E 100 kurkumina

Barwnik E 100 czyli kurkumina występuje także pod innymi nazwami i oznaczeniami: Naturalny żółty, żółcień kurkumowa, Cl 75300,

Nazwa systematyczna: diferulometan

Właściwości fizyczne: Kurkumina to żółto- pomarańczowy proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w etanolu, acetonie, metanolu i olejach. Jej barwa kształtuje się w zależności od pH: od żywego żółtego odcienia w środowisku kwaśnym do czerwono-brązowego w zasadowym. Jest to barwnik  odporny na ogrzewanie i działanie kwasów, ale wrażliwy na promieniowanie UV i wysokie pH.

Naturalne występowanie: Znajduje się w ostryżu długim (Curcuma longa i Curucuma domestica).

Otrzymywanie: Barwnik pozyskuje się z kłącza kurkumy poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami.

Dzienne spożycie: 1 mg/kg masy ciała

Metabolizm: Kurkumina jest szybko metabolizowana i wydalana z kałem.

Historia: Cząsteczkę kurkuminy po raz pierwszy wyizolowano w 1815 roku, natomiast dopiero w 1910 roku ustalono jej strukturę przestrzenną. Dokonali tego polscy naukowcy: Stanisław Kostanecki, Janina Miłobędzka i Wiktor Lampe.

Funkcja w żywności: Kurkumę stosuje się głównie jako przyprawę. W kuchni azjatyckiej ma zastosowanie do barwienia ryżu na kolor żółty oraz jest składnikiem curry. W przemyśle spożywczym kurkuminę wykorzystuje się jako naturalny barwnik nadający produktom barwę żółto- pomarańczową.

Wpływ na organizm: Kurkumina wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, chemoprewencyjne, neuroprotekcyjne. 




Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

E100 kurkumina-  zastosowanie

Przemysł spożywczy: Kurkumina jest najczęściej spotykana w przyprawach, między innymi w curry. Jako jeden z nielicznych barwników może być stosowana w margarynach i tłuszczach bezwodnych, ponadto dodawana jest do dżemów, galaretek, konfitur, kiełbas, pasztetów. Jako jedyna jest dodawana do suszonych ziemniaków. Barwnik ten spotkamy także w serkach topionych, paluszkach rybnych oraz niektórych wyrobach cukierniczych.

Przemysł chemiczny: Barwnik ten stosuje się do barwienia do bawełny  oraz jako wskaźnik chemiczny.

Przemysł farmaceutyczny: Kurkumina jest składnikiem suplementów diety.

 

E 100 możliwe działanie niepożądane


Jeden z naturalnych barwników nie jest szkodliwy dla zdrowia przy zachowaniu zalecanej dziennej dawki.

 

Dodatki często występujące z kurkuminą

E 270, E 1413, E 1442, E 494, E 904, E 413, E 650, E 133, E 1103

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Jak wybrać dobrej jakości chleb?

Dobrej jakości chleb stanowi ważny składnik zbilansowanej diety. Chleb powinien być twardy, ciężki, po przekrojeniu powinien się ciągnąć i lepić do noża.

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.