w wielu miejscach na świecie jest jednym z podstawowych pokarmów ludności, podczas gdy w Europie i Ameryce jest rośliną raczej zapomnianą, wykorzystywaną jako karma dla ptaków. Proso posiada niesamowite właściwości, jest źródłem wielu cennych związków. Kasza jaglana, która jest otrzymywana z ziaren prosa powoli odzyskuje popularność, dzięki czemu zainteresowanie prosem wzrasta. Ze względu na korzystny skład i cenne minerały ziarna prosa są coraz częściej zaliczane do prozdrowotnej żywności, a co za tym idzie są także coraz częściej uprawiane w gospodarstwach ekologicznych. Ziarno prosa jest wymieniane jako 6 zboże pod względem znaczenia ziarna na świecie.
Jest to roślina jednoroczna, dorastająca do 150 cm. Posiada płaski, włóknisty korzeń płytko osadzony. Pędy ma jasnozielone, wyprostowane o spłaszczonych pędach. Liście prosa są również jasnozielone z charakterystycznym białym paskiem na środku. Kwiaty prosa kwitną późnym latem. Nasiona są nagie, małe i okrągłe, mogą mieć kolor od kremowego, przez żółty, pomarańczowy, czerwony po brązowy.
Oprócz prosa zwyczajnego bardzo popularne szczególnie w Afryce jest odmiana perłowa (Pennisetum spicatum), z której produkuje się kuskus.
Do dziś trudno jest określić skąd właściwie pochodzi to zboże. Na pewno proso były znane i spożywane w starożytnych Chinach oraz na Zakaukaziu. To właśnie z Chin roślina przywędrowała do Europy i Ameryki.
Proso jest doskonałym źródłem białka, które zawiera rzadkie aminokwasy (metionina, cysteina). Ponadto zboże to zawiera węglowodany złożone, które sprawiają, że spożywając je na dłużej mamy uczucie sytości. Ziarno prosa zawiera witaminy z grupy B, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze. Proso zwiera także wiele minerałów: miedź, fosfor, żelazo, magnez, mangan, fosfor.
Proso należy do zbóż bezglutenowych. Dlatego zboże to mogą spożywać osoby cierpiące na celiakię oraz nie tolerujące glutenu.
Roślina ta jest uprawiane głównie jako pasza dla zwierząt.
Z prosa otrzymuje się kaszę jaglaną oraz płatki jaglane. Proso jest surowcem do otrzymywania mąki jaglanej, która posiada lekko orzechowy, gorzkawy smak. Mąka jaglana jest wykorzystywana do pieczenia ciast, makaronów. Można ją także wykorzystać do przygotowania kleiku.
Czasem jest wykorzystywane do produkcji piwa bądź spirytusu.
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.