
Nazwa banana pochodzi prawdopodobnie z języka arabskiego, gdzie słowo banan oznacza palec.
Pierwotnie banany znacznie różniły się od tych znanych nam dzisiaj. Dziko rosnące banany są małe, pełne pestek i niekoniecznie apetyczne. Żółte, słodkie banany uzyskano dzięki wieloletniej uprawie starannie wyselekcjonowanych roślin.
Choć wyglądem bananowiec przypomina drzewo to jest byliną, która dorasta nawet do 10 m. Z kłącza wyrasta niby łodyga, która jest zbudowana z przylegających do siebie pochew liściowych. Liście bananowca mogą osiągnąć nawet kilka metrów długości.
Roślina produkuje tylko jeden kiść z owocami w swoim życiu. Może on zawierać od 100 do 400 bananów. Kiedy owoce dojrzeją roślina umiera.
Owoce bananowca z botanicznego punktu widzenia są jagodami. Przeważnie banany osiągają od 10 do 15 cm, ale zdarzają się okazy dorastające do 30 cm.
Plantacje bananów znajdują się między Zwrotnikiem Raka i Wodnika. Klimat międzyzwrotnikowy stwarza odpowiednie warunki termiczne i odpowiednią wilgotność do uprawy bananów. Stąd też najwięcej bananów uprawia się w Indiach.
Masowa produkcja bananów rozpoczęła się na początku XIX w., a jej największy boom przypadł na koniec lat 80-tych XIX wieku. Od tego czasu banany stanowią jeden z największych rynków produkcyjnych świata.
Pierwsze informacje o uprawie bananów pochodzą z Indii i sięgają 4 tysięcy lat p n. e.
Prawdopodobnie dzięki Aleksandrowi Wielkiemu roślina ta mogła dotrzeć do Europy. A dzięki wojskom arabskim bananowiec rozprzestrzenił się w Afryce.
Znanych jest ponad 300 odmian bananów, a na rynku europejskim można spotkać 4 odmiany bananów: banany czerwone, banany jabłkowe, banany mini i banany skrobiowe.
W Europie najczęściej spotyka się banany deserowe, które spożywa się na surowo. W Afryce częściej spotyka się banany skrobiowe, które są spożywane dopiero po ugotowaniu.
Odmiany karpuravalli i puvam rosnące w Azji spożywane w porze deszczowej mogą wywoływać dreszcze i gorączkę
Uprawy bananów są kontrolowane przez 5 globalnych firm, które lokują swoje plantacje w ubogich krajach, niszcząc lokalnych przedsiębiorców, wyzyskując ludzi oraz środowisko naturalne. Owoce banana są zbierane przed osiągnięciem dojrzałości i przewozi się je w chłodniach w temperaturze około 13,2 °C . Jest to związane z trwałością tych owoców podczas długiej podróży, która muszą pokonać z plantacji do sklepu. Od momentu ścięcia owocu do jego sprzedaży nie może upłynąć więcej niż 24 dni, bo owoc ten się psuje. Banany konserwuje się tiobenzadolem, a do przyspieszenia dojrzewania stosuje się etylen
Za krzywiznę banana odpowiada tzw. grawitropizm ujemny. Jest to związane z tym, że owoce bananowca rosną do góry, odwrotnie do działania grawitacji. Pierwotnie bananowce rosły w środkowej warstwie lasu deszczowego, a więc roślina miała ograniczony dostęp do światła. Stąd też owoce bananowca szukając dostępu do słońca zaczęły rosnąć do góry.
Swaminathan U.; Healing with herbs; Jaico Publishing House, 2006;
Toussian- Samat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 610- 612
https://ciekawostki.online/ciekawostki/77/o-bananach/ (01.04.2021)
https://joemonster.org/art/42075 (1.04.2021)
https://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Banany-ciekawostki-i-wartosci-odzywcze.html (26.04.2021)
https://ciekawe.org/2016/07/30/wszystko-o-bananach/ (26.04.2021)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.