz jest składnikiem curry. W przemyśle spożywczym kurkuminę wykorzystuje się jako naturalny barwnik nadający produktom barwę żółto- pomarańczową.
Wpływ na organizm: Kurkumina wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, chemoprewencyjne, neuroprotekcyjne.
E100 kurkumina- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Kurkumina jest najczęściej spotykana w przyprawach i ich mieszankach, między innymi w curry. Jako jeden z nielicznych barwników może być stosowana w margarynach i tłuszczach bezwodnych, ponadto dodawana jest do dżemów, galaretek, konfitur, kiełbas, pasztetów. Co więcej, jest to jedyny barwnik, który można dodawać do suszonych ziemniaków. Dodatkowo znajdziemy ją także w serkach topionych, paluszkach rybnych oraz niektórych wyrobach cukierniczych.
Przemysł chemiczny: Barwnik ten stosuje się do barwienia bawełny oraz jako wskaźnik chemiczny.
Przemysł farmaceutyczny: Kurkumina jest składnikiem suplementów diety.
E 100 możliwe działanie niepożądane
Jeden z naturalnych barwników, który nie wykazuje szkodliwego działania dla zdrowia przy zachowaniu zalecanej dziennej dawki.
Dodatki często występujące z kurkuminą
E 270, E 1413, E 1442, E 494, E 904, E 413, E 650, E 133, E 1103
http://tech.money.pl/medycyna/dodatki-do-zywnosci/e-100-kurkumina-113720/(22.06.2019)
http://patrzcojesz.pl/index.php/e-100-kurkumina/ (22.06.2019)
http://vitalia.pl/ch_add,42,0_Kurkumina.html (22.06.2019)
http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1679.htm (22.06.2019)
- Podobne artykuły

E 140- Chlorofil- Barwnik spożywczy
Chlorofil należy do naturalnych barwników. Pozyskuje się go z pokrzywy bądź lucerny.

E 120- Karmina Barwnik spożywczy
E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach

E 102 Tartrazyna – Barwnik spożywczy
E 102- czyli tartrazyna- to syntetyczny barwnik, który dodaje się do musztard, sosów, puddingów. Znajduje się także w napojach