Tematy na blogu

Przyprawy gruzińskie

Przyprawy gruzińskie w kuchni

Jak wiadomo przyprawy potrafią zmienić smak nawet prostych dań. Odpowiednio dobrane dają niezwykła przyjemność z jedzenia, a dodatkowo większość przypraw korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kuchnia gruzińska jest niezwykle smaczna i aromatyczna właśnie dzięki wyjątkowym przyprawom i ziołom, które podkreślają smak potraw nadając im jednocześnie ostrość. Regionalne zioła i wyjątkowe mieszanki ziół, które powstały w tym regionie świetnie wzbogacają kuchnię gruzińską.

W Polskich sklepach pojawia się coraz więcej sklepów oferujących produkty i przyprawy z różnych zakątków świata. Niedawno pisałam o Sklepie Tamada (link do wpisu), który specjalizuje się w sprowadzaniu gruzińskich produktów. Link do Sklepu Tamada znajdziecie poniżej:

Przyprawy gruzińskie- co można kupić w sklepach

Sklep Tamada zawiera w swojej ofercie oryginalne gruzińskie przyprawy takie jak:


Utscho suneli– jest to przyprawa o orzechowym posmaku, dodawana do tradycyjnych gruzińskich sosów. Jest podstawą khmeli suneli . Głównym składnikiem tej przyprawy jest kozieradka błękitna, która oddaje niezwykły smak potrawom dopiero po pewnym czasie, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik marynat do mięs

Adżika– jest to sucha przyprawa będąca podstawą popularnego na Zakałkaziu sosu o tej samej nazwie. Przyprawa jest bardzo aromatyczna i ostra, doskonale sprawdza się do mięs, sosów, zup czy marynat. Adżika doskonale uzupełnia smak gulaszów czy sałatek.

Berberys– zmielony berberys jest dodawany w gruzińskiej kuchni do mięs, którym nadaje lekko kwaskowy smak, często dodawany do gruzińskiej potrawy Lula kabab.

Swańska sól– przyprawa ta pochodzi z rejonu Swanetii, ulubiona przyprawa Gruzinów. Jest to mieszanka soli wydobywanej z gór Kaukazu oraz aromatycznych przypraw. Dobór odpowiednio wyselekcjonowanych ziół i przypraw sprawia, że sól swańska jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Jest to doskonały zamiennik wegety, świetnie sprawdzi się w wielu daniach mięsnych i rybnych, zupach czy sałatkach. Dodana zamiast soli bardzo urozmaici każde danie.

Papryka chili– w formie płatków z nasionami- przyprawa ta jest stosowana głównie do mięs, którym nadaje ostrość. Świetnie sprawdza się w marynatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła:

  1. https://skleptamada.pl/106-przyprawy (04.01.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.