- Proso zwyczajne
Proso – łać. Panicum miliaceum
Proso jest w wielu miejscach na świecie jednym z podstawowych pokarmów ludności, podczas gdy w Europie i Ameryce jest rośliną raczej zapomnianą, wykorzystywaną jako karma dla ptaków. Posiada niesamowite właściwości i jest źródłem wielu cennych związków. Kasza jaglana, która jest otrzymywana z ziaren prosa powoli odzyskuje popularność, dzięki czemu zainteresowanie tym zbożem wzrasta. Ze względu na korzystny skład i cenne minerały ziarna prosa są coraz częściej zaliczane do prozdrowotnej żywności, a co za tym idzie są także coraz częściej uprawiane w gospodarstwach ekologicznych. Ziarno prosa jest wymieniane jako 6 zboże pod względem znaczenia ziarna na świecie.
Jak wygląda proso
Jest to roślina jednoroczna, dorastająca do 150 cm. Posiada płaski, włóknisty korzeń płytko osadzony. Pędy ma jasnozielone, wyprostowane o spłaszczonych pędach. Liście ma również jasnozielone z charakterystycznym białym paskiem na środku. Kwiaty prosa kwitną późnym latem. Nasiona są nagie, małe i okrągłe, mogą mieć kolor od kremowego, przez żółty, pomarańczowy, czerwony po brązowy.
Proso- odmiany
Oprócz prosa zwyczajnego bardzo popularne szczególnie w Afryce jest odmiana perłowa (Pennisetum spicatum), z której produkuje się kuskus.
Historia
Do dziś trudno jest określić skąd właściwie pochodzi to zboże. Na pewno proso były znane i spożywane w starożytnych Chinach oraz na Zakaukaziu. To właśnie z Chin roślina przywędrowała do Europy i Ameryki.
Proso- wartość odżywcza
Proso jest doskonałym źródłem białka, które zawiera rzadkie aminokwasy (metionina, cysteina). Ponadto zboże to zawiera węglowodany złożone, które sprawiają, że spożywając je na dłużej mamy uczucie sytości. Ziarno prosa zawiera witaminy z grupy B, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze. Zwiera także wiele minerałów: miedź, fosfor, żelazo, magnez, mangan, fosfor.
100 g prosa zawiera 378 kcal.
Proso a gluten
Proso należy do zbóż bezglutenowych. Dlatego zboże to mogą spożywać osoby cierpiące na celiakię oraz nie tolerujące glutenu.
Proso- zastosowanie
Roślina ta jest uprawiane głównie jako pasza dla zwierząt.
Z prosa otrzymuje się kaszę jaglaną oraz płatki jaglane. Proso jest surowcem do otrzymywania mąki jaglanej, która posiada lekko orzechowy, gorzkawy smak. Mąka jaglana jest wykorzystywana do pieczenia ciast, makaronów. Można ją także wykorzystać do przygotowania kleiku.
Czasem jest wykorzystywane do produkcji piwa bądź spirytusu.
Właściwości prosa
- Obniża poziom cholesterolu
- Stabilizuje stężenie glukozy we krwi
- Ułatwia wypróżnienia
- Korzystnie wpływa na układ krążenia
- Pomaga utrzymać właściwą równowagę kwasowo- zasadową organizmu
- Zapobiega uszkodzeniom tkanek oraz przyspiesza gojenie się ran
- Ma działanie probiotyczne
- Jest wykorzystywane do oczyszczania organizmu z toksyn (detoks jaglany)
- Podobne artykuły
Sorgo- łac. Soryghum Moench
Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…
Proso zwyczajne pradawne odmiany zbóż
Proso zwyczajne (łać. Panicum miliaceum) jest zaliczane do pradawnych zbóż. Proso posiada niezwykłe właściwości odżywcze i lecznicze.
Pszenica- płaskurka i jej właściwości
Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy
Co to jest samopsza
Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.