
Płaskurka to po łacinie Triticum dicoccon. Bywa nazywana również: farro lub emmer.
Roślina ta znana była ok. 7 tysięcy lat temu. Jest to jedno z pierwszych zbóż udomowionych przez człowieka. Początkowo była uprawiana na terenach Mezopotamii, Egiptu i Palestyny. Nieco później dotarła na tereny Niemiec i Skandynawii. Ślady uprawy płaskurki odnaleziono również w Polsce, w okolicach Ojcowa, gdzie natrafiono na ziarna tego zboża.
Była to najbardziej popularna odmiana pszenicy w starożytnym Rzymie i Egipcie.
Obecnie płaskurkę spotyka się w kuchni śródziemnomorskiej, w Etiopii, Maroku oraz na Bliskim Wschodzie. W Toskanii płaskurka jest produktem regionalnym, z którego wyrabia się chleb i makarony. W Niemczech z tego, nieco zapomnianego zboża produkuje się specjalne piwo. Moda na dawne odmiany zbóż spowodowała, że płaskurka jest coraz częściej uprawiana w gospodarstwach ekologicznych na całym świecie.
Zboże to ma charakterystyczne kłosy, przypominające jęczmień. Ziarno płaskurki przypomina brązowy ryż, ma słodkawy, orzechowy posmak i miodowy zapach.
Płaskurka jest zbożem łatwym w uprawie. Rośnie na ubogich ziemiach, nie wymaga nawożenia. Jest rośliną odporną na grzyby i szkodniki- a więc nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Po omłocie ziarna płaskurki pozostają w plewach, co sprawia trudności w odzyskaniu ziaren. Jednak przy obecnej technice wykorzystuje się specjalne maszyny do łuskania.
Z płaskurki produkuje się mąkę, z którą można wykorzystać do wypieków. Z mąki tej piecze się chleb czy ciasta- przy czym wymagają one więcej jajek, a ciasto się mniej klei. Wypieki na płaskurce są cięższe i ciemniejsze niż na oczyszczonej pszenicy.
100g płaskurki dostarcza ok.:
Zboże to jest źródłem wielu minerałów (magnez, cynk, wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem), witamin: B2 i B3, A. Ziarna tego zboża zawierają także ligniny oraz glukozydy cyjanogenne.
Produkty z płaskurki zawierają mniej glutenu niż inne odmiany pszenicy, jednak gluten ten ma pierwotną strukturę, która jest lepiej tolerowana przez organizm i nie powoduje nietolerancji glutenu.
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.