Płaskurka- pradawne zboże

 Płaskurka to po łacinie Triticum dicoccon. Bywa nazywana również: farro lub emmer.

 

Historia

Roślina ta  znana była ok. 7 tysięcy lat temu. Jest to jedno z pierwszych zbóż udomowionych przez człowieka. Początkowo była uprawiana na terenach Mezopotamii, Egiptu i Palestyny. Nieco później dotarła na tereny Niemiec i Skandynawii. Ślady uprawy płaskurki odnaleziono również w Polsce, w okolicach Ojcowa, gdzie natrafiono na ziarna tego zboża.

Była to najbardziej popularna odmiana pszenicy w starożytnym Rzymie i Egipcie.




Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Białko- znaczenie w codziennej diecie Białko jako składnik odżywczy Białko to główny  składnik diety człowieka. Białka są podstawowymi strukturalnymi i funkcjonalnymi

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Płaskurka- obecnie

Obecnie płaskurkę spotyka się w kuchni śródziemnomorskiej, w Etiopii, Maroku oraz na Bliskim Wschodzie. W Toskanii płaskurka jest produktem regionalnym, z którego wyrabia się chleb i makarony. W Niemczech z tego, nieco zapomnianego zboża produkuje się specjalne piwo. Moda na dawne odmiany zbóż spowodowała, że płaskurka jest coraz częściej uprawiana w gospodarstwach ekologicznych na całym świecie.

 

Jak wygląda płaskurka?

Zboże to ma charakterystyczne kłosy, przypominające jęczmień. Ziarno płaskurki przypomina brązowy ryż, ma słodkawy, orzechowy posmak i miodowy zapach.

 

Uprawa

Płaskurka jest zbożem łatwym w uprawie. Rośnie na ubogich ziemiach, nie wymaga nawożenia. Jest rośliną odporną na grzyby i szkodniki- a więc nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Po omłocie ziarna płaskurki pozostają w plewach, co sprawia trudności w odzyskaniu ziaren. Jednak przy obecnej technice wykorzystuje się specjalne maszyny do łuskania.

 

Co można przygotować z płaskurki?

Z płaskurki produkuje się mąkę, z którą można wykorzystać do wypieków. Z mąki tej piecze się chleb czy ciasta- przy czym wymagają one więcej jajek, a ciasto się mniej klei. Wypieki na płaskurce są cięższe i ciemniejsze niż na oczyszczonej pszenicy.

 

Płaskurka- wartość odżywcza 

100g płaskurki dostarcza ok.:

  • 321 kcal
  • 10,8 g białka
  • 63, 3 g węglowodanów
  • 8,8 g błonnika
  • 2,7 g tłuszczu

Zboże to jest źródłem wielu minerałów (magnez, cynk, wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem), witamin: B2 i B3, A.  Ziarna tego zboża zawierają także ligniny oraz glukozydy cyjanogenne.

 

Płaskurka a gluten

Produkty z płaskurki zawierają mniej glutenu niż inne odmiany pszenicy, jednak gluten ten ma pierwotną strukturę, która jest lepiej tolerowana przez organizm i nie powoduje nietolerancji glutenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże

Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…

Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.