Tematy na blogu

Poznaj ciekawe fakty o bananach

Ciekawe fakty o bananie- nazewnictwo, pochodzenie i uprawa

Nazwa banana pochodzi prawdopodobnie z języka arabskiego, gdzie słowo banan oznacza palec.

Pierwotnie banany znacznie różniły się od tych znanych nam dzisiaj. Dziko rosnące banany są małe, pełne pestek i niekoniecznie apetyczne. Żółte, słodkie banany uzyskano dzięki wielu lat uprawy starannie wyselekcjonowanych roślin.
Choć wyglądem bananowiec przypomina drzewo to jest byliną, która dorasta nawet do 10 m. Z kłącza wyrasta niby łodyga, która jest zbudowana z przylegających do siebie pochew liściowych. Liście bananowca mogą osiągnąć nawet kilka metrów długości. 
Roślina produkuje tylko jeden kiść z owocami w swoim życiu. Może on zawierać od 100 do 400 bananów. Kiedy owoce dojrzeją roślina umiera.
Owoc bananowca z botanicznego punktu widzenia są jagodami. Przeważnie banany osiągają od 10 do 15 cm, ale zdarzają się okazy dorastające do 30 cm.

Plantacje bananów znajdują się między Zwrotnikiem Raka i Wodnika. Klimat między zwrotnikowy stwarza odpowiednie warunki termiczne i odpowiednią wilgotność do uprawy bananów. Stąd też najwięcej bananów uprawia się w Indiach.

Masowa produkcja bananów rozpoczęła się na początku XIX w., a jej największy boom przypadł na koniec lat 80-tych XIX wieku. Od tego czasu banany stanowią jeden z największych rynków produkcyjnych świata.

Pierwsze informacje o uprawie bananów pochodzą z Indii i sięgają 4 tysięcy lat p n. e.
Prawdopodobnie dzięki Aleksandrowi Wielkiemu roślina ta mogła dotrzeć do Europy. A dzięki wojskom arabskim bananowiec rozprzestrzenił się w Afryce.

Fakty o bananie- ciekawe odmiany

Znanych jest ponad 300 odmian bananów, a na rynku europejskim można spotkać 4 odmiany bananów: banany czerwone, banany jabłkowe, banany mini i banany skrobiowe. 

W Europie najczęściej spotyka się banany deserowe, które spożywa się na surowo. W Afryce częściej spotyka się banany skrobiowe, które są spożywane dopiero po ugotowaniu.

Odmiany karpuravalli i puvam rosnące w Azji spożywane w porze deszczowej mogą wywoływać dreszcze i gorączkę 

 

Fakty o bananie dotyczące sprzedaży

Uprawy bananów są kontrolowane przez 5 globalnych firm, które lokują swoje plantacje w ubogich krajach, niszcząc lokalnych przedsiębiorców, wyzyskując ludzi oraz środowisko naturalne. 

Owoce banana są zbierane przed osiągnięciem dojrzałości i przewozi się je w chłodniach w temperaturze około 13,2 °C . Jest to związane z trwałością tych owoców podczas długiej podróży, która muszą pokonać z plantacji do sklepu. Od momentu ścięcia owocu do jego sprzedaży nie może upłynąć więcej niż 24 dni, bo owoc ten się psuje. Banany konserwuje się tiobenzadolem, a do przyspieszenia dojrzewania stosuje się etylen 

 

Banan ciekawe zastosowania

 • Świeże i suszone liście zastępują talerze i papier pakunkowy
 • Włókna z liści używane są do wyrobów powrozów, mat, grubego papieru
 • W Afryce z banana produkuje się piwo 
 • Na wielu plantacjach uprawia się bananowiec manilski, z którego liści otrzymuje się włókno zwane manila. Jest ono bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wody morskiej. Produkuje się z niego liny okrętowe, powrozy, sznury, a także tkaniny i różnego rodzaju plecionki. Manilę wykorzystuje się także do wyrobu papieru i płyt budowlanych

Ciekawe fakty o bananie ze świata nauki

 • Banany mają w 50% DNA identyczne z ludzkim
 • Zielone banany zawierają dużo skrobi, w wyniku dojrzewania ilość skrobi ulega zmniejszeniu na koszt łatwo przyswajalnych cukrów 
 • Banan w 75% składa się z wody, chociaż otrzymanie soku z banana jest bardzo trudne
 • Częste spożywanie bananów może pomóc złagodzić objawy depresji, dzięki zawartemu w bananach tryptofanowi. Aminokwas ten jest przetwarzany w organizmie na serotoninę- hormon szczęścia.
 • Spożywane bananów przed treningiem pozwala na zaopatrzenie mięśni w glikogen, który dostarcza energii w trakcie ćwiczeń, a ponadto uzupełniają minerały, które organizm traci w trakcie długotrwałego wysiłku. 
 • Na Islandii znajduje się jedna z największych na Północy plantacja bananów. Co prawda plantacja jest prowadzona w szklarni, ale dzięki temu, że Islandia znajduje się na terenach powulkanicznych, które idealnie sprawdzają się na podłoże do uprawy bananów
 • W przejrzałych bananach często występują pasożyty
 • Banany zawierają naturalnie występujące radioaktywne izotopy. Naukowcy wymyślili specjalną jednostkę BED (ekwiwalent bananowy) – która określa wartość promieniowania na jaką jesteśmy narażeni po spożyciu banana
 • W Chinach kłącza bananowca, posiekane pnie oraz szypułki owoców podaje się świniom zarażonym robakom z grupy Stephanurus dentatus.

 

Ciekawe fakty- czyli dlaczego banan jest krzywy?

Za krzywiznę banana odpowiada tzw. grawitropism ujemny. Jest to związane z tym, że owoce bananowca rosną do góry, odwrotnie do działania grawitacji. Pierwotnie bananowce rosły w środkowej warstwie lasu deszczowego, a więc roślina miała ograniczony dostęp do światła. Stąd też owoce bananowca szukając dostępu do słońca zaczęły rosnąć do góry. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane blogi i strony

Źródła:

 1. Swaminathan U.; Healing with herbs; Jaico Publishing House, 2006; 
 2. Toussian- Samat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 610- 612
 3. https://ciekawostki.online/ciekawostki/77/o-bananach/ (01.04.2021)
 4. https://joemonster.org/art/42075 (1.04.2021)
 5. https://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Banany-ciekawostki-i-wartosci-odzywcze.html (26.04.2021)
 6. https://ciekawe.org/2016/07/30/wszystko-o-bananach/ (26.04.2021) 

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.