- Kamut czyli pszenica khorasan
Kamut pradawne zboże
Kamut ( łac. Triticum turanicum) to najstarsza znana odmiana pszenicy durum. W starożytności był uprawiany w Egipcie i Mezopotamii choć pochodzenie tego zboża nie jest znane. Kamut jest określany „Ziarnem Faraona” lub khorasan.
Kamut- Uprawa
W uprawie tej odmiany pszenicy nie stosuje się pestycydów i środków ochrony roślin, ponieważ jest to roślina odporna na choroby oraz dobrze znosi różne warunki środowiskowe. Obecnie khorasan jest uprawiany w 40 krajach na całym świecie.
Kamut- wartość odżywcza
Kamut zawiera 337 kcal/ 100 g przed ugotowaniem. Zboże to jest źródłem witamin z grupy B oraz minerałów: głównie cynku, magnezu, selenu oraz manganu. To także źródło nienasyconych tłuszczów i kwasów tłuszczowych. Jego ziarna zawierają więcej białka niż stosowane obecnie odmiany pszenicy.
Kamut a gluten
Ziarna kamtu zawierają gluten- a więc nie są zalecane osobom z celiakią, ale jest dobra wiadomość dla osób, które mają nadwrażliwość na pszenice. Ponieważ kamut zawiera więcej białka, jest więc lepiej strawny i nie powoduje tak często reakcji alergicznych i nadwrażliwości jak w przypadku zwykłej pszenicy.
Kamut wpływ na zdrowie
- Duża zawartość manganu i cynku wpływa na wzmocnienie kości
- Błonnik zawarty w ziarnach wspomaga trawienie i pomaga obniżyć poziom cholesterolu
- Korzystnie wpływa na pracę mózgu
- Obecność wymienionych minerałów pomaga regulować wydzielanie hormonów
- Zboże to wykazuje działanie przeciwzapalne
Jak stosować kamut
Ziarno faraona ma maślany, słodkawy, nieco orzechowy smak. Jest to zboże łatwostrawne, które można jeść jako zamiennik kasz. Można go także dodawać do owsianek, zup czy sałatek. Z mąki otrzymanej z tego zboża wyrabia się makaron, pitę oraz różne wypieki.
Ziarno kamutu jest większe od współczesnej pszenicy, jego osłonka ma złocistą barwę przez co przypomina nieco ryż basmoati.
Khorasan można kupić w postaci ziarna lub gotowej mąki. Ziarna przed gotowaniem należy przez noc moczyć w wodzie. Następnego dnia gotuje się je w proporcji 1 szklanka ziaren na 3 szklanki wody. Czas gotowania to 30-40 minut.
- Podobne artykuły
Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże
Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…
Sorgo- łac. Soryghum Moench
Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…
Pszenica- płaskurka i jej właściwości
Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy
Owies jako pradawne zboże- właściwości
Owies to zboże uprawiane od wieków, dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma zastosowanie nie tylko w dietach bezglutenowych…