Berberys zwyczajny- ciekawostki

Berberys to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, który wygląda efektownie jesienią. Jego kwiaty są niezwykle wonne i przyciągają niezliczone rzesze owadów spragnionych słodkiego nektaru. Po przekwitnięciu natomiast na ciernistych gałązkach zaczynają dojrzewać barwne, lśniące w słońcu owoce. W Polsce berberys jest nazywany kwaśnicą, ze względu na kwaśny smak owoców, bywa także nazywany „polską cytryną” lub „cytryną północy.

O właściwościach berberysu przeczytasz >>tutaj<<

 

Berberyna jako główny składnik aktywny berberysu

Z owoców berberysu pozyskuje się berberynę, która jest składnikiem kropli do oczu. Substancja ta wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwpierwotniacze oraz przeciwwirusowe- hamuje między innymi namnażanie się wirusa grypy.

Co ciekawe berberyna i berbamina, obecne w dużych ilościach w owocach berberysu są uznane za substancje, które zwalczają ameby.
Dlaczego warto jeść cynamon

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj 10 powodów, dla których warto dodawać cynamon do potraw

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Ciekawostki- berberys a środowisko

Berberys sadzony na polach przyczynia się do rozwoju rdzy zbożowej, ponieważ jest jej żywicielem pośrednim. Stąd też dużo krzewów tej rośliny zostało wytępione przez rolników.
Owoce berberysu są pokarmem dla ptaków.

Trochę ciekawostek o historii berberysu

 Czerwone owoce tej rośliny były stosowane w medycynie już w czasach starożytnego Egiptu oraz starożytnej Persji (Iran). Starożytni Babilończycy wykorzystywali w lecznictwie wszystkie części berberysu. Rhazes jako pierwszy uznał właściwości lecznicze berberysu i zalecił jego stosowanie w leczeniu człowieka. Z glinianych tabliczek pochodzących z starożytnej Asyrii (tereny dzisiejszego Iranu) można dowiedzieć się, że berberys był środkiem czyszczącym krew. Przenieśmy się teraz do starożytnego Egiptu, gdzie owoce berberysu razem z owocami fenkułu były wykorzystywane do sporządzania napoju na gorączkę.
W średniowieczu berberys stosowano jako środek w leczeniu żółtaczki i malarii. Próbowano nim leczyć także dżumę. Jest to roślina, którą wychwalała Święta Hildegarda.

Szlachta polska berberysową nalewkę pijała dla zdrowia i przyjemności tylko przy ważniejszych okazjach. 

Zastosowanie berberysu- ciekawostki

  • Drewno berberysu jest cenionym surowcem do wyrobu mebli i ozdób
  • W starożytności wyciągiem z kory berberysu barwiono jedwab, len i bawełnę
  • Z owoców berberysu wytwarzano czerwony atrament
  • Dawniej korzeń berberysu stosowano do farbowania drewna i skór na kolor żółty o dużej wytrzymałości na płowienie
  • obecnie wykorzystuje się owoce berberysu w przemyśle spożywczym do aromatyzowania i barwienia żywności
  • W Rosji są popularne cukierki berberysowe
  • Iran jest największym producentem suszonych owoców berberysu

 

Berberys w lecznictwie

Berberys dodany do herbaty pomaga obniżyć gorączkę, a jego owoce od wieków stosuje się w leczeniu  szkorbutu, biegunki bakteryjnej, kamicy nerkowej, bolesnych miesiączek i skurczy przewodu pokarmowego.

Roślina ta jest wykorzystywana w medycynie ludowej wielu krajów. Wykorzystuje się ją w lecznictwie tradycyjnym w Rosji, Bułgarii, Iranie. Jest to także środek znany i ceniony w Ajurvedzie oraz Medycynie Chińskiej.

W lecznictwie wykorzystuje się nie tylko owoce. Wyciągi i napary z liści korzystnie wpływają na układ pokarmowy
Kora i korzeń berberysu wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i zwiększają amplitudę oddechową. Wykazują także działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader ’s Digest; Warszawa 2004, str. 41

Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wyd. Spar 1989, str. 27, 42-43,

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str. 193-195

https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/berberys-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-berberysu,20875.html (09.02.2021)

https://dietetycy.org.pl/berberys/ (10.11.2023)
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Pokrzywa zwyczajna- łac. Urtica dioica

Pokrzywa zwyczajna jest stosowana w wielu kuracjach wiosennych jako roślina oczyszczająca organizm i dostarczająca wielu cennych witamin i minerałów

Liść czarnej porzeczki

Liść czarnej porzeczki (Ribes nigrum)- właściwości i zastosowanie. Napary z liści czarnej porzeczki wykazują działanie antyseptyczne i mają zastosowanie w medycynie naturalnej

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.